شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پرستاری در سوئد
تحصیل پرستاری در سوئد
دی ۲۸, ۱۳۹۸
تحصیل در مدارس استرالیا
تحصیل در مدارس استرالیا
بهمن ۸, ۱۳۹۸
شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه 2020 یک فرصت مهم برای تمامی دانشجویانی است که علاقمند به تحصیل در این گرایش هستند. بدیهی است در فرانسه سالانه بیش از 18.000 دانشجو از ملیت های مختلف گرایشات پزشکی را برای ادامه تحصیل خود بر می گزینند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید.

الزامات و شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

مطالعه پزشکی در بهترین دانشگاه های فرانسه با تلفیق کاربرد عملی و مطالعات نظری صورت می گیرد. از این رو، برای تبدیل شدن به یک متخصص در هر یک از گرایشات پزشکی حدود 9 سال و از سوی دیگر، برای تبدیل شدن به یک متخصص جراح یا اطفال بین 12 – 10 سال زمان لازم است. اصولاً مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره (PCEM، DCEM  و پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها) تقسیم می شود، این روند با اخذ گواهینامه دکترای پزشکی به اتمام می رسد.

دوره اول (PCEM): چرخه اول مقدماتی دانشگاهی است که مشابه آن برای کلیه دانشجویان هر یک از گرایشات پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین فیزیوتراپی وجود دارد. شایان ذکر است که دانشجویان تنها دو بار فرصت برای گذراندن سال اول دارند. برای ورود به سال دوم در پایان سال اول نیاز به شرکت و قبولی در آزمون نهایی دانشگاه است.

دوره دوم (DCEM): این دوره 4 سال طول می کشد. برای رسیدن به مرحله سوم، دانشجویان سال چهارم بایست دوره دوم را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و امتحانات تئوری را نیز گذرانده باشند. پس از پایان این دوره، دانشجویان با توجه به موفقیت و نمراتشان، می توانند تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنند.

دوره سوم (DES): شامل دو برنامه مطالعاتی: پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها است، که طی کردن هر یک فرد را قادر می سازد دیپلم مطالعات تخصصی DES را کسب کند. علاوه بر این، دانشجو می تواند گواهینامه مطالعات تخصصی تکمیلی DESC را که دو سال دیگر نیز زمان می برد را کسب کند.

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه های فرانسه

از جمله شرایط پذیرش دانشگاه های فرانسه برای تحصیل هر یک از گرایشات پزشکی این است که متقاضی از آخرین ضوابط وضع شده آگاهی یابد و بر اساس آن بررسی کند که آیا شرایط لازم را دارد یا خیر. نحوه مراجعه به هر یک از دانشگاه های علوم پزشکی در فرانسه بستگی به کشوری دارد که دانشجو از آنجا آمده است. به عبارت دیگر، ملیت افراد مشخص کننده شرایطی است که بایست فراهم سازند. به عنوان مثال، متقاضیان شهروند هر یک از کشورهای اروپایی برای تحصیل پزشکی در فرانسه نیاز به اخذ ویزا ندارند.

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه های فرانسه

شرایط پذیرش پزشکی در دانشگاه های فرانسه

در مقابل، دانشجویان شهروند کشورهای غیر اتحادیه اروپایی، برای تحصیل پزشکی نیاز به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دارند که قبل از عزیمت به این کشور می بایست تهیه شود. طی سال اول تحصیل، دانشجویان بین الملل تنها بایست ویزای خود را به عنوان مدرک اقامت ارائه دهند. اما لازم است که ظرف مدت 30 روز پس از ورود به کشور فرانسه، به اداره مهاجرت آنجا مراجعه کرده و پس از انجام معاینات پزشکی لازم، ثبت نام خود را جهت طی کردن مراحل اداری صدور ویزا انجام دهد.

از سال دوم تحصیلی به بعد دانشجویان بایست برای دریافت مجوز اقامت خود اقدام نمایند. همچنین در دست داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و تسلط به زبان فرانسه از جمله شرایط اولیه و ضروری است که بایست برآورده شوند. که برای اثبات مهارت زبان فرانسه نیاز به ارائه یکی از دو مدرک DALF یا DELF می باشد. ارائه گواهی اخذ شده از آزمون TFE یا TCF نیز از اعتبار برخوردار است و تنها تفاوت آن با مدارک فوق در این است که اعتبار این مدرک تنها دو سال می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه با یارانه دولتی تأمین می شود، که این بدین معنا است شهریه ها نسبتاً کم می باشند. به طور متوسط، اخذ یک مدرک از دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویان شهروند اتحادیه اروپا هزینه ای را در بر ندارد و برای دانشجویان شهروند غیر اروپایی حدود 200 یورو در سال هزینه دارد. با این حال، مثال فوق برای گرایشات کم هزینه تر با ملزومات تحصیلی کمتر در گرایش پزشکی می باشد. برای تحصیل در هر یک از گرایشات اصلی پزشکی، دندانپزشکی و همچنین تحصیل داروسازی در فرانسه و زیر مجموعه های آنها هزینه ها با توجه به هر دانشگاه می توانند متغیر بوده و تا حدود 450 یورو در سال برسند.

همچنین تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلات تکمیلی گران تر است و با توجه به آخرین آمار به دست آمده، مبلغی حدود 400 – 250 یورو در سال هزینه دارد. دیگر آیتمی که در تعیین شهریه و هزینه تحصیل تأثیر می گذارد انتخاب دانشگاه است که مسلماً هزینه دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر برای تحصیل در یکی از گرایشات پزشکی دانشگاه های دولتی فرانسه، پرداخت مبلغ حدودی 250 یورو در هر سال نیاز باشد، برای تحصیل در همان مقطع و همان شرایط در یکی از دانشگاه های خصوصی فرانسه به پرداخت حدود 20.000 یورو در سال نیاز خواهد بود.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

به عنوان دانشجوی بین الملل شانس دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه را نیز در صورت برآورده کردن شرایط لازم خواهید داشت. برخی دانشگاه های پزشکی فرانسه بورسیه هایی به ارزش حداکثر 10.000 یورو را برای دانشجویان شایسته ممتاز خود در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می دهند. تحصیل برای شهروندان اتحادیه اروپا تقریباً رایگان است و این بستگی به توافق کشورشان با کشور فرانسه دارد.

لیست دانشگاه های پزشکی در فرانسه

بین دانشگاه های پزشکی فرانسه و دانشجویان آنها رقابت های قابل توجهی است. بر همین اساس، هر ساله بنا بر این جو رقابتی ممکن است رتبه بندی یک دانشگاه از دانشگاهی دیگر جلو بزند. با این وجود همیشه دانشگاه های فرانسه در لیست دانشگاه های برتر دنیا قرار داشته اند و تنها رتبه آنها با یکدیگر جابجا شده است. بر این اساس در ادامه به عنوان 6 دانشگاه برتر پزشکی در فرانسه اشاره می شود.

 • دانشگاه دکارت پاریس: یکی از واحدهای آموزشی، تحقیقاتی پزشکی فرانسه است که مبنای خود را بر آموزش، تحقیق و گسترش و تبادل دانش گذاشته است.
 • دانشگاه سوربن فرانسه: قصد اصلی این دانشگاه تحقیق در رشته های مختلف پزشکی – بهداشتی است. بسیاری از متخصصان پزشکی و بهداشت فرانسه از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.
 • دانشگاه بریتانی غربی: تمرکز بر تربیت متخصص بهداشت، پزشکان و زیست شناسان دارد.
 • کالج پزشکی مونپلیه نیمس: در قرن دوازدهم تأسیس شده و قدیمی ترین دانشکده پزشکی فرانسه است. این کالج به دانشجویان خود طیف گسترده ای از گرایشات پزشکی از ارتوپدی گرفته تا گفتار درمانی و سایر رشته ها را ارائه می دهد. علاوه بر این، مطالعات در مون پلیه یا نیمس که ترکیبی از آموزش سنتی و مدرنیته است، جذابیت خاص خود را دارد. در حال حاضر این کالج حدود 177 گرایش در تخصص های مختلف (جراحی، روانپزشکی و غیره) را به دانشجویان خود ارائه می دهد.
 • دانشگاه پزشکی استراسبورگ: این دانشگاه شامل بیش از 40000 دانشجو و بیش از 4000 محقق در چندین زمینه است. درصد دانشجویان خارجی در دانشگاه حدود 19.4٪ از کل دانشجویان است.
 • دانشکده پزشکی مارسی: از اکتبر سال 2018، تبدیل به دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی (SMPM) شده است. آن در هر یک از گرایشات علوم پزشکی، علوم توانبخشی و علوم پرستاری دارای اعتبار است، و دارای 16 تیم تحقیقاتی در زمینه های مختلف می باشد.
لیست دانشگاه های پزشکی در فرانسه

لیست دانشگاه های پزشکی در فرانسه

شرایط کار پزشکی در فرانسه

چنانچه قصد اقامت فرانسه و کار پس از فارغ التحصیلی به عنوان یک پزشک را داشته باشید نیاز به فراهم سازی یک سری شرایط ویژه است. دولت فرانسه بسیار مشتاق به جذب متخصصان پزشکی که تسلط مکفی به زبان فرانسوی دارند می باشد. از جمله الزاماتی که بایست فراهم شود شامل:

 • کسب صلاحیت کار و مجوز پزشکی اولیه لازم (PMQ) از یکی از دانشگاه های عضو اتحادیه اروپا
 • ارائه مدرک زبان فرانسه با حداقل نمره B2، که یکی از مدارک مشترک و معتبر در چارچوب اشتراکات کشورهای اروپایی مدرک CEF می باشد.
 • پزشک می بایست فردی قابل اعتماد، انعطاف پذیر دارای ذهنیتی حرفه ای باشد.
 • پزشک می بایست تمایل به کسب مهارت های بیشتر حین کار و حرفه ای تر کردن خود چه در کار و چه در زبان انگلیسی داشته باشد.
 • بیش از یک سال در سمت های دیگر غیر از مشاغل مرتبط به پزشکی فعالیت نداشته باشد و تمامی تمرکز خود را بر روی حرفه جدید خود بگذارد.
 • دستمزد تعیین شده برای هر پزشک در هر ماه با توجه به تجربه وی از مبلغ پایه 9.000 – 5.500 یورو در هر می باشد.
 • پزشک بایست همانند بیماران خود، تحت بیمه سازمان خدمات درمانی فرانسه باشد.
 • پزشک بایست از شرایط کار بیمارستان های اروپای غربی آگاهی کامل داشته باشد.
 • کار در یک محیط قابل پیش بینی و مسیر شغلی مشخص از چشم اندازهای خوبی است که یک پزشک مشغول در فرانسه می تواند برای آینده خود تجسم کند.
 • پزشک بایست در دیگر فرصت های علمی، پژوهشی مرتبط با تحقیقات و پزشکی بالینی حضور داشته تا از آخرین اخبار مرتبط با گرایش خود آگاهی کامل یابد.

پزشک نه تنها بایست از مهارت حرفه ای لازم برخوردار باشد بلکه نیاز به برقراری تعامل و ارتباط با بیماران خود به طرزی بسیار دوستانه دارد. این امر با آموزش مداوم حین کار و یادگیری زبان فرانسوی میسر می شود. اگر به فکر تحصیل رایگان در فرانسه هستید و قصد اقدام در این زمینه را دارید، می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید تا در این زمینه شما عزیزان را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *