شرایط زندگی در ترکیه

شرایط پذیرش دانشگاه های سوئد
شرایط پذیرش دانشگاه های سوئد
آبان ۲۱, ۱۳۹۸
شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه
شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه
آبان ۲۴, ۱۳۹۸
شرایط زندگی در ترکیه

شرایط زندگی در ترکیه

ترکیه در زمره کشورهایی است که اطلاعات ناقص و غلط زیادی در اینترنت درباره اش وجود دارد. بنابراین در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه سعی بر این داشته اند که جامع ترین اطلاعات درباره شرایط زندگی در ترکیه را برای شما عزیزان بازگو کنند. محیط تاریخی و فرهنگی ترکیه آن را تبدیل به کشوری پر جنب و جوش کرده است. در کل، زندگی در کشور ترکیه رضایت بخش و جذاب است و با وجود تنش های بسیار این کشور هنوز هم مکانی امن و سالم برای زندگی است.

الزامات و شرایط زندگی در ترکیه

مطابق با شاخص توسعه انسانی، ترکیه در رتبه 71 جهان قرار دارد، که این خود بیانگر کیفیت بالا از شرایط زندگی در یک کشور می تواند باشد که تمامی موارد اساسی از جمله بهداشت، آموزش، درآمد، برابری جنسیت، امنیت انسانی و مواردی این چنین را در بر می گیرد. حدود 51 % از مردم ترکیه بین سنین 15 تا 64 سال در حرفه مناسب با توانایی های خود مشغول به کار هستند. اما یکی از معایب بازار کار ترکیه توزیع درآمد ناعادلانه با توجه به ساعات کار می باشد، حداقل دستمزد در ترکیه تقریباً 1600 لیر ترکیه معادل 260 دلار است.

یکی از گزینه های مشکل ساز برای اکثر کشورهای جهان مسئله کیفیت آب نوشیدنی آنها می باشد که کشور ترکیه در این باره هیچگونه مشکلی ندارد. کیفیت زندگی در شهرهای گوناگون ترکیه، متفاوت است به طوری که شهرهای بزرگ ترکیه همچون استانبول، آنکارا، بورسا و ازمیر شرایط کیفی زندگی بالاتری را برای ساکنین خود فراهم کرده اند که این امر خود منجر به ورود مهاجرین زیادی به آنجا شده است.

در کشور ترکیه سالیان سال است که عدم ثبات سیاسی وجود دارد و این خود بر شرایط زندگی افراد تأثیر می گذارد. بیشتر مردم برای به دست آوردن پول ساعات بسیار طولانی را کار می کنند و این بدان معنا است که تقریباً 34 % از مردم ترکیه خارج از ساعات کاری تعیین شده در آنجا مشغول به کار هستند. از میان 500 دانشگاه برتر ترکیه، تنها 4 دانشگاه آن در لیست آموزش عالی تایمز رتبه بندی شده اند. فقدان ارائه آموزش با کیفیت در همه شهرهای ترکیه همیشه وجود داشته است.

شرایط کار در ترکیه

از جمله قوانین و شرایط اصلی کار در ترکیه این است که قانون کار ترکیه کار هفتگی را 45 ساعت تعریف می کند، اکثر شرکت های بزرگ از دوشنبه تا جمعه از ساعت 17:00 – 8:30 باز هستند، هر چند که این زمان به کار بستگی دارد. بر اساس قانون کار، هیچ هفته کار استانداردی در ترکیه وجود ندارد. این بدان معنا است که در حالی که کارمندان یک شرکت ممکن است در هفته 45 ساعت با کمی اضافه کاری کار کنند، خارجیانی که در بخش های خاص همچون صنعت گردشگری، رستوران و غیره مشغول به کار هستند، ممکن است ساعت های طولانی تری مجبور به کار کردن باشند.

شرایط کار در ترکیه

شرایط کار در ترکیه

اکثر شرکت های ترکی هر ساله دو هفته تعطیل می باشند، البته این مورد هم برای همگان صدق نمی کند و افرادی همچون کارگران یا دبیران نمی توانند دو هفته مستمر ترک کار کنند. بدین ترتیب افرادی خاص همچون کارگران و دبیران می توانند از داشتن یک روز مرخصی در هفته استفاده کنند، همچنین کارگران خارجی نباید انتظار داشته باشند که کلیه تعطیلات استاندارد غربی (مانند کریسمس و عید پاک) توسط کارفرمایانشان به رسمیت شناخته شود، مگر اینکه برای شرکت های بزرگ بین المللی مشغول به کار باشند.

حداقل دستمزد در ترکیه تقریباً 1600 لیر ترکیه معادل 260 دلار است که باز هم این مقدار متغیر است. کارمندان تمام وقت از حمایت اتحادیه بهره مند می شوند، اگرچه اتحادیه های ترکیه در مقایسه با اتحادیه کار دیگر کشورها با محدودیت های خاصی روبرو هستند. به عنوان مثال، برای اینکه اتحادیه ها به عنوان کارگزار در معاملات قانونی شناخته شوند، می بایست حداقل 10 % از نیروی کار خود را از میان بومیان ترکی برگزینند. بیمه کردن تمامی پرسنل توسط کارفرمایان اجباری است.

بیش از 11 ساعت کار در روز و در کل بیش از 27 ساعت اضافه کاری در سال ممنوع می باشد، هزینه اضافه کاری به ازای هر یک ساعت و نیم پرداخت می شود. تعداد روزهای کاری در هفته 6 روز می باشد، هر فردی که یک سال مشغول به کار بوده باشد حق استفاده از مرخصی سالانه 14 روزه و پس از 5 سال کار کردن حق استفاده از مرخصی سالانه 20 روز کار را خواهد داشت.

هزینه زندگی در ترکیه

بسته به محل و سبک زندگی که هر فرد برای خود بر می گزیند هزینه های زندگی در ترکیه می تواند متفاوت باشد به عبارت دیگر، هزینه زندگی در شهرهای بزرگ ترکیه در مقایسه با حومه یا شهرهای کوچکتر آن مسلماً کمتر است. به عنوان مثال، هزینه زندگی در شهر کوچکی همچون ایجیتیم ماهالسی برای اجاره ماهیانه حدود 1800 – 600 لیر، پرداخت قبوض حدود 200 لیر و تهیه خورد و خوراک و دیگر ملزومات زندگی حدود 800 – 700 لیر در ماه می باشد. در مقابل، هزینه عمومی زندگی در شهر بزرگی چون استانبول بسته به ماهیت شغل و سبک زندگی هر فرد می تواند بین 3000 – 300 لیر متغیر باشد.

در نتیجه، نمی توان مبلغی ثابت را برای زندگی در ترکیه بیان کرد و همین طور که مشاهده می شود آگاهی از هزینه ها تنها در برآوردی جزئی به فرد کمک می کند. چرا که پس از ورود به ترکیه مشخص می شود که دقیقاً چه مقدار بودجه برای زندگی در ترکیه مورد نیاز می باشد. از جمله هزینه های برآورد شده حدودی زندگی در ترکیه که می توان به آنها اشاره کرد می توان از اجاره خانه نام برد که به طور میانگین ماهیانه مبلغی حدود 1500 – 1000 لیر را در بر می گیرد. دیگر هزینه ها به قرار زیر می باشند:

  • برای حمل و نقل با وسیله نقلیه عمومی همچون مترو حدود 205 لیر
  • هزینه اینترنت حدود 66 لیر
  • قبض برق حداقل 100 لیر
  • قبض گاز به طور متوسط حدود 200 لیر
  • خورد و خوراک و دیگر ملزومات حدود 1500 لیر
هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

در کل اگر بخواهیم هزینه زندگی در شهر بزرگی همچون استانبول را ارزیابی کنیم می توان گفت که مبلغی حدود 4.000 – 3.500 لیر (که کمتر از 1000 دلار آمریکا می شود) برای زندگی در آن لازم است. در مقابل، هزینه زندگی در یکی از شهرهای کوچک ترکیه یا حومه آن ماهیانه مبلغی حدود 1000 – 500 لیر می شود که البته این میزان بسته به میزان دور بودن فرد از پایتخت و شهرهای اصلی ترکیه دارد. همچنین هزینه خورد و خوراک چنانچه در خانه غذا تهیه شود نسبت به تهیه غذا از بیرون بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر است.

سیستم آموزشی ترکیه

بر اساس قانون اساسی کشور ترکیه، تمامی شهروندان آن حق تحصیل را دارند و آموزش ابتدایی به صورت رایگان و اجباری است. به جز موسسات دارای مجوز ویژه و خارجی، یادگیری زبان ترکی به عنوان زبان مادری در تمامی آموزشگاه های آن از همان ابتدا اجباری است. از سال 2012، قانونی تصویب شد که طی آن دوازده سال آموزش برای دختران و پسران اجباری است که می توان آن را به سه دوره چهار ساله تقسیم بندی کرد.

وزارت آموزش ملی، مدیریت آموزشی کشور و وظیفه تدوین برنامه های درسی، هماهنگی کار سازمان های رسمی و خصوصی، طراحی و ساخت مدارس، تهیه مواد آموزشی و غیره بر عهده این وزارت است. دولت مرکزی مسئولیت تمام هزینه های تحصیلی مردم را بر عهده دارد و حدود 10٪ از بودجه عمومی برای آموزش ملی اختصاص می یابد. تقویم دانشگاهی عموماً از اواسط ماه سپتامبر آغاز شده و تا اواسط ژوئن ادامه دارد.

روزهای مدرسه معمولاً به صورت یک در میان صبح و بعد از ظهر است و حضور شاگردان در مدرسه به مدت پنج روز در هفته (دوشنبه تا جمعه) در مجموع 40 – 35 ساعت در هفته ضروری است. سیستم آموزش ملی ترکیه از دو بخش آموزش رسمی و غیر رسمی تشکیل شده است. آموزش رسمی عبارت است از آموزش منظم افراد در گروه سنی مشخص و مدارس که از ابتدایی تا آموزش عالی را در بر می گیرد و آموزش غیر رسمی همان آموزش در مدارس غیر دولتی و خصوصی یا شرکت در در دوره های آموزشی خاص می باشد.

سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه

از جمله ضروریات اصلی جهت تحصیل در ترکیه در مقاطع تحصیلی بالا برای دانشجویان بین الملل ارائه یکی از آزمون های بین المللی زبان همچون GRE ، GMAT ، SAT و غیره می باشد که ارزیابی هر یک توسط دانشگاه های مربوطه صورت می گیرد. آموزش تا سطح متوسطه به زبان ترکی ارائه می شود و پس از طی کردن چهار سال آموزش دوره متوسطه (که تا سال 2005، دوره متوسطه 3 ساله بود) و ورود به دانشگاه هر فردی می تواند زبان تحصیلی اش را خود بر گزیند که معمولاً یکی از دو زبان ترکی یا انگلیسی می باشد.

شرایط خرید و اجاره ملک در ترکیه

براساس اصل تابعیت برای خرید ملک، اتباع بیگانه برای خرید در هر جای ترکیه به جز مناطق نظامی آزاد هستند. شرایط تابعیت برای اتباع خارجی که خانه ای در ترکیه خریداری می کنند، از سپتامبر سال 2018 میزان 250 هزار دلار تعیین شده است. به عبارت دیگر، خانواده های اتباع خارجی که 250 هزار دلار املاک و مستغلات در ترکیه خریداری می کنند، می توانند بلافاصله شهروند ترکیه شوند.

از این رو مشخص است که خرید یک ملک در ترکیه، می تواند روش سرمایه گذاری بسیار خوبی باشد. اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک 250000 دلاری برای افراد که در آنها سکونت می گزینند کاملاً باز است. همچنین کسانی که با مبلغی بیش از 650 هزار لیر ترکیه اقدام به خرید ملک می کنند می توانند مجوز اقامت 3 ساله را برای خود و خانواده شان دریافت نمایند و چنانچه 5 سال بی وقفه (که تنها حق خارج شدن از ترکیه به مدت یک سال این زمان را دارند) در ترکیه ساکن باشند می توانند حق تقاضای تابعیت ترکیه را نمایند.

خرید و اجاره هر گونه ملک از قبیل دفتر، زمین، مزرعه، مسکونی، تجاری و غیره برای اتباع خارجی آزاد است به شرط آنکه محدودیت های مندرجج در قانون را رعایت کنند. برای مثال، چنانچه اتباع خارجی قصد خرید زمین یا مزرعه را داشته باشند، موظف هستند ظرف مدت 2 سال به وزارت محیط زیست و شهرسازی در مورد نوع ساختمان مورد نظر در آن زمین یا مزرعه اطلاع دهند. حداکثر میزان وسعتی که یک تبعه خارجی می تواند در ترکیه زمین خریداری نماید 30 هکتار است. همچنین تبعه خارجی حق خرید هیچگونه ملکی در مناطق ممنوعه نظامی و امنیتی ترکیه را ندارد و حتی اجاره ملک در این مناطق نیز تنها با اجازه ویژه امکان پذیر است.

اشخاص حقیقی خارجی می توانند تا 10 % از کل منطقه ای که املاک خصوصی در آن قرار دارند، ملک خریداری کنند، که در مورد شرکت های حقوقی که مطابق با قوانین کشورهای خود تأسیس شده باشند، محدودیت های فوق اعمال نمی شود. درخواست اولیه خرید می بایست به اداره ثبت املاک ارسال شود و پس از درخواست اولیه، تاریخی برای معاملات نقل و انتقال بین فروشنده و خریدار تعیین می شود. برای دریافت اقامت ترکیه راه های بسیاری وجود دارد که بهتر است در این خصوص با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *