شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه

شرایط زندگی در ترکیه
شرایط زندگی در ترکیه
آبان ۲۱, ۱۳۹۸
شرایط پذیرش دانشگاه های فرانسه
شرایط پذیرش دانشگاه های فرانسه
آبان ۲۴, ۱۳۹۸
شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه

شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه

یکی از اصلی ترین و مهم ترین شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین الملل انتخاب زبان آموزش خود حین تحصیل در آن کشور می باشد، اکثر گرایشات در روسیه به هر دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می شوند. در صورت تمایل دانشجو به انتخاب زبان تحصیل خود به انگلیسی ارائه یکی از مدارک بین المللی همچون آیلتس یا تافل الزامی است. به گفته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه مسلماً هزینه تحصیل به زبان روسی بسیار کمتر و در برخی موارد نیز کاملاً رایگان است.

الزامات و شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه

از جمله شرایط اصلی تحصیل در دانشگاه های روسیه قبل از هرگونه اقدامی انتخاب گرایش، مقطع و دانشگاه مورد نظر، آگاهی پیدا کردن از شهریه های تحصیل و یا شرایط بورسیه های تحصیلی، آماده کردن مدارک و اسناد لازم، شرکت در آزمون رقابتی دانشگاه و اخذ نمره قبولی در آن و دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه و در نهایت اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی یا تحصیلی در روسیه می باشد.

روسیه کشوری است که سیستم آموزشی بسیار با کیفیت و دانشگاه های مطرح شناخته شده ای در سرتاسر شهرهای خود دارد. بنابراین می توان اذعان کرد که پذیرفته شدن در یکی از گرایشات و دانشگاه های روسیه می تواند به دلیل تقاضای بالای متقاضیان تا حدودی رقابتی باشد. بدین منظور روسیه یک وب سایت سراسری دارد که تمامی دانشگاه های آن به این سایت متصل می باشند. اولین اقدام این است که متقاضی در این وب سایت (Russia.Study) ثبت نام کرده تا بتواند گرایش و مقطع مورد نظر خود را بیابد.

از دیگر شرایط تحصیل در کشور روسیه این است که به هر فرد فرصت انتخابی تا 6 دانشگاه داده می شود و متقاضیان می توانند متناسب با علاقه و توانایی خود انتخاب را صورت دهند تا بدین ترتیب شانس قبولی خود را بالاتر ببرند. اطلاعات و اخبار مهم از طریق پنل کاربری که پس از ثبت نام در سایت اصلی دانشگاه های روسیه برای هر فرد ایجاد می شود، به وی اعلام خواهد شد. همچنین در این پنل از کاربر خواسته می شود که مدارک اصلی خود همچون: عکس، کپی گذرنامه و اسناد تحصیلی و دیگر مدارک مرتبط را بارگزاری کند.

تمامی اسناد و مدارک ارسال شده توسط متقاضیان می بایست به زبان روسی ترجمه شده و در یکی از دفاتر اسناد رسمی محضری شده باشند. پس از انتخاب موارد فوق، نیاز است که متقاضی درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر فرستاده و منتظر دریافت پاسخ بماند. در انتخاب دانشگاه فرد می بایست به شهریه قابل پرداخت نیز توجه کند که مناسب با بودجه وی باشد. حداکثر مدت زمان مورد نیاز برای دریافت پاسخ از سوی دانشگاه سه هفته می باشد.

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در روسیه

دانشجویان بین الملل قبل از هر چیز دیگری می بایست جهت تحصیل در روسیه خود را برای شرکت در یک محیط کاملاً رقابتی آماده کنند. در صورتی که دانشجو متقاضی دریافت کمک هزینه تحصیلی باشد، می بایست از همان ابتدای ارسال درخواست از کشور خود (کشور مبدأ) اقدام نماید. بهترین گزینه مورد نظر جهت آگاهی دانشجویان بین الملل از شرایط در نظر گرفته شده این است که مستقیماً با وب سایت مرکز علمی و فرهنگی روسیه یا سفارت روسیه در کشور خود تماس بگیرد تا از آخرین شرایط و ضوابط وضع شده مطلع شود.

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در روسیه

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در روسیه

دانشجویان بین الملل پس از فراهم سازی تمامی اسناد و مدارک لازم می بایست به تهیه ویزای دانشجویی روسیه اقدام کنند. برخی از ملیت ها از اخذ این مورد معاف می باشند که برای آگاهی از این مورد می توان به وب سایت سفارت روسیه مراجعه کرد. در صورت عدم نیاز به ویزای دانشجویی، دانشجویان می توانند تنها با داشتن گذرنامه بین المللی به کشور روسیه رفته و در آنجا جهت تحصیل اقامت کنند.

از دیگر شرایط پذیرش دانشجویان بین الملل ارائه نامه پذیرش یکی از دانشگاه های روسیه همراه با دیگر مدارک در زمان ثبت درخواست می باشد، چرا که سفارت تنها مدارکی را بررسی می نماید که نامه پذیرش دانشگاه را دریافت کرده باشند تا بتواند متعاقب آن ویزای تحصیلی روسیه برای فرد صادر کرده یا تحصیل وی در این کشور را به رسمیت شناسد. همچنین دانشجویان بین الملل علاوه بر ارائه مدارکی که تعیین شده نیاز به تکمیل فرم ثبت نام دارند که می بایست آن را در قالب پی دی اف ارسال نمایند. فرم ثبت نام درخواست اولیه می تواند به زبان انگلیسی تکمیل شود.

پذیرش پزشکی در دانشگاه های روسیه

با وجودیکه شرایط تحصیل و هزینه تحصیل در کشور روسیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی راحت تر و مقرون به صرفه تر است، با این وجود دانشگاه های روسیه نیز شرایط و ضوابط پذیرش خاص خود را دارند. دانشگاه های پزشکی روسیه در زمره معروف ترین دانشگاه های جهان هستند که هر یک شرایط خاص خود را دارند. سیستم رقابتی بودن دانشگاه های روسیه این فرصت را برای دانشجویان بین الملل فراهم کرده است که در صورت اثبات شایستگی و صلاحیت خود بتوانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

کلیه دانشجویانی که موفق به اخذ مدرک دیپلم دبیرستان خود شده اند، حق ثبت نام در هر یک از دانشگاه های پزشکی روسیه را با توجه به برآورده کردن شرایط خاص آنها دارند. جهت اثبات صلاحیت و شایستگی نیاز به ارائه نمره و مدرک و سابقه تحصیلی پیشین خاصی نیست، بلکه همین که متقاضی تحصیل پزشکی بتواند در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی روسیه نمره بالا و قابل قبولی را ارائه دهد خود مزیدی است بر قابلیت بالای وی.

دانشجویان می بایست از همان ابتدای مشغول به تحصیل شدن در گرایش پزشکی، زیر مجموعه مورد علاقه خود را انتخاب کنند که می تواند پزشکی کودک، تحصیل دندانپزشکی در روسیه، داروسازی، پرستاری، دامپزشکی و غیره باشد. از جمله شرایط تحصیل در هر یک از گرایشات پزشکی این است که متقاضی دروسی همچون زیست شناسی، شیمی و فیزیک را گذرانده باشد و در صورت عدم گذراندن این دروس می بایست قبل از ورود به دانشگاه در دوره های مربوط به آموزش این دروسی شرکت نماید.

پذیرش پزشکی در دانشگاه های روسیه

پذیرش پزشکی در دانشگاه های روسیه

علاوه بر ارائه گواهی های پذیرش و مدارک شناسایی معتبر، دانشجویان بین الملل می بایست گواهی قبولی از یکی از دانشگاه های پزشکی روسیه و نیز مجوز اقامت در کشور روسیه را دریافت کرده باشند. تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به دیگر گرایشات این شرط را دارد که فرد می بایست به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل شود، چرا که جهت آموزش مکفی دیدن و تبدیل به پزشک شدن علاوه بر آموزش دروس تئوری دانشجو باید در محیط های درمانی واقعی قرار گرفته و از همان ابتدا مشغول به کارورزی شود.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش دانشگاه های روسیه

همانطور که می دانیم روسیه همیشه از دانشجویان بین المللی سرتاسر دنیا استقبال می کند، بنابراین فراهم سازی شرایط ورود و مدارک مورد نیاز به روسیه جهت جذب دانشجویان آنقدر سخت و مشکل نیست. در دانشگاه های روسیه، هیچگونه آزمون زبانی مانند آیلتس یا تافل جهت پذیرش دانشجویان وجود ندارد. روسیه قطب دانشگاه های مهندسی پزشکی و هنر است و تقریباً در هر دانشگاه، دانشجویان بین المللی دوره های مورد نظر خود را می خوانند.

از جمله مدارک مورد نیاز جهت پذیرش، پس از انتخاب گرایش و مقطع مورد نظر توسط دانشجو، انتخاب دانشگاهی سازگار با بودجه وی می باشد. به عبارت دیگر، یکی از مدارک مورد نیاز ارائه اسناد مالی معتبر در تأمین هزینه های زندگی و تحصیل خود حین اقامت روسیه می باشد. تقریباً در روسیه برای دانشجویان بین الملل هیچگونه کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه ای در نظر گرفته نشده است و تمامی دانشجویان موظف هستند هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه خود را به تنهایی تأمین کنند.

از دیگر مدارک مورد نیاز، جدای از سوابق تحصیلی پیشین، ارائه اسناد مستدلی است که دروس پیش نیاز گرایش انتخابی خود در روسیه را گذرانده باشند. در صورت عدم گذراندن دروس پیش نیاز گرایش تحصیلی، دانشجو می بایست در دوره های مختص این امر شرکت کرده و سپس در دانشگاه ثبت نام کند. ارائه گذرنامه بین الملل با دارا بودن اعتبار مکفی از دیگر مدارک اصلی است. همچنین دانشجویان برخی ملیت ها علاوه بر ارائه گذرنامه نیاز به ارائه ویزای تحصیلی یا دانشجویی روسیه دارند.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش دانشگاه های روسیه

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش دانشگاه های روسیه

گواهی فارغ التحصیلی و اتمام دوره تحصیل قبلی جهت وارد شدن به مرحله بعد از دیگر الزامات است. به عنوان مثال، دانشجوی متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست مدرک کارشناسی خود را که مورد تأیید سیستم آموزش عالی دولت روسیه باشد ارائه دهد تا مجوز ادامه تحصیل وی صادر شود. کلیه مدارک و اسناد ارسالی توسط واحد امور دانشجویان بین الملل روسیه ارزیابی شده و در صورت تأیید، از فرد خواسته می شود که ظرف مدت زمان تعیین شده به سفارت روسیه مراجعه کرده و هر چه زودتر جهت تکمیل پرونده خود و سفر به کشور روسیه جهت تحصیل اقدام نماید.

دانشگاه های معتبر روسیه

بر اساس آخرین رتبه بندی برتر دانشگاه های دنیا که در سال 2019 صورت گرفت، 101 دانشگاه روسیه در زمره بهترین ها قرار گرفتند که برای به دست آمدن این آمار هر موسسه با هشت شاخص ارزیابی مورد بررسی قرار گرفت. بدین ترتیب در ادامه به ذکر نام و جزئیاتی از چند دانشگاه برتر روسیه خواهیم پرداخت.

دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو: در بین دانشگاه های برتر روسیه، رتبه اول را به خود اختصاص داده است. همچنین در جدیدترین رتبه های دانشگاهی جهان، جایگاه 90 را به خود اختصاص داده است. بلندترین ساختمان آموزشی در جهان را دارد و یکی از بزرگ ترین سیستم های کتابخانه ای در روسیه با حدود 10 میلیون جلد کتاب را دارد که از این تعداد 2.5 میلیون آنها به زبان های دیگر غیر از روسی می باشند.

دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ: به عنوان دومین دانشگاه برتر روسیه شناخته شده است که قدیمی ترین دانشگاه روسیه می باشد. در حال حاضر، حدود 400 برنامه بین رشته ای و 1000 گرایش در مقاطع مختلف دارد. عمده گرایشات آن به زبان روسی آموزش داده می شوند. چهره های سرشناس روسیه همچون ولادیمیر پوتین فارغ التحصیل این دانشگاه می باشند و همچنین نه برنده جایزه نوبل دارد.

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک: در رتبه 244 جهانی و سوم روسیه قرار دارد. بزرگ ترین مرکز آموزشی و علمی منطقه سیبری است که دارای تعداد زیادی شعبه و امکانات تحقیقاتی است. این دانشگاه در گرایشات فیزیک و نجوم در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. و تقریباً تمامی گرایشات تحصیلات تکمیلی خود (کارشناسی ارشد تا دکترا) را به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

دانشگاه ایالتی تامسک: رتبه 277 جهانی را دارد که با ارائه برخی گرایشات خود به زبان انگلیسی سبب جذب دانشجویان بین الملل زیادی به خصوص در گرایشات زبانشناسی، علوم کامپیوتر، مدیریت و فیزیک شده است.

انسیتوی فیزیک و فناوری دانشگاه دولتی مسکو: رتبه 312 جهانی را دارد و یکی از برترین دانشگاه های جهان در زمینه فیزیک و فناوری به شمار می رود. تعدادی از دانشمندان برتر روسی فارغ التحصیل این دانشگاه هستند و گرایشات علوم، سیاست، تجارت و کیهان شناسی آن نسبت به دیگر گرایشات نامی تر می باشند. شما می توانید اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط پذیرش و همچنین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را به دست آورید، اگر با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *