شرایط کار در گرجستان

کار در گرجستان
تیر ۲۶, ۱۳۹۸
زندگی در دانمارک
تیر ۲۷, ۱۳۹۸

شرایط کار در گرجستان

یکی از اقداماتی که دولت گرجستان در سال های اخیر به آن بسیار اهمیت داده است، ثبات قیمت برای رشد اقتصادی پایدار کشور می باشد، که این خود می تواند علاوه بر حفظ ثبات قیمت ها، نوسانات رشد اقتصادی را نیز به حداقل ممکن برساند. مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در این مقاله توانسته اند تا اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص شرایط کار در گرجستان برای شما بازگو کنند، با ما در ارتباط باشید.

الزامات و شرایط کار در گرجستان

در حال حاضر، برخی از امتیازاتی که توسط دولت جهت مهاجرت به گرجستان برای نیروی کار آن کشور در نظر گرفته شده اند به شرح زیر می باشند:

 • پرداخت کمک هزینه بیکاری
 • تعیین و پرداخت حداقل حقوق معوقه
 • تعیین حقوق فرد بر اساس حداقل معیشت واقعی (که حداقل مقدار معیشتی برای یک خانواده پنج نفره لحاظ می شود)
 • در نظر گرفتن حقوق برابر برای مشاغل در نظر گرفته شده برای مردان و زنان
 • حمایت از اشتغال جوانان، و نیز امتیازات ویژه قائل شدن برای زوج های جوان

میانگین حقوق ماهیانه در گرجستان حداقل 410 دلار می باشد. نرخ بیکاری آن کشور در حال حاضر، 12.4 % است و بیشترین میزان بیکاری به جوانان سنین 34 – 20 ساله اختصاص داده شده است. یکی دیگر از شرایط برای کار در کشور گرجستان که از الزامات است، اخذ ویزا می باشد. معمولاً ویزای کار کشور گرجستان یک ساله است که نه تنها برای کسانی که به دنبال کار می گردند، بلکه برای جذب کارکنان حرفه ای تمامی کشورها مورد نیاز است.

ساعت کار استاندار و اضافه کاری در هفته توسط کارفرما در بخش های خصوصی تعیین می شود؛ و در بخش های دولتی بر اساس تعرفه تعیین شده دولتی هر فرد در هفته نباید بیش از 48 – 40 ساعت کار کند. با این حال کارفرما حتی در بخش دولتی نیز مجاز است تنظیم ساعت کاری متفاوتی و تعیین شیف را در زمان اخذ قرارداد (که شامل اضافه کاری و پرداخت اضافه کاری نیز می شود) در فرم مربوطه قید کند.

با این وجود، کارفرما می داند که طبق قوانین آن کشور مدت زمان کاری نباید بیش از 12 ساعت تجاوز کند. یکی از شرایط تعیین شده دیگر این است که در صورت اتمام قرارداد و عدم تمایل طرفین به تمدید مجدد آن، ظرف مدت 30 روز کاری از خاتمه قراداد، کارفرما می بایست حداقل حقوق و دستمزد دو ماه کارمند خود را پرداخت کند.

سرمایه گذاری در گرجستان

برخی شرایط برای سرمایه گذاری در کشور گرجستان بدین شرح می باشند:

 • در زمان سرمایه گذاری و یا کارآفرینی، حقوق و ضمانت های سرمایه گذار خارجی، نبایستی کمتر از مقدار سقف تعیین شده از سوی دولت گرجستان باشد.
 • فرد سرمایه گذار می بایست در یکی از حساب های جاری آن کشور حساب باز کند.
 • در صورت نیاز به اخذ وام، سرمایه گذار بایستی شرایط و مدارک لازم را جهت ارائه به مؤسسه بانکی فراهم آورد.
 • همچنین، امتیاز خرید سهام، اوراق قرض الحسنه و دیگر اوراق بهادار و اموال در گرجستان و خارج از گرجستان به یک سرمایه گذار داده می شود.
 • سرمایه گذار خارجی پس از پرداخت مالیات و هزینه های لازم، بایستی سود / درآمد حاصل از سرمایه گذاری در نرخ مبادلات را در یکی از مؤسسات بانکی کشور واریز کند، و نیز حق واریز نامحدود به خارج از کشور را نیز دارد.
 • یک سرمایه گذار خارجی بایستی مسئولیت تمامی فعالیت های خود را بر اساس انطباق با قانون گرجستان و نیز قوانین مربوط به حفظ محیط زیست و سلامت بپذیرد.

سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذار خارجی بایستی ظرف مدت 60 روز از سرمایه گذاری خود، در آژانس سرمایه گذاران خارجی کشور گرجستان وابسته به وزارت تجارت و روابر اقتصادی خارجی گرجستان مبلغی به میزان 100.000 دلار و یا بیشتر را سرمایه گذاری کند، در غیر این صورت ادامه کار برای وی ممنوع خواهد شد. هدف از این امر ایجاد یک پایگاه داده آماری دقیق در سرمایه گذاری کشور گرجستان می باشد. سرمایه گذار بایستی تا پایان هر سال مالیات خود را پرداخت نماید.

شرایط اخذ ویزای کاری گرجستان

برای درخواست ویزای کار در گرجستان بایستی مدارک معتبری از خود را ارائه دهید. مدارکی همچون: گذرنامه معتبر، فرم تکمیل شده درخواست ویزا، یک قطعه عکس پرسنلی فرد متقاضی و رسید پرداخت هزینه های لحاظ شده برای مالیات بر دولت آن کشور جهت اخذ ویزای کار. به طور تقریبی، هزینه اخذ ویزای کار (بلند مدت) در کشور گرجستان 100 لار می باشد و فرم درخواست می تواند به یکی از دو زبان انگلیسی یا گرجی تکمیل شود. کسانی که برای اخذ این ویزا اقدام می کنند، می توانند ظرف مدت هفت روز از نتیجه صدور ویزای خود آگاهی یابند.

نکته قابل توجه که در اینجا بایستی بدان اشاره کرد این است که چنانچه فردی تمایل به اخذ اقامت دائم کشور گرجستان را دارد، می تواند پس از تمدید پیاپی ویزای کاری خود، بعد از گذشت مدت زمان 6 سال، جهت پذیرش اقامت دائم اقدام کند. در رابطه با حداقل حقوق در نظر گرفته شده برای کار در کشور گرجستان، می توان گفت بنابر حداقل نیاز هزینه زندگی ماهیانه برای هر فرد مبلغی حدود 347 دلار در نظر گرفته شده است، که با هزینه های مقرون به صرفه آنجا بسیار مناسب است.

نکته مهم دیگری که قبل از اقدام برای کار در گرجستان بایستی مدنظر قرار داد، گردآوری اسناد و مدارک تحصیلی است که با توجه به آن کار و حقوق و دستمزد برای هر فرد تعیین می شود. به عنوان مثال، فردی که دیپلم دارد نمی تواند متقاضی یک حرفه تخصصی با دستمزد بالا در آن کشور شود.

هزینه زندگی در گرجستان

مردم کشور گرجستان بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند، و شما برای یافتن بهترین گزینه های ممکن می توانید از آنها کمک بگیرید. راحت ترین و مقرون به صرفه ترین وسیله تردد شهری جهت زندگی در گرجستان اتوبوس های آن می باشند که می توانید آنها را در تمامی نقاط کشور به راحتی پیدا کنید. معمولاً هزینه تردد داخل شهری بین 2 – 0.50 لار و هزینه سفر خارج شهری مبلغی حدود 30 – 5 لار می شود.

همچنین برای سفرهای طولانی مدت، پیشنهاد می شود از قطارهای آن کشور استفاده کنید چون بسیار راحت و مقرون به صرفه هستند و به طور مثال برای یک سفر 5 ساعته با قطار، شما تنها نیاز به پرداخت 18 لار دارید. استفاده از تاکسی کمی مشکل تر به نظر می رسد زیرا علاوه بر نرخ بالاتر (حدود 8 – 5 لار برای یک مسیر کوتاه) نسبت به قطار یا اتوبوس ها، معمولاً رانندگان آن کشور تمایل به سوار کردن بیگانگان به خودروی خود ندارند.

هزینه زندگی در گرجستان

در رابطه با هزینه مورد نیاز برای خورد و خوراک شما می باشد که خرید از سوپرمارکت های محلی بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه خرید برای شما است. همچنین این نکته را نباید نادیده گرفت که کشور گرجستان دارای غذاهای بسیار لذیذی است و در صورت توانایی پس انداز کردن، هفته ای یک بار به رستوران رفتن به شما پیشنهاد می شود؛ که مبلغ یک غذای معمول بسته به رستوران انتخابی شما برای دو نفر حدود  50 – 15 لار می شود. در یک جمع بندی نهایی، میانگین هزینه ها در روز برای محل سکونت و حمل نقل برای هر فرد حدود 20 دلار، برای تردد حدود 6 دلار و در کل هزینه متوسط زندگی در هر ماه برای دو نفر حدود 500 دلار می شود.

اقتصاد در کشور گرجستان

نکته حائز اهمیت دیگر در رابطه با عملکرد بدهی دولت گرجستان می باشد، که بر اساس آمار به دست آمده از سال 2003 میزان آن به طور مداوم کاهش پیدا کرده است. تنها موردی که سبب افزایش 79 درصدی بدهی های دولتی در سال 2015 شده بود (و این خود تحت تأثیر بدهی های دو جانبه و چند جانبه قرار داشت)، کم شدن ارزش واحد ارز لاری، به دلیل تبدیل آن به ارزهای خارجی بین الملل بوده است.

یکی از اقداماتی که دولت به آن بسیار اهمیت می دهد و به خصوص در سال های اخیر توجه شایانی را به آن بخش مبذول داشته است، ثبات قیمت برای رشد اقتصادی پایدار کشور است، که این خود می تواند علاوه بر حفظ ثبات قیمت ها، نوسانات رشد اقتصادی را نیز به حداقل ممکن برساند. بر اساس آمار به دست آمده، نرخ تورم در سال 2016، 5 %، در سال 2016، 4 %، و در سال 2018، تا 3 % کاهش داشته است.

از سال 2019 به بعد، تنها وام های زیر مبلغ 200.000 لاری، در واحد ارزی محلی قابل دسترس می باشند که این خود استفاده از دلار در تجارت کالاهای خرده فروشی را کاهش می دهد. همچنین، مالیات حاصل از درآمدهای حاصله در سال 2018 افزایش 7.4 درصدی داشته است؛ و اکثر هزینه های به دست آمده حاصل از سرمایه گذاری دولتی در سه ماهه آخر سال 2018 به دست آمدند تا هزینه های حاصله در پایان سال به سطحی از تعادل برسند.

در نهایت، بنا به آمار و استدلالات ارائه شده فوق، پیش بینی می شود که بازار اقتصاد کشور گرجستان رشد صعودی خود را طی کند و تا سال های آینده در زمره یکی از کشورهای شناخته شده در داشتن اقتصاد جهانی خوب قرار بگیرد. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات شما را تا حدودی بهبود ببخشیم، برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *