طراحی لباس در فرانسه

تحصیل معماری در ترکیه
تحصیل معماری در ترکیه
شهریور ۳۰, ۱۳۹۸
هنر در فرانسه
هنر در فرانسه
مهر ۱, ۱۳۹۸
طراحی لباس در فرانسه

طراحی لباس در فرانسه

شرط اصلی تحصیل در گرایش طراحی مد و لباس فرانسه، تطبیق خود با معیارها و قوانین مختص هر دانشگاه می باشد که رعایت کردن آنها از الزامات اساسی است و دانشجو می بایست به قوانین وضع شده احترام بگذارد هرچند که با فرهنگ و باورهای پیشین وی مغایرت داشته باشد. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص رشته طراحی لباس در فرانسه کسب کنید بهتر است ادامه مقاله را مطالعه کنید و یا با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در ارتباط باشید.

تحصیل رشته طراحی لباس در فرانسه

برای درک رشته طراحی مد، باید زیبایی و هارمونی را درک کرد که این خود می تواند یکی از شروط اصلی برای تحصیل در آن گرایش خاص باشد. کشور فرانسه از قرن شانزدهم میلادی دارای ارتباطی غنی و نزدیک با مد بوده است، در نتیجه تحصیل در فرانسه 2019 در این گرایش یکی از موفقیت های غیر قابل انکار است. نخست اینکه فرد متقاضی تحصیل در این رشته می بایست سر رشته ای از هنر داشته باشد تا بتواند از آمیزش رنگ ها سر در آورد و پارچه های مناسب برای هر طرح را انتخاب کند.

از دیگر شرایط تحصیل رشته طراحی لباس در فرانسه این است که اکثر دانشگاه های این کشور این گرایش را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که این خود یک شانس بزرگی برای دانشجویان بین المللی است، اما به هر حال برای ارتباط برقرار کردن هرچه راحت تر با مشتری بهتر است که حین تحصیل به زبان فرانسه نیز تسلط پیدا کرد. همچنین دانشجو می بایست بتواند خود را با کارهای گروهی وفق دهد تا به صورت مشارکتی کار کرده و بر مهارت خود بیفزاید.

شرکت در کارگاه های آموزشی برای معارفه و آشنایی با متخصصان این صنعت از الزاماتی است که دانشجو حتماً می بایست رعایت کند. بنابراین دانشگاه های دارای این گرایش مرتباً برنامه های نمایش مد را برگزار می کنند. همچنین، شرکت در دوره های کارآموزی برای آشنایی با کار طراحان از نزدیک از دیگر ملزومات است که معمولاً دانشگاه های فرانسه این برنامه ها را در داخل خود دانشگاه برگزار می کنند.

شرایط پذیرش طراحی لباس در دانشگاه های فرانسه

یکی از اولین شرایط پذیرش برای دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا این است که بایستی برای دریافت ویزای تحصیلی خود قبل از سی ام ژوئن اقدام کنند و روند را تا آن زمان تکمیل کرده باشند. از دیگر موارد لازم شرکت در مصاحبه و قبولی در آن است که برای هر مقطع متفاوت است. اما به هر حال دانشجو موظف است در زمان و تاریخ اعلام شده به طور آنلاین و از طریق اسکایپ در مصاحبه شرکت کرده و مورد ارزیابی قرار گیرد. از دیگر شرایط پذیرش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورت گذراندن دوره های هنری مرتبط، یا درخواست تحصیل در مقاطع بالاتر دانشجو می بایست کارهای پیشین خود (همچون نقاشی، تصویرگری، عکاسی، طراحی گرافیک، تحقیقات شخصی و غیره) را ارائه دهد.
 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده از دیگر ملزومات مورد نیاز است.
 • ارائه رزومه یا همان CV به همراه انگیزه نامه فرد نیز لازم است.
 • رونوشت از مدارک و سوابق تحصیلی پیشین به خصوص دو ترم آخر تحصیلات فرد از دیگر ملزومات مورد ارائه است تا مدارک و سوابق وی بر آن اساس به طور کامل مورد ارزیابی قرار گیرند.
 • فاکتورهای پرداخت هزینه های اولیه تعیین شده نیز می بایست ضمیمه پرونده شوند. از جمله آنها می توان به هزینه ثبت نام اولیه 90 یورویی اشاره کرد.
 • ارائه کپی گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر عکس دار نیز لازم است.
شرایط پذیرش طراحی لباس در دانشگاه های فرانسه

شرایط پذیرش طراحی لباس در دانشگاه های فرانسه

پس از گردآوری و ارائه کلیه مدارک و ملزومات لازم، داوطلبان ظرف مدت یک هفته پس از مصاحبه از وضعیت پذیرش خود مطلع می شوند و در صورت پذیرش شدن، فرم ثبت نام برای آنها ارسال می شود. تکمیل فرم با صحت و دقت می بایست انجام گیرد و پس از تکمیل و امضا شدن به دفتر مدیریت بازگردانده شود. پرداخت هزینه ثبت نام برای پذیرش شدن در این دوره به مبلغ 450 یورو که شامل تهیه کلیه تجهیزات دوره انتخابی می باشد نیز الزامی است و تهیه دفترچه خدمات درمانی فرانسه نیز می تواند یکی از آیتم های مهم باشد.

هزینه تحصیل طراحی لباس در فرانسه

هزینه تحصیل در این گرایش خاص نیز مانند دیگر گرایشات بسته به دانشگاه و مقطع انتخابی هر فرد و شهری از فرانسه که برای تحصیل انتخاب می کند می تواند متفاوت باشد. اما با برآوردی حدودی و به دست آوردن میانگین کلی شهریه دانشگاه های فرانسه برای گرایش طراحی لباس می توان گفت که شهریه اولیه ثبت نام (به ازای سال اول) برای تحصیل در این گرایش به زبان فرانسوی و مقطع کارشناسی مبلغی حدود 7590 – 7490 یورو می شود، که این شهریه شامل: کلیه کلاس ها و سمینارها، خوابگاه دانشجویی، فعالیت های فرهنگی مانند سفرهای میدانی و بازدید از موزه و دیگر موارد می باشد.

 • سال دوم به بعد برای مقطع کارشناسی به زبان فرانسه شهریه حدود 8990 یورو خواهد بود.
 • برای تحصیل در رشته طراحی لباس فرانسه مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی سال اول حدود 7690 یورو، و سال دوم به بعد 9090 یورو خواهد بود.
 • برای مقطع کارشناسی ارشد به ازای هر ترم مبلغی حدود 9190 – 8990 یورو مورد نیاز خواهد بود.

همچنین این امتیاز ویژه وجود دارد که در صورت انصراف دانشجو حداکثر تا 40 روز قبل از تاریخ شروع کلاس ها، وی این فرصت را دارد که درخواست خود را به صورت کتبی ارائه دهد تا کلیه مبلغ واریزی خود را به صورت بازپرداخت دریافت کند، معمولاً برای این گرایش خاص بورسیه تحصیلی در نظر گرفته نشده است.

هزینه تحصیل طراحی لباس در فرانسه

هزینه تحصیل طراحی لباس در فرانسه

برای به حداقل رساندن هزینه زندگی در فرانسه، می بایست جسور باشید و وارد بازار کار شده و تمامی روند کار را از طراحی اولیه تا عملی کردن آن به طور تجربی بیاموزید. از این طریق می توان با برخی افراد با نفوذ در این صنعت آشنا شده و راه های فرعی و به عبارتی فوت و فن های این مهارت را آموخت. همچنین برای زندگی در فرانسه یادگیری زبان فرانسوی الزامی است که به هر فرد این امکان را می دهد سطح روابط اجتماعی قوی تری را ایجاد کند.

دانشگاه های فرانسه برای رشته طراحی لباس

بر اساس آخرین آمار به دست آمده از مجله فرانسوی مد، از میان تمامی انسیتوها و دانشگاه های مد فرانسه سه انسیتو به عنوان بهترین در این زمینه شناخته شدند که به ترتیب نام های آنها: انسیتوی مد فرانسه (IFM : Institute Français de la Mode)، اسمود (Esmod) و انساد (Ensad) می باشد. اگرچه این سه انسیتوی فرانسوی جز بهترین ها شناخته شده اند، اما این دلیل بر بی کیفیتی سطح آموزش دیگر مؤسسات مربوطه نمی باشد. چرا که کشور فرانسه به دلیل اینکه نامی سرشناس و آشنا در صنعت مد در جهان دارد بین دانشگاه های آن نیز رقابتی قابل توجه به چشم می خورد. بر این اساس نام بهترین مراکز آموزشی برای رشته طراحی مد و لباس فرانسه به شرح ذیل آورده می شود:

 • موسسه مد فرانسه، واقع شده در پاریس
 • دانشگاه بین المللی اسمود، دارای شعبات مختلفی در شهرهای بوردو، لیون، پاریس، رن و روبیکس فرانسه
 • دانشگاه انساد، واقع شده در پاریس
 • دانشگاه برتر اس آ (معروف به مؤسسه Duperré) واقع شده در پاریس
 • موسسه و کارگاه آموزشی چرادن ساوارد، واقع شده در نانت، پاریس
 • موسسه مد لیزا، واقع شده در نانت، پاریس
 • دانشگاه ECSCP، واقع شده در پاریس
 • دانشگاه ENSCI، به همراه ارائه مداوم کارگاه های آموزشی بسیار متنوع، واقع شده در پاریس
 • موسسه و استودیوی برکات، واقع شده در پاریس
 • دانشکده انساما، واقع شده در پاریس

دلیل اصلی اینکه این مراکز به عنوان بهترین های فرانسه انتخاب شده اند، این است که برای یادگیری هر چه بهتر دانشجویان حداکثر ظرفیت هر کلاس را 5 – 4 نفر قرار داده اند. همچنین علاوه بر ارائه اصول اولیه طراحی مد و لباس، به ارائه برنامه های آموزشی فوق العاده ای همچون: برندسازی، برقراری ارتباطات با شرکت ها و روزنامه نگاری نیز پرداخته اند که دانشجویان می توانند برای ورود به بازار کار با آمادگی کامل اقدام کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *