مزایای تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل پزشکی در چین
مزایای تحصیل پزشکی در چین
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹
مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه
مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۹
مزایای تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه

در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه سعی کرده اند تا اطلاعات مفیدی را در خصوص مزایای تحصیل در ترکیه برای شما عزیزان بیان کنند، که در این خصوص می توان به اکثر دانشگاه های ترکیه اشاره کرد که دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، چرا که رایج ترین زبان خارجی در ترکیه انگلیسی است و همین موضوع باعث شده تا دانشگاه های این کشور درهای خود را به روی دانشجویان بین المللی ترکیه باز کنند.

شرایط و مزایای تحصیل در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای دارای موقعیت استراتژیک منحصر به فرد است که به عنوان یک پل ارتباطی بین شرق و غرب شناخته شده است. این کشور سابقه ای ده هزار ساله را در اختیار دارد که به دلیل موقعیت مکانی اش از سه سمت با دریا احاطه شده است تا تبدیل به یکی از مراکز بزرگ تجاری دنیا شود. تحصیل در ترکیه مزایای خاص خود را دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهد شد:

 • تحصیل در ترکیه این امکان را به هر فرد می دهد که بتواند از دومین کشور دارای اقتصاد در حال رشد (پس از چین) در دنیا مدرک تحصیلی دریافت کند.
 • در نمودار رو به رشد در زمینه سیاست و اقتصاد جهانی، ترکیه جزو 20 کشور صدر جدول قرار دارد.
 • علاوه بر مدرک تحصیلی ارزشمندی که دانشجویان بین الملل دریافت می کنند، بازارهای نوظهور بسیاری نیز در ترکیه برای ایجاد اشتغال به چشم می خورد.
 • وجود استانداردهای بالای آموزشی در سیستم دانشگاهی ترکیه به همگان این فرصت را می دهد تا یک مهارت لازم را برای ورود به بازار کار جهانی به دست آورند.
 • مدارک اعطا شده توسط دانشگاه های ترکیه در سرتاسر جهان به رسمیت شناخته می شوند.
 • همچنین تمامی دانشگاه های ترکیه، علاوه بر سیستم آموزشی منحصر به فرد دارای دیگر ملزومات بسیار پیشرفته همچون کتابخانه، آزمایشگاه، کلوپ های دانشجویی و ورزشی، خوابگاه و غیره برای رفاه حال هر چه بیشتر دانشجویان خود می باشند.
 • شهریه و هزینه زندگی در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و نیز ایالات متحده آمریکا بسیار مقرون به صرفه تر و کمتر است.
 • مردم ترکیه بسیار مهمان نواز هستند و این امر اقامت را برای دانشجویان بین الملل بسیار مطلوب تر و آسان تر می سازد.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای بسیار مناسب برای تحصیل پزشکی است. چرا که علاوه بر ارائه استانداردهای بالای آموزشی، هزینه بسیار مقرون به صرفه و مدرک بین المللی را به دانشجویان خود اعطا می کند. شاید یکی از مزایای بسیار مهم برای تحصیل پزشکی در ترکیه این باشد که دانشجویانی که با اخذ مدرک آیلتس خود مشکل دارند، می توانند از طریق اقدام از یکی از دانشگاه های ترکیه بدون نیاز به ارائه مدرک آیلتس و تنها با شرکت در آزمون ورودی خود دانشگاه، ثبت نام کنند. همچنین این امکان برای پزشکان حاذق با رتبه بالا فراهم شده است که بتوانند بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در سیستم خدماتی آن کشور جذب شده و مشغول به کار شوند.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در مقطع آموزش عالی ترکیه نیز یکی از مزایای اصلی برای متقاضیان محسوب می شود. از این رو می توان گفت ترکیه همانند یک بازار کار جهانی برای دانشجویان خود عمل می کند. اخذ مدرک پزشکی ترکیه در سرتاسر جهان اعتبار دارد و نیاز به معادل سازی مدرک برای ادامه تحصیل یا مشغول به کار شدن در دیگر نقاط دنیا نمی باشد. به طور کلی، سیستم آموزشی ترکیه از استاندارد بالایی برخوردار است و از این رو سیستم پزشکی آن نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از بهترین سیستم های آموزشی با کیفیت دنیا با ارائه امکانات و تجهیزات آموزشی عالی پزشکی مربوط به کشور ترکیه می باشد.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی و نیز تحصیل در ترکیه 2020 نسبت به دیگر مکان ها بسیار مقرون به صرفه تر است و این یک امتیاز ویژه برای دانشجویان بین الملل محسوب می شود. همچنین هزینه هایی همچون اقامت و محل سکونت، مسافرت و بیمه درمانی نیز بسیار کمتر و مطلوب تر است. در مورد شرایط سیاسی ترکیه اختلاف نظر وجود دارد. اما به طور کل می توان اطمینان حاصل کرد که دانشگاه های ترکیه با امضای یک طرح همگانی به تصویب قوانین و مقررات مربوط به امنیت دانشجویان اقدام کرده اند تا بدین ترتیب رفاه و امنیت همگی آنان به خصوص کادر پزشکی خود را تأمین کنند.

مزایای اقامت دانشجویی در ترکیه

اخذ مجوز اقامت ترکیه به صورت قانونی مزایای بسیاری را برای دانشجویان فراهم می آورد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

 • جلوگیری از اعزام دانشجویان به صورت غیر قانونی به دلیل منقضی شدن ویزای آنها
 • امکان تمدید مجدد مجوز اقامت کوتاه مدت برای کسانی که قصد زندگی کوتاه مدت بین 2 – 1 سال را در ترکیه دارند.
 • فرصت مطالعه و تحقیق بر روی جامعه و واقعیات اقتصادی قبل از تصمیم گیری قطعی برای زندگی یا حتی مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری
 • خرید وقت بیشتر برای افرادی که دنبال شغل مورد نظر مناسب خود هستند.
 • امکان ترک خاک ترکیه و یا بازگشت به آنجا بدون نیاز به اخذ ویزا
 • امکان مسافرت آزادانه در داخل کشور
 • اختصاص یک شماره شناسایی ملی به هر فرد به نام AKA Kimlik
 • امکان کار در ترکیه تنها با دریافت مجوز قانونی کار، که این خود از بروز مشاغل غیر قانونی و جذب افراد بدون تخصص جلوگیری می کند.
 • تسهیل روند ایجاد یک تجارت یا سرمایه گذاری در یک شرکت برای تمامی کسانی که مجوز اقامت دانشجویی دارند.
 • تسهیل روند بازپرداخت شهریه های دانشجویی با اموال غیر منقول
 • اعطای کمک هزینه برای دانشجویانی که قصد خرید خودرو دارند.
 • تسهیل در اخذ گواهینامه رانندگی برای دانشجویانی که قصد دریافت گواهینامه تردد داخل شهری یا بین المللی را داشته باشند.
 • امکان افتتاح یک حساب بانکی توسط هر فرد که متقاضی آن باشد با برخورداری از امکانات و تسهیلاتی همانند شهروندان بومی ترکیه
 • تسهیل در برخورداری از دریافت خدمات شهری (همچون آب، گاز، برق و تلفن) با نام فرد متقاضی
 • امکان استفاده از مزایای اجاره و خرید ملک همانند شهروندان ترکیه
 • امکان استفاده از سیستم آموزشی جهت تحصیل رایگان در ترکیه برای متقاضیان زیر 18 سال (قبل از ورود به دانشگاه).

و در نهایت، زندگی در ترکیه با اقامت دانشجویی یا هر اقامت دیگر به طور مستمر حداقل به مدت 5 سال، اجازه اخذ تابعیت ترکیه را برای فرد صادر می کند. البته اعطای تابعیت ترکیه به عهده دولت و قوانین مربوط به آن زمان ترکیه می باشد.

مزایای اقامت دانشجویی در ترکیه

مزایای اقامت دانشجویی در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای بسیار مقرون به صرفه برای تحصیل شناخته شده است. پرجمعیت ترین شهر آن، استانبول، از نظر گران ترین شهرهای جهان در رتبه 376 قرار دارد. وقتی صحبت از هزینه تحصیل می شود، به طور خاص دانشجویان از دانشگاه ها و کشورهایی استقبال می کنند که هزینه کمتری برایشان در بر داشته باشد. بنابراین، دانشگاه های ترکیه جزء مواردی هستند که علاوه بر ارائه یک فرهنگ جدید و فرصت های متنوع، هزینه نسبتاً پایینی را نیز ارائه می دهند. البته شهریه های دانشگاه ها یکسان نمی باشند و بسته به دلایل بی شماری که محل و ارائه ملزومات آموزشی جز اصلی ترین آنها می باشند، می توانند شهریه هایی متغیر داشته باشند. از این رو، می توان گفت سه مورد از مهمترین جنبه هایی که نیاز است دانشجویان در هنگام تصمیم گیری در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود برای هر چه کمتر هزینه کردن در نظر بگیرند به شرح ذیل می باشند:

 • خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه
 • آموزش به زبان ترکی یا انگلیسی
 • مقطع تحصیلی مورد نیاز

هر یک از موارد فوق می تواند تغییری چشمگیر در هزینه های تحصیلی را فراهم آورند. به عنوان مثال، بر اساس یک آمار تقریبی کل دانشجویان مقطع کارشناسی در ترکیه نیاز به پرداخت شهریه ای حدود 1500 – 250 دلار در سال را دارند، در حالی که دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نیاز به پرداخت شهریه ای بین 900- 300 را خواهند داشت. هزینه تحصیل تقریباً در تمامی موسسات دولتی ترکیه یکسان است و تفاوت چندانی ندارد. حال آنکه برای تحصیل در هر یک از موسسات خصوصی ترکیه بسته به دانشگاه انتخابی متقاضی این هزینه می تواند بین 20.000 – 5000 دلار متغیر باشد. البته بورسیه ها و تخفیفاتی نیز هر ساله برای دانشجویان بین الملل بر اساس شرایطی خاص اعمال می شود.

همچنین دانشجویانی که متقاضی تحصیل در یک گرایش به زبان ترکی می باشند نسبت به دانشجویانی که زبان اصلی خود را انگلیسی انتخاب می کنند، مجاز به پرداخت هزینه کمتری می باشند. به عنوان مثال، پرداخت شهریه ای حدود 750 – 240 دلار در سال برای گرایشات ارائه شده به زبان ترکی در مقابل پرداخت شهریه ای بین 1500 – 450 دلار برای گرایشات ارائه شده به زبان انگلیسی یک مقایسه بسیار کارآمد می باشد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص موارد گفته شده و همچنین ادامه تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *