مزایای تحصیل پزشکی در چین

مزایای تحصیل در چین
مزایای تحصیل در چین
اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۹
مزایای تحصیل در ترکیه
مزایای تحصیل در ترکیه
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹
مزایای تحصیل پزشکی در چین

مزایای تحصیل پزشکی در چین

کشور چین دارای زیر ساخت های آموزشی عالی با شهریه ارزان قیمت و هزینه های زندگی مناسب است. در کل می توان چنین ادعا کرد که هزینه تحصیل پزشکی در چین 2020 در مقایسه با دانشگاه های مدرن انگلستان و آمریکا 70 % پایین تر است. چرا که هزینه های آموزشی گرایشات پزشکی در چین توسط یارانه وزارت بهداشت عمومی دولت چین تأمین می شود. به گفته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه از مزایای تحصیل پزشکی در چین می توان به مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی و شهریه اشاره کرد، که همین امر توانسته این کشور را یکی از پرمخاطب ترین کشورهای آسیایی در طی سالیان اخیر قرار دهد.

شرایط و مزایای تحصیل پزشکی در چین

چین یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است که دارای تاریخ مکتوب بیش از 5000 ساله، فرهنگ غنی و یک سیستم آموزش سنتی بسیار عالی است. این آموزش سنتی آن تا به امروز و به ویژه در زمینه پزشکی ادامه دارد. طی سالیان اخیر، دانشجویان بین الملل زیادی چین را به قصد تحصیل پزشکی انتخاب کرده اند. برخی از دلایل و به عبارتی مزایایی که سبب جذب دانشجویان بین الملل برای تحصیل پزشکی در چین می شوند، به شرح ذیل می باشند:

  • مورد تأیید بودن دانشگاه های چین و به رسمیت شناخته شدن آنها در سطح جهانی که این خود سبب اعطای مدرک بین المللی می شود. تمامی 52 دانشکده پزشکی چین در فهرست سازمان جهانی بهداشت (WHO) قرار گرفته اند.
  • امکان تحصیل پزشکی در چین با تسهیلات و سطح کیفی آموزشی دانشگاه های غربی. اکثریت دانشگاه های پزشکی چین در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و به همین دلیل بسیار مدرن هستند.
  • وجود بیمارستان هایی متعدد با کیفیت برای گذراندن دوره کارآموزی. چین جمعیتی بالغ بر 1 میلیارد نفر جمعیت دارد و این خود فرصتی عالی برای دانشجویان پزشکی است که در کلینیک های متعدد آن دوره کارآموزی خود را بگذرانند و هر چه بهتر آموزش ببینند.
  • امکان تحصیل در جامعه ای با امنیت عمومی عالی. کشور چین یک مکان آرام با هماهنگی اجتماعی و امنیتی بالا است که دولت برای تضمین زندگی مردم در جامعه، نظم و قانون ویژه ای را برای سیستم های آموزشی اعمال می کند.

هزینه تحصیل پزشکی در چین

شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین دلایل امکان آموزش مقرون به صرفه در هر یک از گرایشات پزشکی، علاقمندی و تمایل دانشجویان بسیار برای عزیمت به آنجا می باشد. از کل متقاضیانی که به قصد تحصیل به کشور چین عزیمت می کنند، تنها 2 % آنها می توانند وارد دانشگاه های دولتی پزشکی شوند و مابقی بایست وارد دانشگاه های خصوصی و آزاد شوند.

هزینه تحصیل پزشکی در چین

هزینه تحصیل پزشکی در چین

دولت چین تا حد مقدور سعی کرده است که هزینه های تحصیل را پایین آورده تا دانشجویان بتوانند از عهده خرج و مخارج زندگی خود برآیند. البته لازم به ذکر است که هزینه دانشگاه های پزشکی با توجه به عوامل بسیاری می توانند متغیر باشند، مهمترین عامل در این زمینه، محل استقرار دانشگاه می باشد. در ادامه به ذکر هزینه های تحصیل پزشکی در برخی از دانشگاه های چین پرداخته می شود تا متقاضیان پس از انجام مقایسات لازم بتوانند بهترین تصمیم را در انتخاب محل مناسب خود نمایند.

  • دانشگاه شیهزی چین: با شهریه سالیانه ای معادل 300.000 یوان، هزینه اسکان: 5.000 یوان، هزینه بیمه 600 یوان، هزینه آزمایش پزشکی 400 یوان، مجوز اقامت 400 یوان و هزینه خورد و خوراک و زندگی 800 یوان در مجموع هزینه ای حدود 35.000 یوان را در بر خواهد داشت.
  • شهریه دانشگاه شانگهای TCM: مبلغی حدود 420.000 یوان می شود. و در مجموع هزینه کلی معادل 440.000 یوان مورد نیاز می باشد.
  • شهریه دانشگاه جیلین حدود 290.000 یوان که در مجموع مبلغی حدود  470.000 یوان مورد نیاز می باشد.

همانطور که مشاهده می شود تنها با مقایسه سه دانشگاه مشخص شد که هزینه زندگی در چین و شهریه تحصیل در مناطق و دانشگاه های متفاوت تا چه حد می تواند متفاوت باشد. لازم به ذکر است که شهریه های فوق به صورت حدودی برآورد شده اند و برای آگاهی از مبالغ دقیق تر توصیه می شود که پس از یافتن دانشگاه مورد نظر خود به وب سایت آن مراجعه کرده و از هزینه های مورد نیاز آگاهی یابید.

تحصیل پزشکی در چین بدون مدرک زبان

ارائه دوره پزشکی در چین یکی از نمونه های سیستم آموزشی فوق العاده است که این امر خود سبب جذب دانشجویان بین الملل بسیاری بدانجا شده است. دوره پزشکی یک دوره 6 ساله است که برای ورود به آن به مدارک دیگری علاوه بر قبولی در دانشگاه نیز نیاز می باشد. یکی از مدارک مورد نیاز برای اینکه بتوان در هر یک از گرایشات پزشکی در چین مشغول به تحصیل شد، مدرک زبان معتبر می باشد که می تواند یکی از دو زبان چینی یا انگلیسی باشد. در حقیقت، متقاضیانی که از انتخاب دانشگاه های پزشکی چین سر باز می زنند، دلیل خود را یادگیری زبان سخت چینی می دانند.

نکته قابل تأمل در اینجا است که با ارائه مدرک زبان انگلیسی نیز می توان مشغول به تحصیل پزشکی شد، چرا که برخی دانشگاه های پزشکی چین تنها آموزش خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. اما زبان چینی آنجا ضرورت پیدا می کند که فرد بخواهد در بیمارستان و برخود مستقیم با بیماران قرار گیرد و مشغول به کار شود. بنابراین می توان چنین گفت که یکی از اولین شروط تحصیل پزشکی در چین بدون مدرک زبان، یافتن دانشگاهی مناسب با ارائه این قابلیت می باشد.

تحصیل پزشکی در چین بدون مدرک زبان

تحصیل پزشکی در چین بدون مدرک زبان

پس از آن، متقاضی می بایست بتواند با ارائه مدارک مکفی دیگر دانشگاه را مجاب به اعطای پذیرش به خود نماید. این مرحله شاید سخت ترین مرحله در فرآیند پذیرش باشد، چرا که متقاضی بایست مدارکی آنچنان کامل و عالی را ارائه دهد که در این چالش رقابتی پیروز شود. ارائه مدارک مالی معتبر در تأمین هزینه های زندگی و تحصیل نیز از دیگر شرایط اولیه است که بایست مد نظر قرار گیرد. این امر نیز با توجه به شرایط انتخابی خود متقاضی و محل انتخابی وی می تواند متغیر باشد. در نهایت، هرچه مدارک علمی ارائه شده متقاضی اعتبار بیشتری داشته باشند، امر پذیرش وی بدیعی تر خواهد بود.

شرایط زندگی دانشجویی در چین

زندگی در یکی از بزرگ ترین کشورها با بیشترین جمعیت جهان، می تواند برای اکثریت یک تجربه قریب به اتفاق باشد. هنگامی که دانشجویان بین الملل تصمیم به تحصیل در چین می گیرند بسیاری از آنها نگران شیوه زندگی شان در چین در مقایسه با کشور خود می باشند و این تطبیق پذیری شاید اصلی ترین مشکل برخی دانشجویان باشد. اما ذکر این نکته ضروری است، که با وجود جمعیت بسیار بالای چین، امروزه زندگی در چین تفاوت چندانی با سایر نقاط جهان ندارد و البته سبک زندگی در شهرهای بزرگی همچون شانگهای و پکن با سبک زندگی مردم اروپایی برابری می کند.

پیدا کردن رستوران ها، سوپرمارکت ها و فروشگاه های غربی در چین بسیار راحت است و برای کسانی که با غذاهای چینی مشکل دارند، زندگی روال خاص خود را دارد. حمل پول نقد و کارت اعتباری اجباری نیست و پرداخت تنها از طریق سیستم آنلاین نصب شده بر روی گوشی ها به راحتی برای خرید هر کالایی مقدور می باشد. شاید بتوان گفت که مهمترین و اصلی ترین سازگاری دانشجویان، تطبیق خود با رسوم و فرهنگ چینی نمی باشد و تنها لذت بردن از یک سبک زندگی متفاوت کفایت می کند که بتوانند در آن جامعه مشغول به زندگی شوند.

  • باز کردن حساب محلی در چین یکی دیگر از شرایطی است که دانشجویان در همان بدو ورود بایست صورت دهند.
  • نرخ ارز در چین مطابق با شرایط بازار بین المللی مالی در نوسان است و هر روز توسط اداره کنترل ارز دولتی منتشر می شود.
  • از طرف وزارت آموزش و پرورش در چین، بیمه کردن دانشجویانی که بیش از شش ماه قصد شرکت در یک برنامه آموزشی و اقامت در چین را دارند از دیگر الزامات اولیه است.

شاید بتوان گفت اصلی ترین دغدغه دانشجویان در چین، اجاره آپارتمان باشد چرا که اکثر اطلاعات در اینترنت به زبان چینی آمده اند. بنابراین شروع به یادگیری زبان چینی از همان ابتدای ورود می تواند بسیار کمک رسان باشد. اطلاعات بیشتر در خصوص مزایای تحصیل در چین را می توانید از مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *