مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه
مزایای تحصیل در ترکیه
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹
تحصیل دوره زبان در فرانسه
تحصیل دوره زبان در فرانسه
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹
مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ارائه کیفیت زندگی و آموزشی در ترکیه به حدی است که با برخی از مدرن ترین شهرهای جهان برابری می کند و جدای از آن نسبت به ارائه کیفیت بالایش هزینه های بسیار مقرون به صرفه تری را نیز دارد. در این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه اشاره کرده اند. دانشگاه های پزشکی و همچنین دندانپزشکی ترکیه جز مدرن ترین و با کیفیت ترین دانشگاه های دنیا هستند که امکانات و تجهیزات بسیار مدرن و به روزی را به دانشجویان خود ارائه می دهند.

شرایط و مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه کشوری دارای یک فرهنگ غنی است که مرز بین شرق و غرب است و در نتیجه می توان گفت نقطه عطفی بین اروپا و آسیا می باشد. در مورد ویزای تحصیلی ترکیه بایست به این نکته اشاره کرد که سالیانه حدود 30.000 دانشجو از کشورهای دیگر به آنجا مهاجرت می کنند. تقریباً اکثریت مردم ترکیه به زبان انگلیسی نیز همانند زبان اصلی خود مسلط هستند و این کار را برای دانشجویان بین الملل و به خصوص دانشجویان پزشکی که پس از فارغ التحصیلی قصد اقامت در آنجا و کار در کادر درمانی ترکیه را دارند راحت تر می سازد. چرا که یکی از دغدغه های اصلی پزشکان برقراری ارتباط درست با بیماران می باشد که این خود آشنایی و تسلط به زبان بومی هر کشور را می طلبد.

تحصیل پزشکی در ترکیه حدود 6 سال به طول می انجامد و اخذ تخصص نیز به طور جداگانه محاسبه می شود. می توان اذعان کرد که به دلیل مزایای ارائه شده آموزشی در سیستم پزشکی ترکیه، تحصیل در آن برای دانشجویان بین الملل تبدیل به یک امر رقابتی شده است که این خود سبب هر چه بهتر کیفیت مطالب و روند تحقیقاتی مؤثر شده است. آزمون ورودی برای هر یک از گرایشات پزشکی، آزمون YOS ترکیه می باشد که در بدو ورود از متقاضیان گرفته می شود و مرتبط با همان دروس گذرانده شده در دوره دبیرستان می باشد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه کشوری رو به رشدی است که برای به دست آوردن شهرتی جهانی به عنوان یک مقصد ایده آل برای دانشجویان بین الملل، به سرعت در حال توسعه است. بر این اساس به ارائه مفاد و مدارک تحصیلی و آموزشی بسیار با کیفیت تأکید بسیار دارد. در نتیجه، نظارت بر روی دانشگاه های آن جز اولویت های کاری دولت است. گرایش دندانپزشکی یکی از رشته های بسیار پر طرفدار در سطح جهانی است که علاقمندان بدین گرایش معمولاً به دنبال دانشگاه هایی با کیفیت و مقرون به صرفه می باشند.  می توان گفت یکی از مزایای اصلی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هزینه و شهریه های بسیار پایین دانشگاه هایش می باشد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

از دیگر مزیت های آن می توان به ارائه ملزومات آموزشی بسیار با کیفیت و یک فضای شبیه سازی شده بسیار مجهز جهت هر چه بیشتر و بهتر آماده شدن دانشجویان اشاره کرد. هر ساله به دلیل اختصاص بودجه ای قابل توجه توسط دولت به بخش های آموزشی خود، با وجود دانشگاه های بسیار متعدد و فراوان ترکیه همچنان موسسات جدیدی در حال تأسیس هستند که این خود شانس قبولی دانشجویان بین الملل را افزایش می دهد. برای دانشجویانی که حتی قادر به پرداخت همان شهریه اندک نیز نمی باشند هر ساله بورسیه های تحصیلی اختصاص داده می شود که پس از گذراندن مراحلی خاص و ارائه مدارک مورد نیاز می توانند از امتیاز دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه برای رشته دندانپزشکی نیز بهره مند شوند.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

در حال حاضر، تعداد دانشجویانی که در ترکیه مشغول به تحصیل می باشند تغییر چشمگیری کرده است و از سال تحصیلی 2015 به بعد افزایش بسیاری داشته است. می توان گفت در حال حاضر حدود 650.000 دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که این خود اهمیت روز افزون این کشور به عنوان یک مقصد آموزش عالی را نشان می دهد. گرایشات پزشکی و دندانپزشکی مخاطبان و علاقمندان خاص خود را دارد که هر چه متقاضی بیشتر شود شانس پایین آمدن شهریه نیز برای دیگر دانشجویان بالاتر خواهد رفت. چرا که دولت ترکیه با توجه به نشان دادن علاقمندی دانشجویان تعداد بورسیه های تحصیلی برای هر گرایش را تعیین می کند.

به طور کلی، هزینه زندگی در ترکیه و همچنین شهریه تحصیل در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، بسیار پایین تر و مقرون به صرفه تر می باشد که این خود شامل هزینه های اقامت، شهریه تحصیلی، بیمه درمانی و هزینه های تردد و سفر نیز می شود. هزینه ثابتی برای گرایشات پزشکی و دندانپزشکی ترکیه قید نشده است که با اطمینان بتوان به آن اشاره کرد. چرا که هر دانشگاهی با توجه به موقعیت مکانی خود و نیز امکانات و خدمات آموزشی ارائه شده می تواند هزینه های متفاوتی را شامل شود.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

اما بر اساس یک آمار تقریبی و حدودی شهریه تحصیل در هر یک از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی خصوصی ترکیه سالیانه حدود 20.000 دلار اعلام شده است. در مقابل، شهریه همان گرایشات در دانشگاه های دولتی به زبان انگلیسی حدود 1500 – 600 دلار در سال تعیین شده است. در حالی که دوره های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان ترکی مبلغی حدود 750 – 240 دلار را در سال در بر خواهد داشت.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

هر ساله دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی بسیاری از ترکیه در لیست رتبه بندی برتر دانشگاه های جهانی قرار می گیرند که انتخاب آنها بسته به عوامل متعددی دارد. برخی از آن عوامل همچون: امکانات و تجهیزات آموزشی ارائه شده، شهریه دانشگاه و بورسیه های اختصاص داده شده، تحقیقات صورت گرفته و تعداد فارغ التحصیلان ممتاز آن دانشگاه می باشند. در ادامه نام برخی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی برتر ترکیه آورده می شود که همانطور ذکر شد هر ساله ممکن است بنابر اولویت بندی های خاصی، جابجایی کمی در آن به چشم بخورد:

  • دانشگاه کنت استانبول: واقع در استانبول، زبان آموزشی ترکی
  • دانشگاه آلتینبا: واقع در استانبول، زبان آموزشی ترکی و انگلیسی
  • دانشگاه اوکان استانبول: واقع در استانبول، زبان آموزشی ترکی یا انگلیسی
  • دانشگاه حکیم لقمان: واقع در آنکارا، زبان آموزشی ترکی
  • دانشگاه بیکنت: واقع در استانبول، زبان آموزشی ترکی
  • دانشگاه آیدین استانبول: واقع در استانبول، زبان آموزشی ترکی
  • دانشگاه بیزمیلم واکیف ترکیه: واقع در استانبول، زبان آموزشی ترکی یا انگلیسی
  • دانشگاه یدی تپه ترکیه، دندانپزشکی: واقع در استانبول، زبان آموزشی ترکی یا انگلیسی
  • دانشگاه حاجت تپه: واقع در آنکارا، زبان آموزشی ترکی

از نظر برنامه آموزشی گرایشات پزشکی می توان گفت تفاوت شایانی بین تحصیل گرایش پزشکی و دندانپزشکی وجود ندارد و تنها دروس آموزشی متفاوت می باشند. از این رو به دلیل ایجاد استاندارد سازی در سطح کشور، گرایشات همانند هم کیفیت یکسانی را ارائه می دهند که این خود مشکلی در روند انتقالی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر در ترکیه ایجاد نمی کند. آموزش دندانپزشکی در ترکیه به طور معمول 5 سال (10 ترم) و آموزش پزشکی 6 سال (12 ترم) به طول می انجامد. در این نوشته به مزایای تحصیل در ترکیه در شاخه های پزشکی و دندانپزشکی اشاره شد، سوالات خود را با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *