مهاجرت به رومانی

تحصیل در صربستان
تیر ۲۳, ۱۳۹۸
مهاجرت به دانمارک
مهاجرت به دانمارک
تیر ۲۳, ۱۳۹۸
مهاجرت به رومانی

مهاجرت به رومانی

اگر شما شهروند یکی از کشورهای دنیا به غیر از کشورهای اتحادیه اروپا هستید و از شرایط مهاجرت به رومانی اطلاعی ندارید باید بدانید که برای ورود به این کشور به دلایل مشخصی مانند، مالک یک کسب و کار بودن، فعالیت های تبلیغاتی یا تخصصی و غیره باید درخواست ویزای بلند مدت دهید، که در این خصوص و همچنین شرایط دیگر مهاجرت مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعاتی را برای شما در این مقاله بازگو کرده اند.

شرایط مهاجرت به رومانی

مهاجرت به رومانی، شرایط خاصی دارد که برای ورود به کشور، اقامت در کشور و حتی خارج شدن از کشور اعمال می شود. بنا به این موارد خاص است که حق و حقوق متقاضی خارجی و واجد شرایط شدن شخص در شرایط مختلف، در زمانی که در خاک این کشور است، حفظ می شود.

همان حقوقی که شهروندان رومانی، شهروندان کشورهای اتحادیه ی اروپا و شهروندان سوییسی از آن برخوردارند. شهروندانی که نام برده شدند (شهرواندان اتحادیه ی اروپا و کشور سوییس)، می توانند تنها با در دست داشتن گذرنامه ی خود از هر مرزی به این کشور وارد شوند. البته این افراد تنها تا مدت سه ماه می توانند بدون دردسر در رومانی بمانند. اگر قصد اقامت طولانی تری دارند، باید مجوز اقامت بگیرند.

برای خارجی ها، بر اساس قوانین مهاجرتی کشور رومانی، برای وارد شدن به این کشور شرایط دیگری باید طی شود. ویزای موقت کوتاه مدت می تواند برای یک یا چند سفر به رومانی به متقاضی داده شود، این ویزا بر اساس شرایط و قوانین خاصی اعطا می شود. به طور مساوی، خارجی ها از طریق برخی از اعصای خانواده که اقامت رومانی را دارند می توانند مجوز اقامت طولانی مدت بگیرند.

اگر شما شهروند یکی از کشورهای دنیا به غیر از کشورهای اتحادیه ی اروپا هستید و می خواهید به کشور رومانی وارد شوید و تا مدت مشخصی و به دلایل مشخصی (دلایلی از جمله مالک یک کسب و کار بودن، فعالیت های تبلیغاتی یا تخصصی، تحقیقات علمی یا مذهبی، فعالیت های شغلی، تحصیل یا فعالیت کردن داوطلبانه در رشته ای خاص، و یا دلیل پزشکی و درمانی که مدت زمان خاصی را لازم دارد) در آن جا بمانید، می توانید ویزای بلند مدت بگیرید.

مهاجرت به رومانی از طریق تحصیل

رومانی یک کشور بسیار زیبا است که تاریخ  طولانی و پرباری دارد. پراکندگی جمعیت در این کشور متنوع است و چشم اندازهای طبیعی فوق العاده ای دارد. فرهنگ این کشور نیز ترکیب شده از فرهنگ های اروپایی و قلعه های قرون وسطی می باشد. علاوه بر این تمدن این کشور الهام بخش رمان “دراکولای برام استوکر” بود. دانشگاه های رومانی نیز به دانشجویان بین المللی، یک تجربه ی منحصر به فرد ارائه می دهند.

مهاجرت به رومانی از طریق تحصیل

مهاجرت به رومانی از طریق تحصیل

سیستم آموزشی عالی جهت تحصیل در رومانی به طور مداوم درحال بهبود یافتن و به روز شدن است. این سیستم دانشگاهی در رومانی، توسط وزارت آموزش و پرورش و تحقیقات تنظیم شده است و این موضوع را تضمین می کند که آموزش عالی در کشور رومانی با استاندارد های بقیه ی اروپا همخوانی دارد. این به این معنی است که هر درجه و مقطعی که در دانشگاه های رومانی به دست می آورید، در سطح بین الملل اعتبار و احترام دارد.

در یک دانشگاه در رومانی، می توانید مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترای خود را از بین تنوع زیاد رشته های این کشور به دست بیاورید. البته موسسه های علمی دانشگاهی نیز در رومانی وجود دارد، موسسه هایی که هم دولتی و خصوصی می باشند. پنج دانشگاه در کشور رومانی وجود دارد که در لیست برترین دانشگاه های دنیا از اعتبار خاصی برخوردارند.

هزینه تحصیل و زندگی در رومانی

هزینه های تحصیلی که در رومانی پرداخت می کنید، به محل دانشگاه انتخابی شما و مقطعی که در آن قصد تحصیل کردن دارید بستگی دارد. موسسه های خصوصی معمولا هزینه ای بیشتر از دانشگاه های دولتی می گیرند، به طور متوسط انتظار می رود در سال هزینه ی تحصیل شما بین 14000 تا 30000 لئوی رومانی باشد. در برخی موارد بورس تحصیلی نیز برای شما در دسترس خواهد بود که البته رقابتی است.

هزینه های زندگی شما نیز بستگی به جایی که برای زندگی کردن انتخاب کردید دارد. به طور متوسط برای اقامت و مسکن گزیدن شما در رومانی در ماه بین 1400 تا 3300 لئوی هزینه لازم است، البته این مقدار شامل حمل و نقل و خوراک نیز می شود.

اگر شما با مجوز اقامت در رومانی ساکن شده اید می توانید کار کنید، به عنوان شهروند اتحادیه ی اروپا شما برای کار کردن هیچ محدودیت زمانی ندارید. اما اگر از یکی از کشورهای غیر اروپایی هستید، تنها مجاز به کار کردن تا 4 ساعت در روز هستید، اگر لازم است زمان بیشتری کار کنید، به مجوز نیاز دارید.

بسته به این که از کدام کشور به رومانی آمده اید، ممکن است برای تحصیل در این کشور به ویزای دانشجویی نیاز داشته باشید. اگر شما از یک کشور اتحادیه ی اروپا یا کانادا، کرواسی، ژاپن، مولداوی، کره ی جنوبی، سوئیس، ایالات متحده و صربستان هستید، برای ورود به این کشور به ویزا نیاز ندارید. و اگر شما از کشور دیگری به غیر از موارد ذکر شده هستید، قبل از ورود به رومانی باید ویزای خود را بگیرید.

مهاجرت به رومانی از طریق کار

فعالیت حرفه ای کسانی که از شهروندان رومانی حساب نمی شوند، با تنها یک آگهی کار و یا گرفتن اجزاه ی کار کردن مهیا می شود. با توجه به مقررات اتحادیه ی اروپا، هر شهروند که از یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا می باشد می تواند با همان حقوقی که اداره ی کار اعلام کرده است و برای شهروندان رومانی نیز به طور مساوی اعمال می شود، به کار کردن مشغول شوند به این ترتیب این دسته از افراد نیازمند گرفتن مجوز کار کردن نمی باشند.

شهروندان خارجی که از کشورهای جهان سوم هستند نیز می توانند در رومانی تنها پس از اخذ مجوز کار و گرفتن یک ویزای طولانی مدت به کار کردن مشغول شوند. انواع مختلفی از مجوزهای کار وجود دارد که شهروندان خارجی (غیر از شهروندان اتحادیه ی اروپا) می توانند آن را بگیرند. انواع ویزاها: ویزای کارگران دائمی، ویزای کارگران فصلی، ویزای کارآموزان، ویزای ورزش کاران، و غیره.

بسته به نوع فعالیتی که شما مد نظر دارید، حق تمدید اقامت موقت شما برای اهداف استخدامی می تواند بر اساس قوائد کلی تا یک سال افزایش بیابد. در مورد کارگران یا کارمندانی که از مهارت خاصی برخوردارند نیز به این گونه است که اقامت آن ها می تواند تا 2 سال افزایش بیابد.

مهاجرت به رومانی از طریق کار

مهاجرت به رومانی از طریق کار

مراحل لازم برای گرفتن مجوز کار از طریق صاحب کار شما انجام می شود، این شخص مدارک لازم شما را فراهم می کند و هزینه های درخواست اقامت شما را در اداره ی عمومی مهاجرت پرداخت می کند. برای حل و فصل کردن این چنین درخواست ها در این اداره، حداکثر سی روز زمان لازم است. مجوز کار تنها از طریق صاحب کار، شخص حقیقی یا واحدی حقوقی بر اساس مدارک لازم برای مهاجرت می تواند صادر شود.

مهاجرت به رومانی از طریق سرمایه گذاری

یکی از کشورهای مهم در اروپای شرقی، کشور رومانی است که یکی از اصلی ترین سرمایه گذاران بازار مرزی در منطقه به حساب می آید. پس از خروج از حزب کمونیسم در سال 1989، تولید ناخالص داخلی کشور رومانی به ارزش 20 هزار دلار فروخته شده است. این یکی از اقتصادهای بازاری پر سود در جهان است و در مقایسه با بخش های دیگر اروپا از سرعت رشد بالایی برخوردار است. اگرچه کشور رومانی در سال 2007 به اتحادیه ی اروپا پیوست، اما این کشور همچنان از واحد پول رایج خود استفاده می کند و آن لئون (RON) است.

بزرگ ترین شرکای تجاری رومانی در کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه و مجارستان واقع هستند. بر اساس آمار، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2016 در رومانی 4.8 درصد بوده است که یکی از بالاترین ارقام حال حاضر در اروپا می باشد. اقتصاد پیچیده ی کشور رومانی با رتبه ی 0.72 در مرتبه ی 38 جهان قرار دارد که این خبر نشان از آمار خوب و قابل قبول این کشور دارد و کشور رومانی از اقتصاد خوب و در حال رشدی بهره مند می باشد. شرکت های مشهور در رومانی:

  • شرکت خودرو سازی Dacia: شرکت ملی خودروسازی رومانی که متعلق به رنو است
  • شرکتOMV Petrom : بزرگ ترین شرکت نفت و گاز در رومانی، بخشی از گروه اتریش OMV
  • گروه Rompetrolکه معروف به KMG International می باشند و یکی دیگر از شرکت های بزرگ نفت و گاز در رومانی
  • شرکت Kaufland رومانی: بزرگترین خرده فروشی در رومانی، یک فروشگاه بزرگ متعلق به آلمان است
  • Banca Comercială Română (BCR: بزرگ ترین بانک در رومانی

آیا در رومانی سرمایه گذاری کردن امن است؟ بر اساس آمار، از نظر سرمایه گزاری، رومانی رتبه ی 44 جهان را دارد و سرمایه گذاری در این کشور بسیار امن می باشد. رتبه بندی رویکرد فساد اداری در رومانی نیز جدیدا کاهش پیدا کرده است. از طرفی نیز شرایط سرمایه گذاری کردن در این کشور به سهولت به انجام می رسد.

آیا خارجی ها می توانند در رومانی سرمایه گذاری کنند؟ رومانی کشوری است که سرمایه گذاران بسیاری از کشورهای  خارجی پذیرفته است و با آن ها رابطه ای دوستانه دارد. عضویت این کشور در اتحادیه ی اروپا کمک کرده است تا قوانین محلی سازگار تر شود و این سازگاری به گونه ای است که برای سرمایه گذاران خارجی شرایط خوبی تهیه می کند.

مهاجرت به رومانی از طریق ازدواج

دولت رومانی تنها مراسم ازدواج مدنی را به رسمیت می شناسد که در سالن های شهر و کلیساها برگزار می شود. این مراسم باید در رومانی برگزار شود و این به این دلیل است که در محلی باشد که یکی از این افراد که قصد ازدواج با ملیتی دیگر را دارند، در این خاک به دنیا آمده است. زوج های بسیاری نیز مراسم های مذهبی خاص خود را بعد از مراسم ازدواج مدنی برگزار می کنند. مدارک لازم برای این که یک ازدواج مدنی و قانونی در کشور رومانی با فردی از ملیت دیگر صورت گیرد در زیر لیست شده است:

  • گواهی اصلی تولد یا کپی گواهی تولد همراه با ترجمه ی رومانیایی از آن گواهی تولد که از سوی دفتر اسناد رسمی رومانیایی دریافت شده است.
  • بیانیه ی واجد شرایط بودن دو طرف برای ازدواج (به عنوان ضمانت قانونی برای ورود به قرارداد ازدواج)
  • گواهی بهداشت و سلامت از کلینیک شهر (شهری که در کشور رومانی است و قرار است ازدواج در آن صورت بگیرد.)
  • نسخه ی اصلی یا تایید شده ی اثبات کننده ی لغو هر گونه ازدواج که در گذشته انجام شده است. این مدرک باید به زبان رومانی ترجمه شده باشد (مانند حکم طلاق، حکم لغو ازدواج با حکم مرگ همسر سابق)

اگر با خواندن مقاله سوالی ذهن شما را درگیر کرده است، مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه می توانند شما را به صورت کامل راهنمایی کنند و بهترین و آسان ترین راه مهاجرت به کشور رومانی را به شما معرفی کنند، با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *