مهاجرت به صربستان

شرایط زندگی در صربستان
تیر ۲۵, ۱۳۹۸
کار در گرجستان
تیر ۲۶, ۱۳۹۸

مهاجرت به صربستان

راه های زیادی برای مهاجرت به کشور زیبای صربستان وجود دارد، که در این نوشته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه مهاجرت از طریق کار، تحصیل و همچنین سرمایه گذاری را برای شما آورده اند. اگر شما به فکر مهاجرت به صربستان از طریق کار هستید به مجوز کار نیاز دارید که اغلب ویزای کاری نامیده می شود، برای اطلاع از جزئیات بیشتر ادامه مقاله را مطالعه کنید.

شرایط مهاجرت به صربستان

کشور صربستان یک کشور مدرن و دموکراتیک اروپایی است که تا سال 2020 میلادی به عضویت اتحادیه ی اروپا درخواهد آمد. این کشور در قسمت مرکزی شبه جزیره ی بالکان واقع شده است (مهم ترین مسیری که اروپا و آسیا را به هم وصل می کند) و مساحتی به اندازه ی 88407 کیلومتر مربع را اشغال کرده است. آب و هوای آن نیز قاره ای و معتدل است و حتی در طول چهار فصل سال متغیر می باشد. مدارک لازم که شما به عنوان متقاضی برای ورود و اقامت صربستان نیاز دارید:

 • یک عدد سند مسافرتی معتبر، یا یک کارت شناسایی معتبر (به طوری که تحت یک توافق دو جانبه یا با تصمیم دولت جمهوری صربستان ارائه شده باشد.)
 • ویزای معتبر که در پاسپورت شما ثبت شده است. (در صورتی که یک ویزای صربستانی لازم دارید نیز باید برای گرفتن آن اقدامات لازم را انجام دهید.)
 • مدرکی جهت تایید داشتن مبلغ کافی برای زندگی و مخارج در صربستان
 • گواهی واکسیناسیون یا یادداشتی مبنی بر اینکه شخص از بیماری واگیرداری در حال رنج کشیدن نمی باشد.
 • اگر فرزندان زیر سن قانونی خود می باشند و در حال سفر کردن با یکی از والدین خانوادگی خود هستند، لازم است که یک مجوز گواهی مربوط به این موضوع به والد یا سرپرست دیگر ارسال شود؛ یا در صورتی که کودک با یک شخص سوم در حال مسافرت است (و نه هیچ کدام از والدین خود)، لازم است که این مجوز از هر دو والدین این کودک ارایه شده باشد.
 • توصیه و تاکید می شود که برای مدت اقامت خود در صربستان، خود را تجت پوشش بیمه ی درمانی مناسب قرار بدهید که هزینه ی پزشکی شما را پوشش می دهد. هزینه ی پزشکی در این کشور حداقل 20000 یورو می باشد.

بر طبق مقررات قانون خارجیان در جمهوری صربستان، ورود خارجیان با خصوصیات زیر به خاک کشور صربستان ممنوع است:

 • مرد یا زنی که مدرک معتبر و قانونی برای سفر خود ندارد، یا ویزای قابل تایید جمهوری صربستان را ندارد.
 • مرد یا زنی که در مدت اقامت خود در کشور صربستان، توانایی مالی تامین مخارج زندگی خود را نداشته باشد. (برای هر روز اقامت در این کشور، متقاضی باید 50 یورو به صورت نقد یا حساب بانکی در اختیار داشته باشد.)
 • اگر متقاضی در حال سفر است، اما شرایط ورود به کشور صربستان (به عنوان کشور سوم) را ندارد.
 • اگر اقدامات حفاظتی یا امنیتی مبنی بر اخراج متقاضی در حال اجرا باشد، یا اگر اجازه ی اقامت او لغو شود. (و یا سایر اقدامات شناخته شده بر مبنای قوانین داخلی و بین المللی)
 • اگر فرد کارای سلامت و واکسیناسیون را انجام نداده باشد.

مهاجرت به صربستان از طریق تحصیل

سیستم آموزش عالی جهت تحصیل در صربستان با استاندارد های اروپایی که در فرایند بولونیا مطرح شده است، مطابقت دارد. موسسات صربستان در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس (در زیر شاخه ی هنر یا عوم) و دکترا به دانشجویان خدمات ارائه می کند. بیشتر رشته ها در صربستان آموزش داده می شود اما برخی از واحدهای درسی به زبان انگلیسی نیز در دسترس هستند. دانشجویان بین الملی که قصد تحصیل در صربستان را دارند، معمولا قبل از آغاز تحصیل در رشته ی تحصیلی خود، یک سال را به آموزش زبان صربستانی می پردازند.

مهاجرت به صربستان از طریق تحصیل

موسسات صربستان یک تاریخچه ی طولانی و پربار در زمینه ی تحصیلی دارد و بسیاری از دانشگاه های این کشور در حدود دهه ی 1800 میلادی ساخته شده است. همچنین دانشگاه ها و موسسات صربستان گستره عظیمی در بخش رشته های مقطع کارشناسی ارشد به دانش جویان ارائه می دهد در رشته هایی مثل مدیریت، بانک داری، اقتصاد، علوم سیاسی، هنر، کشاورزی، ارتباطات، علوم کامپیوتر و مهندسی.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در کشور صربستان، از یک فرهنگ چند ملیتی که در قلب اروپا قرار دارد بهره مند خواهند شد. همان طور که بعد از تحصیل خود یا حتی در حین وقت های خالی بین تحصیلات خود، به راحتی خواهند توانست که به کشورهای دیگر در اروپا سفر کنند. سه نوع موسسه برای تحصیلات عالیه در صربستان وجود دارد. دانشگاه ها، کالج های علوم کاربردی و کالج های دروس تخصصی.

برخی از دانشگاه های بین المللی نیز در این کشور قرار دارند مانند دانشگاه نیویورک که در شهر بلگراد واقع شده است. صربستان 17 دانش گاه دارد که 8 تای آن دولتی و 9 تای آن آزاد یا خصوصی می باشد. هم چنین 47 کالج دولتی و 17 کالج خصوصی علوم کاربردی نیز در این کشور ساخته شده است. تعداد کالج های علوم تخصصی نیز 3 عدد دولتی و 5 عدد آزاد و خصوصی می باشد.

در دانشگاه های دولتی صربستان، دانشجویان صربستانی معمولا رایگان تحصیل می کنند و برای دانشجویان بین المللی نیز شهریه بسیار کم و ناچیز است. شهریه ی مدارس خصوصی نیز بسیار متغیر است ولی برای برخی رشته ها تا 20 هزار یورو نیز می باشد، مدرک کارشناسی ارشد در صربستان یک تا دو سال زمان لازم دارد تا به پایان برسد.

مهاجرت به صربستان از طریق کار

اگر شما یک مهاجر خارجی هستید و قصد زندگی در صربستان را دارید و مایل به کار کردن در این کشور هستید، برای کار کردن به مجوز کار نیاز دارید که اغلب ویزای کاری نامیده می شود. اساسا، این کار روند خاصی دارد، ویزای کار سندی است که توسط خدمات ملی استخدامی (NES) اعطا می شود و بر اساس آن می توانید در جمهوری صربستان به کار مشغول بشوید. استخدام خارجی ها، توسط قانون اشتغال ملی خارجی تنظیم می شود.

توجه کنید که اجازه ی اقامت با مجوز کار متفاوت است و نباید با هم اشتباه گرفته شود، اجازه ی اقامت موقت و دائمی پیش شرط مجوز کار است. به عبارت دیگر، یک اجازه ی کار ممکن است به یک فرد خارجی اهدا شود که قبلا اقامت موقت یا دائمی دریافت کرده است. بنابراین، مجوز کار برای یک دوره ی زمانی خاص صادر می شود که البته نباید طولانی تر از زمان مجوز اقامت باشد. انواع مجوز کار:

 • مجوز کار شخصی
 • مجوز کار

برای مدت زمان مشابه، شما می توانید تنها یک نوع از اجازه های کار یا اجازه ی کار شخصی را بدست آورید. مجوز کار شخصی، این مجوز می تواند به شما برای شاغل شدن کمک کند، برای خود اشتغالی شما مفید واقع شود و استفاده از تمام حقوق آورده شده به وسیله ی قانون در صورت بی کاری را فعال کند.

مهاجرت به صربستان از طریق کار

همان گونه که مشخص است، این نوع مجوز کار مربوط به وضعیت شخصی یک متقاضی خارجی است و بنابراین به این وضعیت محدود شده است. این امر حتی واضح تر است اگر ما بدانیم که این اجازه ی کار نیز ممکن است به منظور دوباره جمع شدن اعضای خانواده در کنار هم تقدیم شده باشد. بر خلاف مجوز کاری شخصی، ویزای کار به شدت به وضعیت شخصی یک خارجی وابسته نمی باشد و ممکن است در موارد زیر صادر شود:

 • استخدام
 • موارد خاص استخدام
 • خود اشتغالی

مهاجرت به صربستان از طریق سرمایه گذاری

ثبات سیاسی: برای یک مدت طولانی صربستان شرایط سیاسی این چنین پایدار امروزه را نداشت. اما امروز حزب پیشرو به طور عمده در پارلمان قرار گرفته و از آن جا همه چیز را رهبری می کند. حتی بازسازی هایی که در حال انجام است و با صرفه جویی هایی که در حال انجام شدن است، محبوبیت نخست وزیر نیز در بین مردم بیشتر شده است و صربستان در حال حاضر با ثبات پایدارتری وارد آینده می شود.

موقعیت آب و هوایی: ارز پایدار در محیط های سرسبز و پویا، روند را در حالت صعودی قرار می دهد و در حال حاضر در سطح بانک ها نیز در وضعیت خوب ی قرار دارند و برای شروع یک کسب و کارمی توانند مفید واقع شوند. سودهای مالی: کمک های نقدی، خدمات ملی استخدام (برنامه ی مشاغل، برنامه های کارآموزی)، واردات رایگان مواد اولیه، کالاهای نیمه تمام و تجهیزات

مالیات کم و هزینه های کسب و کار: مالیات بر درآمد 10 تا 15 درصد می باشد که بسته به نوع کار مقدار دقیق آن مشخص می شود (شرکت مالی درآمدهای مالیاتی، جلوگیری از زیان ها، اجتناب از مالیات های دوگانه، تخفیفات سالانه ی مالیاتی)

محل قرار گیری مطلوب: جمهوری صربستان در تقاطع بین غرب و شرق واقع شده است، که موقعیت مطلوبی را به وجود آورده است تا بتواند محصولات تولید شده ی نهایی خود را به بازارهای جهانی عرضه کند. بازار های حمل و نقل در صربستان نیز بسیار رقابتی است. مناطق آزاد: واردات کالا، حمل و نقل، برق، گاز و دیگر خدماتی که در اختیار کاربران مناطق آزاد است از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

 • کیفیت کار بالا، رقابتی بودن فعالیت ها و مقرون به صرفه بودن نیروی کار درصربستان
 • هزینه های کم و محیط زیست وآب و هوایی مناسب در قلب جنوب شرقی اروپا

برای شروع کردن این کسب و کار در صربستان ویژه ی خودتان، لازم است در ابتدا گفته شود که با استفاده از کمک آژانس های تخصصی، پروسه ی کارهای اداری شما کوتاه تر و آسان تر می شود. از زمان نام نویسی تا پایان روند آن، تقریبا یک هفته زمان لازم است و بعد از می توان برای عملیاتی کردن شرکت جدیدی که سرمایه گذار قصد ساختن آن را دارد، کارهای لازم انجام شود.

مهاجرت به صربستان از طریق سرمایه گذاری

شرکت با مسئولیت های محدود، آن شرکتی است که سرمایه ی آن بستگی به سهامی دارد که در بازار سازمان یافته ذکر نشده است و معامله ای در آن نمی شود. سهام داران دارای حق خرید سهام پیش شرط می باشند. مدیریت شرکت ممکن است به صورت یک پارچه در زمان تشکیل موسسات شکل بگیرد. شعبه ها، بخش های جدا شده ای از شرکت هستند که از طریق آن ها می توان فعالیت های تجاری خود را گسترش داد. اداره ی داخلی یا خارجی، مسئولیت های محدوده ی تجاری را هنگام ثبت یک شعبه ی جدید بر عهده می گیرد.

مهاجرت به صربستان از طریق خرید ملک

اگر تصمیم گرفته اید که با خرید ملک در صربستان سرمایه گذاری کنید، اولین کاری که لازم است انجام بدهید این است که تحقیق کنید که آیا شهروندان وطن شما اجازه ی خرید ملک و خانه در جمهوری صربستان را دارند یا خیر و اگر دارند، تحت چه شرایطی می توانند اقدامات لازم را انجام بدهند.

برای این که متوجه بشوید، باید بررسی کنید که آیا توافق نامه ای دو جانبه بین کشور شما و جمهوری صربستان وجود دارد که مسئله ی مالیکت ملک را برای ملت این کشور در یک کشور دیگر به ثبت برساند. در غیاب و نبودن این چنین توافقی، لازم است بررسی شود که آیا تقسیمات واقعی بین کشورها به پایان رسیده است یا خیر.

لازم به ذکر است که خرید و مالکیت تمام زمین های کشاورزی در خاک صربستان، منحصر به شهروندان صربستانی است. استثنا در مواردی است که برای شهروندان اتحادیه ی اروپا، به دست آوردن یک زمین کشاورزی خوب در شرایط مطلوب بسیار سخت باشد. اگر شما شهروند کشوری هستید که نمی تواند در صربستان صاحب ملکی شود، می توانید در این کشور یک شرکت به ثبت برسانید.

بعد از اینکه ملک خود را خریداری کردید، لازم است که به انجام امور قانونی املاک و مستعملات مشغول شوید. بعد از وارد شدن به سایت بازرسی اموال، لازم است که برای بررسی قانونی اموال خود به دنبال کارهای اداری باشید تا از جزئیات عوارض، وام مسکن، و امثال آن اطلاعات کافی را کسب نمایید.

به استثنای قانونی بودن اموال در این مورد، شما باید یک وکیل املاک و مستغلات در یک شرکت حقوقی املاک یک توافق نامه ی خرید بخرید. بعد از آن که طرفین در مورد قیمت، روش پرداخت و مهلت انتقال مالکیت موافقت می کنند، وکیل خواستار این می شود که فروشنده و خریدار توضیحات را به صورت کتبی بنویسند. شرایط زندگی در صربستان را می توانید از مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه بخواهید، مشاورین ما آماده هستند تا اطلاعات به روزی را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *