مهاجرت به نروژ

تحصیل در عمان
تیر ۴, ۱۳۹۸
تحصیل در پرتغال
تحصیل در پرتغال
تیر ۵, ۱۳۹۸

مهاجرت به نروژ

نروژ از جمله کشورهایی است که دارای درآمد بالا برای افراد می باشد، از شهر های مهم نروژ می توان به اسلو، استاونگر، ترونهایم اشاره کرد. اگر قصد مهاجرت به نروژ را دارید مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه در این مقاله شرایط مهاجرت از طریق کار، تحصیل و همچنین ازدواج را برای شما عزیزان بازگو کرده اند.

شرایط مهاجرت به نروژ

سالیانه افراد بسیاری به قصد ادامه ی تحصیل، کار و غیره مساله مهاجرت را در ذهن خود دارند. مهاجرت به کشورهای اروپایی از طرق های مختلفی امکان پذیر است که نهایتا فرد را به اقامت آن کشور می رساند. نروژ از جمله کشورهای بسیار گران و زیبای جهان که همواره افراد بسیاری، متقاضی مهاجرت به این کشور می باشند. از روش های مختلف مهاجرت به نروژ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کار
 • ویزای سرمایه گذاری
 • اخذ اقامت بواسطه ازدواج با تبعه نروژی
 • پناهندگی

نروژ کشوری کوهستانی و عضو پیمان شینگن با جمعیتی بالغ بر 600 هزار نفر است، این کشور در شمال اروپا و غرب جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. این کشور از شرق با کشور سوئد، از شمال شرق با فنلاند و روسیه دارای مرز مشترک است، این کشور از سه طرف به دریا راه دارد. وسعت یا مساحت کشور نروژ 385000 کیلومتر مربع می باشد و زبان رسمی مردم این کشور نروژیست که شامل زبان “بوکمال” و زبان “نی نورسک” است.

زبان بوکمال بسیار به زبان دانمارکی شبیه است و زبان نی نورسک شبیه به لهجه ی مردمی است که در شمال سوئد زندگی می کنند. پایتخت این کشور شهر اسلو و بدلیل نزدیکی به قطب شمال دارای آب و هوای بسیار سردی، بخصوص در مناطق شمالی خود است، بطوری که ساکنین این مناطق بسیار کم می باشند. کشاورزی در کشور نروژ بسیار پر رونق می باشد و به این دلیل نروژ یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است.

نروژ در کنار آمریکا، سوئیس و لوکزامبورگ از جمله کشورهایی است که دارای درآمد بالا برای افراد می باشد. از شهر های مهم نروژ می توان به اسلو، استاونگر، ترونهایم اشاره کرد. به طور کلی، اعطای مجوز اقامت در نروژ به دو مورد بستگی دارد، کشوری که شما شهروند آن هستید و توانایی شما برای تامین مالی خود. هزینه های زندگی برای افراد دانشجو معمولا پایین تر از افرادی است که بطور مستقل مشغول به زندگی می باشند. هزینه زندگی برای یک فرد دانشجو ماهیانه حدودا 7500 تا 8500 کرون نروژ (1000یورو) است، که این هزینه ها شامل:

 • هزینه مسکن حدود 3000 تا 3500 کرون
 • هزینه غذا 2600 تا 3000 کرون
 • هزینه حمل و نقل 460 تا 600 کرون
 • هزینه اینترنت، تلفن و برق 1000کرون
 • هزینه های متفرقه شامل تفریحات و خرید کتاب 800 کرون

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

یکی از راه های مهاجرت به کشور نروژ مهاجرت از طریق تحصیل می باشد. تحصیل در نروژ در تمامی مقاطع امکان پذیر است، دروس در دبیرستان ها و کالج های نروژ به زبان خود کشور (زبان نروژی) ارائه می گردد و دانش آموزان برای تحصیل در این مقاطع به ارائه مدرک زبان نروژی در سطح B1 نیازمند می باشند. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ در بیشتر دروس به زبان خود کشور ارائه می گردد اما برخی از دروس که به زبان انگلیسی نیز امکان تحصیل را به متقاضی می دهد به مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ نیازمند است.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

تحصیل کارشناسی در این کشور در اکثر رشته ها به دلیل ارائه دروس به زبان خود کشور، نیازمند مدرک زبان نروژی است که این امر اقدام برای این مقطع را برای متقاضیان دشوار می نماید. متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس با شرایط مشابه کشور نروژ از نظر تحصیل رایگان می توانند برای کشورهایی نظیر آلمان و اتریش اقدام نموده و در این کشورها به ادامه تحصیل بپردازند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ ۳ سال زمان می برد و داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله (دیپلم + پیش دانشکاهی) برای اخذ پذیرش الزامی است. متقاضیان تحصیل در نروژ به صورت پاره وقت اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته را خواهند داشت که می تواند بخشی از هزینه های آن ها را تامین نماید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ در اکثر رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود که برای ورود به حداقل مدرک زبان در سطح آیلتس ۶.۵ نیازمند است.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نروژ ۲ سال است و متقاضیان تحصیل در این کشور ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت را خواهند داشت که می تواند بخشی از هزینه های آن ها را تامین نماید. متقاضیان با اجازه کار خود ساعتی بین ۷ تا ۹ یورو می توانند درآمد داشته باشند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ عبارت است از:

 • مدرک دیپلم ۱۲ ساله به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان در سطح آیلتس ۶.۵

تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ در اکثر رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. متقاصیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در این مقطع علاوه بر اینکه هزینه کمی بابت تحصیل پرداخت می کنند می توانند ماهیانه حدود ۲۲ هزار کرون نروژ حقوق دریافت نمایند.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ ۲ سال است و متقاضیان تحصیل در این کشور ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت را خواهند داشت که می تواند بخشی از هزینه های آن ها را تامین نماید. اخذ پذیرش از این مقطع به یافتن استاد راهنما و هماهنگی با او وابسته است و اخذ پذیرش رابطه مستقیم با رزومه فرد خواهد داشت. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا در کشور نروژ عبارت است از:

 • مدرک دیپلم ۱۲ ساله به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان در سطح آیلتس ۷

مهاجرت به نروژ از طریق کار

نروژ از جمله کشورهای نفت خیز و گران جهان می باشد که بیشتر در آمد و ثروتش وابسته به منابع عظیم نفت و گاز است. به همین دلیل در دهه های اخیر فرصت های شغلی بسیار مناسبی در زمینه نفت و انرژی در این کشور ایجاد شده است. آمارها نشان میدهد که کارفرمایان در هفتاد درصد مواقع ترجیح می دهند که از نیروهای نروژی استفاده کنند تا اینکه بخواهند نیروهای خارجی را به کار گیرند.

شما اگر بتوانید از سوی کارفرمایی در کشور نروژ دعوت نامه کاری دریافت کنید می توانید طی مدت کوتاهی ویزای کار کشور نروژ را دریافت و در این کشور مشغول به کار شوید و پس از سه سال کار و پرداخت مالیات به دولت این کشور موفق به اخذ اقامت دائم کشور نروژ خواهید شد. جهت دریافت ویزای کار در نروژ شما باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • هزینه درخواست را پرداخت کنید. (هزینه ی درخواست این نوع ویزا 5400 کرون می باشد.
 • مدرک تحصیلی از دانشگاه به عنوان مثال یک مدرک لیسانس به عنوان یک مهندس یا پرستار
 • مدارک ویژه ای که شما از طریق تجربه کار طولانی بدست آورده اید، در صورت مرتبط بودن با دوره ها
 • شما باید یک پیشنهاد شغلی خاص از یک کارفرمای خاص در نروژ دریافت کنید.
 • شغل معمولا باید تمام وقت باشد.
 • شغلی که ارائه می کنید باید به عنوان یک کارگر ماهر عنوان شده باشد.
 • شرایط درامدی و کار شما نباید ضعیف تر از نروژ باشد.
مهاجرت به نروژ از طریق کار

مهاجرت به نروژ از طریق کار

پس از سه سال زندگی در کشور نروژ، می توانید برای اجازه اقامت دائم درخواست دهید، خانواده شما معمولا می توانند برای آمدن و زندگی با شما در نروژ درخواست کنند. اگر اعضای خانواده شما در یک زمان همزمان با شما درخواست دهند، همزمان پاسخ را به درخواست ها دریافت خواهید کرد. اگر بعدا قصد تغییر کارفرما را دارید و در موقعیت مشابهی کار پیدا کنید، نیازی به درخواست مجوز اقامت جدید ندارید.

اما اگر شغل خود را عوض کنید باید برای مجوز اقامت جدید درخواست دهید، مهم نیست که شما با کارفرمای یکسان یا کارفرمای جدید اقامت دارید شما نمی توانید در موقعیت جدیدی شروع کنید تا مجوز اقامت جدید کسب شود. اگر شما به طور موقت اخراج شده اید می توانید در نروژ بمانید و مجوز اقامت معتبر دریافت کنید و لازم نیست به پلیس اطلاع دهید. اگر شغل خود را از دست می دهید، باید تا هفت روز به پلیس اطلاع دهید که کجا زندگی می کنید. پس از آن می توانید در نروژ برای شغل جدید در مدت شش ماه اقامت کنید، مجوز اقامت شما باید در طول مدت این دوره معتبر باشد.

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

یکی از راه های کسب اقامت یا تابعیت یک کشور ازدواج با تبعه آن کشور است، از آنجا که نروژ هم یکی از کشورهای پیشرفته و امن جهان است از این قاعده مستثنی نسیت. در این کشور قوانین ازدواج برای تبعه و کسانی که اقامت دائم دارند یکسان است و ازدواج یک تبعه با شخصی که اقامت دائم دارد مانند ازدواج دو نروژی است، ولی ازدواج تبعه یا مقیم دائم با شخص فاقد تبعیت شرایطی دارد که به آن می پردازیم:

 • شما و همسرتان باید بالای ۱۸ سال باشید.
 • هیچ یک از طرفین در حال حاضر متاهل نباشد.
 • مستنداتی که نشان دهد شما قانوناً اجازه ورود و ماندن در نروژ را دارید.
 • مستنداتی از کشور خودتان که تایید کند هیچ مانعی برای ازدواج شما وجود ندارد.
 • اسنادی که به انگلیسی یا نروژی نباشند باید توسط مترجم رسمی ترجمه، مهر و امضا شوند، ترجمه باید به تایید وزارت امورخارجه کشور مربوطه برسد.
 • اصل اسناد و ترجمه آنها باید ارائه شود.
 • شناسنامه یا اسناد مربوط دیگر (پاسپورت) که نام و تاریخ تولد شما را تایید می کند باید ارائه شود.
 • این فرایند معولا 20 روز طول می کشد با این حال توصیه می شود درخواست نامه در زودترین زمان ممکن قبل از مراسم ارائه شود.

همه شهروندان خارجی که قصد ازدواج در نروژ را دارند باید قانوناً اجازه ورود و ماندن در نروژ را در زمان ازدواج داشته باشند. شخص باید اسنادی که اجازه ورود و ماندن به او می دهد را ارائه دهد، این موضوع باید توسط پاسپورت یا دیگر مدارک شناسایی اثبات شود. برای الحاق به همسر یا خانواده می توان از ویزای نامزدی استفاده کرد، درخواست ویزا باید به سفارت نروژ در محل زندگی فرد متقاضی تسلیم شود. زمانی که درخواست در حال بررسی است نمی توانید وارد نروژ شوید اما بعد از صدور ویزا می توانید مکررا وارد و خارج شوید و حتی اجازه کار هم دارید. شرایط لازم برای دریافت ویزای نامزدی:

 • هر دو از نظر قانونی مشکلی برای ازدواج نداشته باشند.
 • هر دو باید قصد زندگی مشترک داشته باشند و نباید با برنامه ریزی قبلی بوده باشد.
 • شخص متقاضی ازدواج نباید ممنوعیت ورود به نروژ داشته باشد.
 • باید ظرف مدت ۹۰ روز این ازدواج صورت گیرد وگرنه ویزای نامزدی آنها باطل می شود.
 • باید طی دو سال گذشته همدیگر را حضورا و شخصا ملاقات کرده باشند، مگر اینکه شرایطی مانند آداب و رسوم مانع این کار شده باشد که در صورت اثبات نیاز به این شرط نیست.
 • الزامات زندگی مانند مسکن فراهم و شخص نروژی سالانه 20000 دلار (260744 کرون) درآمد داشته و در یک سال گذشته از دولت مستمری نگرفته باشد.

بعد از ازدواج باید درخواست الحاق به خانواده را همراه همسرتان به پلیس محلی بدهید، درخواست باید همراه با انقضای اجازه نامزدی باشد. اطلاعات تکمیلی را از مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *