مهاجرت به پرتغال

تحصیل پزشکی در ترکیه
تحصیل پزشکی در ترکیه
تیر ۲۲, ۱۳۹۸
مهاجرت به گرجستان
مهاجرت به گرجستان
تیر ۲۳, ۱۳۹۸
مهاجرت به پرتغال

مهاجرت به پرتغال

یکی از مواردی که باید برای مهاجرت به کشور پرتغال مد نظر قرار داد، اخذ اقامت با توجه به هدف فرد متقاضی است. در این مقاله به شرایط و راه های مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری، تحصیل و همچنین کار اشاره شده است، امیدواریم مطالب این نوشته که مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آن را تهیه کرده اند بتواند به شما در مسیر مهاجرت کمک کند.

شرایط مهاجرت به پرتغال

ورود به کشور پرتغال توسط شهروندان خارجی غیر اروپایی از طریق دلیل سفر و مدت زمان اقامت آنها در کشور فوق تعیین می شود. چنانچه فردی قصد اقامت کوتاه مدت را در کشور پرتغال داشته باشد، می تواند از طریق ویزای شینگن اقدام کند و برای اخذ اقامت بلند مدت (بیش از سه ماه) نیاز به رعایت یک سری قوانین وضع شده کشور پرتغال و عبور از استاندارهای تعیین شده آن کشور می باشد.

چنانچه قصدتان از سفر به پرتغال با هدف گردشگری است و جزء ملیت هایی هستید که برای ورود به یکی از کشورهای اروپایی نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند، می توانید قبل از هرگونه برنامه ریزی سفر خود، به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری کشور پرتغال به خود مراجعه کنید. همچنین با اخذ ویزای شینگن، نه تنها برای گردشگری می توانید اقدام کنید، بلکه می توانید به دلایل مختلف همچون: با قصد کسب و کار، اقامت خانوادگی، به منظور تحصیل، یا مسائلی همچون سیاسی، ورزشی، فرهنگی و مذهبی به این کشور سفر کنید.

در ضمن، تمامی شهروندان خارجی (غیر اروپایی) که قصد اقامت در کشور پرتغال با مدت زمان یک سال بیشتر را داشته باشند، بایستی از طریق سفارت پرتغال برای اخذ ویزای بلند مدت خود اقدام کنند. ویزای بلند مدت نیز می تواند با اهداف گوناگونی همچون: سرمایه گذاری، کاری، تحصیلی (دیپلم تا تحصیلات تکمیلی)، آموزشی (گذراندن یک دوره)، درمانی و غیره صادر شود.

اخذ ویزا برای اروپائیانی که در پیمان اتحادیه اروپا هستند، نیاز نیست؛ اما برای دیگر کشورها لازم است که از همان کشور خود (کشور مبدأ) و قبل از ورود به خاک پرتغال برای اخذ ویزا اقدام کنند.

اولین اقدامی که برای مهاجرت به پرتغال لازم است، تعیین هدف مورد نظر شما می باشد که از طریق آن می توانید برای اخذ ویزای مورد نظر خود اقدام کنید. بسته به هدف شما، دو نوع مجوز اقامت وجود دارد: مجوز اقامت موقت و مجوز اقامت دائم. که از طریق مجوز اقامت موقت شهروند خارجی قادر خواهد بود برای مدت مشخصی در پرتغال بماند و دارای ویژگی های زیر است:

 • معمولاً از تاریخ صدور آن به مدت یک سال دارای اعتبار است.
 • در صورت نیاز به تمدید تا مدت زمان دو سال امکان پذیر است.
 • هرگاه تغییری در اطلاعات شناسایی ثبت شده به وجود بیاید، بایستی آن را تمدید کرد.

مجوز اقامت دائم، مجوزی است که:

 • به شهروند خارجی این امکان را می دهد به مدت نامحدودی در کشور پرتغال اقامت داشته باشد.
 • معمولاً در زمان صدور تاریخ انقضا بر رویش قید نمی شود.
 • بایستی هر پنج سال یک بار و یا هر زمان که تغییری در جزئیات شناسایی فرد ایجاد شود تمدید شود.

علاوه بر ویزا، مورد دیگری که برای مهاجرت به کشور پرتغال بایستی مد نظر قرار داد اخذ اقامت با توجه به هدف فرد متقاضی است. که هدف از مهاجرت به کشور پرتغال می تواند برای موارد گوناگون همچون: برای مشارکت در کارآفرینی، برای شاغل شدن، برای انجام کارهای تحقیقاتی، برای تحصیل یا گذراندن یک دوره کار آموزی، جهت انجام کار داوطلبانه، برای مهاجرت با کل خانواده و غیره باشد. شهروند خارجی که قصد مهاجرت به کشور پرتغال را دارد بایستی شرایط زیر را فراهم سازد:

 • اثبات استطاعت مالی در پرداخت هزینه های خود
 • تعیین محل سکونت خود
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • در صورت اخراج شدن فرد یک بار قبل از اقدام مجدد، گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه از یک سال قبل تا زمان اقدام
 • مشخص کردن هدف خود در تعیین نوع ویزا
 • داشتن قرارداد قانونی برای کسب و کار (در صورت نیاز)
 • گواهی پزشکی مبنی بر اثبات سلامت کامل فرد

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در پرتغال را دارند بایستی قبل از هر موردی به اخذ ویزای خود فکر کنند و درخواست خود را از طریق سفارت یا کنسولگری آن کشور در کشور خود مطرح نمایند. اجازه اقامت تنها برای ورود به کشور پرتغال از طریق اداره خدمات مهاجرت و مرزی پرتغال (SEF) تعیین می شود.

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

دانشجویان اروپایی عضور اتحادیه اروپا نیازی به اخذ ویزا برای اقامت کوتاه مدت خود (کمتر از سه ماه) را ندارند و می توانند با یک گذرنامه معتبر وارد کشور پرتغال شوند. این کشورها بیش از 30 کشور را شامل می شوند و نیز شهروندان کشورهای ایالات متحده، کانادا، استرالیا و نیوزلند نیز در این قائده قرار دارند. ویزاهایی که برای دانشجویان بین المللی که به پرتغال می آیند، دو نوع هستند:

ویزای شینگن کوتاه مدت برای اقامت کوتاه مدت (ویزای نوع C): این ویزا مناسب دانشجویانی است که قصد اقامت در کشور پرتغال را در دوره ای کوتاه و جهت انجام یک تحقیق علمی دارند. این ویزا تا بیش از 6 ماه اعتبار دارد و برای یک یا دو هدف مشخص شده صادر می شود.

ویزای شینگن بلند مدت برای اقامت بلند مدت (ویزای نوع D): دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های تحصیلی تمام وقت در پرتغال برای بیش از 90 روز را دارند، بایستی برای اخذ این ویزا اقدام کنند و پس از ورود به آن کشور مجوز اقامت خود را دریافت کنند. این ویزا امکان کار – تا حداکثر 20 ساعت در هفته و یا تمام وقت در طول تعطیلات – را نیز به دانشجویان می دهد.

نحوه درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در پرتغال بدین صورت است که دانشجوی متقاضی، پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه، می تواند پروسه درخواست ویزا را از طریق کنسولگری پرتغال در کشور خود شروع کند، که شرکت در مصاحبه نیز یکی از مراحل تأییدیه سفارت می باشد.

همچنین شما می توانید با مراجعه به وبسایت سفارت کانادا مستندات مورد نیاز خود را نیز بررسی کنید. مدت زمان صدور ویزا (به هر دلیلی) می تواند بین یک تا سه ماه به طول انجامد که بسته به کشور مبدا شما تعیین می شود، بنابراین بهتر است روند ثبت نام خود را در اولین فرصت ممکن آغاز نمائید. مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی پرتغال شامل موارد زیر می باشد:

 • فرم درخواست تکمیل شده (دانلود شده از وب سایت کنسولگری)
 • یک قطعه عکس در ابعاد عکس گذرنامه
 • اصل گذرنامه با حداقل اعتبار سه ماه
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدرک دال بر اثبات استطاعت مالی مبنی بر اینکه شما قدرت پرداخت تمامی هزینه های خود طی تحصیل را دارید.
 • داشتن دفترچه بیمه خدمات درمانی یا مدرکی دال بر اثبات ثبت نام برای خرید دفترچه مذکور
 • مشخصات دقیق بلیط خریداری شده برای سفر به کشور پرتغال
 • اثبات داشتن محل سکونت در پرتغال
 • فیش پرداخت درخواست ویزا تا مبلغ حدودی 170 یورو (که مبلغ دقیق توسط کنسولگری تعیین می شود).

تمام دانشجویان بین المللی باید ظرف مدت سه ماه پس از ورود به کشور پرتغال درخواست مجوز اقامت کنند که پس از آن مجوز اقامتی به مدت یک سال به آنها داده می شود. پس از یک سال، اجازه اقامت می توانند مجوز اقامت خود را تا 5 سال دیگر از طریق SEF تمدید کنند. مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت دانشجویی به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • اصل و فتوکپی گذرنامه معتبر
 • دو قطعه عکس اخیر در ابعاد عکس گذرنامه
 • مدرک دال بر اثبات استطاعت مالی در پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل
 • مدرکی دال بر اثبات داشتن دفترچه بیمه خدمات درمانی

مهاجرت به پرتغال از طریق کار

اقدام جهت اخذ اقامت در پرتغال به طرق مختلف و با اهداف متفاوتی صورت می گیرد، یکی از این اهداف می تواند به دلیل کار در آن کشور باشد. پرتغال، به دلیل امکانات عالی که برای نیروی کار خود فراهم می کند، یکی از کشورهایی است که در بالای لیست کشورهایی که می توان برای کار به آنها سفر کرد قرار دارد. در نتیجه، کشور پرتغال یکی از معدود مکان هایی است که می توان هم زمان برای کار و زندگی و اخذ اقامت در آن اقدام کرد.

نکته حائز اهمیت دیگر، علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی زیبایش، هزینه های بسیار مقرون به صرفه این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است. به عبارت دیگر، می توان ادعا کرد شاید یکی از سریع ترین و کارآمدترین راه برای رسیدن به اقامت دائم و در نهایت اخذ شهروندی از طریق کاملاً قانونی در اروپا، مهاجرت از طریق کار به کشور پرتغال می باشد. حتی کشور پرتغال تابعیت های دوگانه را نیز مجبور به اعمال تغییراتی در تابعیت یا فرم زندگی شان نمی کند و حق آزادی را برای همه (کسانی که از قوانینش تبعیت کنند) قائل است.

اولین مرحله برای مهاجرت کاری به کشور پرتغال، درخواست ویزا برای طی کردن پروسه اقامت می باشد، که این مستلزم تماس با نزدیک ترین کنسولگری پرتغال و گردآوری مدارک مورد نیاز آن می باشد. برخی از مدارک مورد نیاز که کنسولگری از فرد متقاضی درخواست می کند همچون: سوابق مالی، وضعیت شغلی، اصل و رونوشت پاسپورت، اصل و رونوشت کارت بازرگانی (در صورت وجود) و انگیزه نامه فرد متقاضی جهت مهاجرت به کشور پرتغال.

مهاجرت به پرتغال از طریق کار

مهاجرت به پرتغال از طریق کار

به طور کلی، قبل از اقدام برای درخواست ویزای کار در کشور پرتغال، بایستی نامه کارفرما یا محل کاری که به شما در کشور پرتغال اجازه کار را داده است؛ و یا مدرکی دال بر اثبات استطاعت مالی شما در تقبل و تأمین هزینه های زندگی تان به عنوان یک کارفرما یا فردی که از راه دور مشغول به کار است را به کنسولگری تحویل دهید. در صورت ارائه یکی از مدارک مذکور، به شما حق قانونی اجازه کار در کشور پرتغال و به موازات آن حق اقامت دائم یا موقت داده می شود.

مرحله بعد، مراجعه به سفارت و تحویل کلیه مدارک مورد نیاز و نیز مدرک دال بر اثبات داشتن محل اقامت است. در صورت جلب کردن نظر سفارت، مدارک شما برای تأیید نهایی و رسمی به پرتغال ارسال خواهند شد. پس از تأیید نهایی، مجدداً از شما خواسته می شود تا به کنسولگری پرتغال در کشور خود مراجعه کرده تا ویزای اقامت رسمی خود را دریافت کنید.

در این مرحله، فرد کاملاً آزاد و مختار است که به کشور پرتغال رفته و زندگی و کار و تجربه جدید خود را در خارج از کشور آغاز نماید یا اینکه انصراف دهد؛ و هیچگونه اجباری به فرد تحمیل نمی شود. این بدان معنا است که هنگامی که شما اجازه کار و تولید درآمد خود در کشور پرتغال را در کشور پرتغال دریافت کردید، پس از آن و پس از ورود به آن کشور، می توانید برای اخذ اقامت دائم و یا تابعیت نیز اقدام کنید.

امتیاز دیگری که ویزای کار به شما می دهد این است که در صورت اجاره محل مسکونی به دلیل در دست داشتن این مجوز، صاحبخانه با شما دقیقاً همانند یک شهروند پرتغالی رفتار خواهد کرد و حق گرفتن هزینه ای مازاد از شما را نخواهد داشت. پس از 5 سال از سپری شدن مدت اقامت شما در کشور پرتغال، می توانید برای دریافت اقامت دائم خود اقدام نمایید که بدین ترتیب حق سفر آزادانه در داخل و خارج از کشور را به طور نامحدود خواهید داشت. و با رسیدن به ششمین سال اقامت خود در آن کشور می توانید برای تابعیت کامل خود با بهره مندی از مزایای کامل شهروندی پرتغال اقدام کنید.

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

به طور کلی، در صورتی که قصد مهاجرت به کشور پرتغال را دارید و دارای درآمد منظم بازنشستگی یا سرمایه گذاری هستید، می توانید به راحتی برای اجازه اقامت موقت درخواست دهید. برای مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری، چنانچه درآمد منفعلانه خود را از طریق سرمایه گذاری های خود دارید و مایل به مهاجرت به کشور پرتغال هستید، پیش از هرگونه اقدامی شما نیاز به اخذ اقامت موقت دارید. معمولاً این اجازه موقت برای کسانی که می توانند ثابت کنند حداقل در ماه 1.070 یورو درآمد دارند، اعطا می شود.

فرد سرمایه گذار می تواند خانواده خود را نیز با خود ببرد. همچنین، در صورتی که شما یکی از مهاجرین مالیاتی پرتغال باشید (یعنی از یک سال، 183 روز خود را در این کشور باشید و یا با هدف به دست آوردن اقامت دائم آن کشور، برای خود آپارتمانی را خریداری کرده باشید) و در حکم یک شهروند مالیاتی، طی پنج سال گذشته هیچ مالیاتی را به دولت آن کشور پرداخت نکرده باشید، نمی توانید از امتیاز حق اقامت در آن کشور برخوردار شوید و وضعیت اقامت شما غیر مجاز است.

تحت این قوانین، با پرداخت کامل مالیاتی (طی 10 سال) شما می توانید از امتیازات بسیار عالی همچون: دریافت حقوق بازنشستگی خارجی، سود سهام، حق امتیازات مختلف، درآمدهای حاصل از بهره وری و سرمایه گذاری، حق شهروندی و نیز اخذ اقامت بهره مند شوید. مجوز اقامت کوتاه مدت برای یک سال دارای اعتبار است، و تا مدت زمان دو سال نیز (پس از بررسی سوابق فرد) با رعایت یک سری قوانین و الزامات قابل تمدید می باشد.

در صورتی که به مدت پنج سال و به طور قانونی در کشور پرتغال اقامت کنید، حق اقامت و کار نامحدود و زندگی مانند شهروندان پرتغالی را به دست می آورید. در بعضی مواقع، برای دریافت این امتیازات ویژه، شما ملزم به داشتن محل سکونتی از خود می باشید و نیز درآمد کافی که توانایی شما را در پرداخت برای ملزومات اولیه زندگی ثابت کند.

اجازه اقامت دائمی با رعایت قوانین آن کشور و عبور از فیلترهای تعیین شده به صورت مرحله به مرحله میسر می باشد، اگرکه شما از این قوانین تعدی نکنید. برای تبدیل شدن به یک شهروند پرتغالی، ممکن است نیاز به شرکت در یک مصاحبه داشته باشید تا سطح علمی زبان خود را در توانایی صحبت کردن به زبان پرتغالی اثبات کنید. مدارک مورد نیاز برا اقدام جهت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشور پرتغال:

 • درآمد حاصل از اموال منقول
 • فتوکپی سندی که اجازه انتقال سرمایه خصوصی فرد به بانک های پرتغالی را می دهد، و توسط بانک مرکزی پرتغال برای هر نفر به مبلغ 3000 دلار صادر شود.
 • اسناد تأییدیه سپرده شما (حداقل دستمزد ماهانه ای که برای یک فرد در کشور مبدأ مورد نیاز می باشد) که به بانک های پرتغالی انتقال داده شده است.
 • درآمد حاصل از اموال غیر منقول
 • سند مالکیت
 • فتوکپی های تأیید شده از اجاره های به روز شده و اسناد اثبات کننده درآمد فرد از طریق مؤسسات اعتباری پرتغال
 • اثبات بیمه خدمات درمانی / تصادف (که حتماً مورد نیاز است). کسانی که دفترچه بیمه خدمات درمانی خارجی را ندارند و بدون بیمه مسافرتی سفر می کنند بایستی مبلغی حدود 30.000 یورو را برای بیمه خود در تمامی کشورهای شینگن پرداخت نمایند.
 • در مورد افرادی با ملیت های دوگانه باید اذعان کرد که اینگونه افراد الزامی به رها کردن ملیت قبلی خود برای تبدیل شدن به یک شهروند پرتغالی را ندارند.
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات توانایی پرداخت هزینه های تعیین شده برای هر فرد
 • گردش حساب مالی
 • نامه ارجاع بانک مرکزی (با حداکثر مهلت 6 ماهه)
 • اصل و کپی گذرنامه
 • اصل و کپی کارت شناسایی با مشخصات کامل فرد و تاریخ تولد (در صورت امکان)
 • اصل و کپی سند ازدواج (در صورت وجود)
 • مدرک اثبات کننده و تعیین کننده درآمد ثابت فرد

نکته: تمامی مدارک ذکر شده فوق برای یک فرد لازم نیست که ارائه شوند و بسته به اینکه فرد متقاضی در کشور پرتغال حق اقامت داشته یا به تازگی می خواهد به آن کشور سفر کند، متفاوت هستند. برای آگاهی کامل از مدارک مورد نیاز منطقی است که به موسسه ماهان دانش پارسه مراجعه فرمائید و با مشاورین ما به گفت و گو بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *