مهاجرت به چین

تحصیل پزشکی در ایتالیا
مرداد ۹, ۱۳۹۸
شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا
مرداد ۱۰, ۱۳۹۸

مهاجرت به چین

به همین دلیل جریانات رو به رشد مهاجرتی، چین به یک منبع و یک کشور مقصد برای مهاجران در سراسر جهان تبدیل شده است. در این نوشته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه راه های مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری، تحصیل، کار و همچنین ازدواج را برای شما عزیزان بازگو کرده اند. متقاضیان مهاجرت به این کشور پس از مدت زمانی که از اقامتشان گذشت می توانند تصمیم بگیرند که برای اقامت دائم، ویزاهای طولانی مدت یا اجازه اقامت خود درخواست دهند.

شرایط مهاجرت به چین

هنگامی که دفتر ارتباط بین الملل در چین به طور رسمی در پکن افتتاح شد، سازمان بین المللی مهاجرت فعالیت رسمی خود را برای مهاجران در سال 2007 آغاز کرد و در سال 2016، چین رسماً با 165 کشور دیگر عضو IOM شد و فصل جدیدی از همکاری مهاجرتی را در برنامه خود گشود. در دهه های گذشته، چین به طور فزاینده ای به یک منبع و یک کشور مقصد برای مهاجران از سراسر جهان تبدیل شده است. برای مهاجرت و زندگی در چین، شرایط گوناگونی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

یکی از شرایط مهاجرت به چین و اخذ اقامت آن کشور، این است که شهروند خارجی با یک شهروند چینی ازدواج کرده و با وی به مدت حداقل 5 سال زندگی کند؛ و نیز وی می بایست به طور پیوسته و مستمر حداقل 9 ماه را در چین ساکن بوده باشد. از دیگر شرایط مهاجرت به چین اقدام از طریق سرمایه گذاری می باشد، که شهروند خارجی بایستی حداقل برای 3 سال متوالی در بخش های خاصی جهت توسعه اقتصاد کشور چین سرمایه گذاری کرده باشد.

از دیگر شرایط مهاجرت به چین، یافتن یک شغل تمام وقت (به عنوان استادیار، دستیار، معاون مدیر کل، معاون پژوهشگر، مدیر کارخانه و غیره) می باشد. متقاضیان مهاجرت به چین که زیر 18 سال سن دارند، می توانند تحت تکفل و سرپرستی یک خانواده چینی، یا یک خانواده ملیت دیگر که اقامت دائم کشور چین را دارند به آن کشور مهاجرت کنند.

شرط مهاجرت برای افرادی که بالای 60 سال دارند این است که یکی از اقوام وی در چین باشند که از طریق آنها بتواند اقدام کند و برای طی شدن قانونی این روند نیز می بایست حداقل 9 ماه از سال را به طور مستمر در کشور چین زندگی کند. علاوه بر تمامی موارد فوق، که به موارد گوناگون مهاجرتی پرداخته شد، فرد متقاضی مهاجرت به چین نباید سابقه کیفری داشته باشد و باید از کلیه قوانین کشور چین تبعیت نماید.

همچنین، وی می بایست از نظر مالی، توانایی تأمین کلیه خرج و مخارج زندگی خود (و خانواده اش) را و نیز قدرت فراهم آوردن یک محل مسکونی مناسب برای مدت زمان زندگی اش در چین را داشته باشد. همچنین فرد متقاضی می بایست از صحت و سلامت کامل برخوردار باشد و به ارائه مدارک پزشکی معتبر دال بر سلامت خود بپردازد. چنانچه متقاضی مهاجرت به کشور چین هر یک از شرایط فوق را داشته باشد، می تواند برای اقامت دائم خود نیز اقدام کند.

کشور چین با هدف جذب استعدادهای خارجی، جوانان برجسته و چینی های خارج از کشور در جهت خلق نوآوری، راه اندازی مشاغل جدید، تحصیل و بالا بردن سطح کیفی دانشگاه های خود و کار و ایجاد تخصص در جهت کمک به پیشرفت اقتصادی و اجتماعی اقدام به جذب مهاجرین کارآمد می نماید. متقاضیان متخصص و ماهر پس از مدت زمانی که از اقامتشان گذشت می توانند تصمیم بگیرند که برای اقامت دائم، ویزاهای طولانی مدت یا اجازه اقامت خود درخواست دهند.

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در چین را دارند، بایستی بدانند که دولت این کشور سرمایه قابل توجهی را صرف سیستم آموزشی خود کرده است؛ سرمایه ای که مرتب در حال افزایش است. به طور مثال، در سال 2012 دولت چین حدود 4% از تولید ناخالص داخلی خود را صرف سیستم آموزشی خود کرد و این روند رو به رشد تا آنجا ادامه دارد که امروزه می توان ادعا کرد تعداد کالج ها و دانشگاه های این کشور طی یک دهه گذشته دو برابر شده و هم اکنون به حدود 2900 مورد می رسد.

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

بر اساس برنامه پنج ساله فعلی این کشور که تا سال 2020 را شامل می شود، سیستم آموزش عالی چین شروع به نوآوری و تقویت سیستم آموزشی خود تا حدی کرده است که انتظار می رود تا پایان این دوره 100 دانشگاه چین به یک استاندارد عالی در سطح جهانی برسند. هدف از این برنامه، پرورش نخبگان و جذب استعدادهای خاص می باشد.

برای تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور چین نیاز به ارائه یک سری مدارک همچون: تکمیل فرم درخواست، گذرنامه، نامه پذیرش از دانشگاه منتخب خود، چند قطعه عکس پرسنلی (که اخیراً گرفته شده)، و یک سری فرم های تکمیلی مانند X1 یا X2 است. همچنین فرد متقاضی تحصیل در کشور چین، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارد که جهت دریافت آن می بایست به نزدیک ترین سفارت چین به خود مراجعه نماید.

شرایط ویزای چین بستگی به مدت زمان اقامت فرد دارد. بدین صورت که برای دریافت ویزای اقامت شش ماه یا بیشتر جهت تحصیل بایستی برای ویزای X1 اقدام نمائید و جهت اخذ ویزای کمتر از شش ماه بایستی درخواست ویزای X2 را داد. همچنین برای عقب نماندن از برنامه ها، متقاضی می تواند برای ویزای توریستی (ویزای L) درخواست بدهد و به عبارتی زمان را تا صدور ویزای دانشجویی اش بخرد.

از دیگر مواردی که هنگام تصمیم به تحصیل در کشور چین بایستی مورد تحقیق و مطالعه قرار گیرد، هزینه زندگی در آن کشور است. هزینه زندگی در کشور چین آنقدرها ارزان نیست و بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاهی که فرد بر می گزیند می تواند مبلغ حدودی بین 4000 – 2000 دلار باشد، که البته شهر انتخابی فرد نیز بی تأثیر نیست و به عنوان مثال هزینه زندگی در شانگهای چین (گران ترین شهر چین) با هزینه زندگی در نیویورک رقابت می کند. هزینه مسکن نیز بسته به شهر و موقعیت تردد می تواند مبلغی حدود 300 – 200 دلار در ماه باشد.

زبان های رایج در چین شامل زبان کانتونی، هوکیین و البته ماندارین (که به عنوان پوتونگوا نیز شناخته می شود) می باشند که با توجه به رشد و توسعه اقتصادی این کشور، امروزه زبان ملی کشور چین (زبان ماندارین) در سطح جهانی رشد و توسعه یافته است. اما برای تحصیل در دانشگاه های چین جای نگرانی نیست چرا که اکثر دانشگاه های آن کشور دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و نیز دوره هایی برای آموزش زبان ملی کشور چین را برای دانشجویان بین المللی برگزار می کنند. اما در کل شرط ورود به دانشگاه های چین ارائه یکی از مدارک بین المللی تافل یا آیلتس می باشد.

مهاجرت به چین از طریق کار و تخصص

امروزه پر جمعیت ترین کشور جهان، در سطح وسیعی مهاجرین را می پذیرد. مهاجرت به کشور چین با ساختار کلان اقتصادی، اجتماعی این کشور ارتباط نزدیکی دارد. اولویت اصلی برنامه کار سازمان بین المللی کار در چین، جذب مهاجر با هدف ارتقا اشتغال و کاهش نابرابری ها با تمرکز بر مهاجران بیکار داخلی و خارجی بود. بدین منظور، دفتر امور بین الملل کار برای چین و مغولستان اقدام به تهیه برنامه های فنی و همکاری های سیاسی سه جانبه چین و سایر شرکای اجتماعی آن کشور در زمینه مهاجرت کرده است.

کشور چین با اقتصاد پر رونق خود، بسیاری از فارغ التحصیلان جاه طلب که به دنبال کسب یک چالش جدید هستند را به سمت خود جذب کرده است تا جزو پر رونق ترین کشورهای آسیایی شناخته شود. رشد اقتصاد چین سریع بوده و این کشور در حال حاضر (بعد از ایالات متحده آمریکا) دارای دومین اقتصاد بزرگ جهان است. در حالی که سرعت رشد اقتصادی در سال های اخیر کاهش یافته است، به طور کلی چشم انداز بازار کار و یافتن شغل در چین خوب است و رقابت برای تصدی یک پست در افراد دارای تحصیلات عالی در آن کشور بسیار زیاد است.

مهاجرت به چین از طریق کار و تخصص

در حالی که این کشور 1.4 میلیارد نفر جمعیت دارد، هزینه زندگی مردم نسبت به کشور توسعه یافته ای همچون انگلستان بسیار پائین تر است که البته این خود بستگی به محل زندگی انتخابی فرد دارد. شهرهای بزرگ مانند شانگهای و پکن (پایتخت کشور چین) به طرز غیر قابل باوری گران هستند. یکی از جذابیت های کار در کشور چین، آشنایی و شناخت فرهنگ غنی و کاملاً متفاوت آن کشور می باشد. همچنین کسانی که قصد دارند زبان ماندارین را بیاموزند، سبب ارتقای سطح کیفی رزومه کاری خود شده و شانس یافتن شغل بهتر و مناسب تر را برای خود افزایش می دهند.

مهاجرانی که به قصد یافتن مشاغلی که تنها نیاز به زبان انگلیسی برای مکالمات خود دارند، به کشور چین قدم می گذارند می توانند در مراکز تجاری و صنعتی شهرهای بزرگ این کشور از قبیل: پکن و شانگهای به دنبال شغل مناسب برای خود بگردند. همچنین بسیاری از شرکت های چند ملیتی دفتر مرکزی آسیایی خود را در یکی از مناطق ساحل شرقی (پکن یا شانگهای) و یا در هنگ کنگ، گوانگژو، شنزن و تیانجین دایر کرده اند. اکثر کارگران مهاجر این کشور در شرکت های خارجی سرمایه گذار در کشور چین مشغول به کار هستند.

اگرچه فرصت های شغلی در شرکت های چینی با مزایای خوب برای آنها کم نیست، اما به دلیل مشکل زبانی و دانش ناکافی در زبان ماندارین، آنها کار در شرکت های بین المللی انگلیسی زبان را ترجیح می دهند. بر اساس سیستم جدید، متقاضی کار در چین می تواند فرم درخواست را به صورت آنلاین تکمیل کرده و به همراه دیگر مدارک مورد نیاز به صورت الکترونیکی ارسال کند.

یک سیستم خدمات مدیریت آنلاین در چین برای کارگران خارجی مهاجر اینجاد شده است که روند ثبت نام آنلاین را مدیریت می کند. بر اساس این سیستم فرد متقاضی کار در آن کشور، نیاز به تهیه یک رزومه جداگانه بلند بالا ندارد و تنها با فراهم آوردن مدارک زیر و تکمیل فرم های مورد نظر می تواند درخواست خود را مطرح نماید:

 • فرم درخواست اجازه کار مهاجران به آن کشور
 • فرم تأیید مشاغل گذشته
 • فرم تأیید تحصیلات یا مدارک فنی و حرفه ای فرد
 • گواهی اثبات عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی در تأیید سلامت کامل فرد
 • کپی قراردادهای کاری پیشین
 • گذرنامه معتبر
 • چند قطعه عکس پرسنلی فرد
 • فرم ثبت نام درخواست
 • اسناد مربوط به پروانه کسب و اطلاعات کارفرمایان پیشین
 • اطلاعات اعضای خانواده همراه وی (در صورت همراه بودن با فرد)

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

در حال حاضر کشور چین یکی از بزرگ ترین بازارهای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را در جهان دارد. بر اساس تجزیه و تحلیل آمار سال 2017 این کشور با آمارهای جهانی، نشان داده شد که از هر سه مهاجر سرمایه گذار در سرتاسر جهان دو نفر آنها از کشور چین بوده اند؛ به عبارت دیگر، از هر هزار نفر سرمایه گذار بین المللی، ده نفر آنها چینی بوده اند. امروزه این آمار حالت رقابتی پیدا کرده و با سرعت رشد فزاینده اقتصاد کشورهایی همچون هند و ویتنام تا حدودی کاهش یافته است، اما باز هم چین به عنوان یکی از سرمایه گذاران مقتدر در صدر جدول جهانی ایستاده است.

بنابراین، تعجب آور نیست که از میان 41 رویداد مهم مهاجرت از طریق سرمایه گذاری که در سال 2019 صورت گرفت، 12 مورد آن مربوط به سرمایه گذاری در چین بوده است. در حال حاضر، بیش از 5000 شرکت سرمایه گذاری مهاجرتی در چین وجود دارد که از این تعداد بیش از 1000 مورد آن تنها در استان گوانگدونگ مستقر می باشند. در حال حاضر، ایالات متحده آمریکا، کانادا و هنگ کنگ بیشترین تعداد سرمایه گذاران مهاجر را دارند. اما به طور کلی، موفقیت این کشورها بستگی به جذب تعداد سرمایه گذاران دارد.

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

برخی از مواردی که ممکن است سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران بین الملل را به خطر بندازد می تواند ساختار کمونیستی آن، اختلاف نظارتی و تجارت با خودی ها (چینی ها) باشد. اما به طور کلی، سرمایه گذاران خارجی که به فعالیت سرمایه گذاری مستقیم یا غیر مستقیم در کشور چین می پردازند بایستی برخی از نکات مهم را همچون موارد زیر را بدانند:

 • سرمایه گذار خارجی می تواند به طور مستقل یا از طریق شراکت با هر سرمایه گذار دیگری (خارجی یا بومی چین) شرکت سرمایه گذاری خود را در چین تأسیس کند.
 • سرمایه گذار خارجی می تواند با خرید سهام یا سهیم شدن حقوق و منافع مشابه با یک بنگاه سرمایه گذاری، اقامت در کشور چین از طریق سرمایه گذاری را به دست آورد.
 • یا یک سرمایه گذار خارجی می تواند اقدام به راه اندازی پروژه جدید سرمایه گذاری در کشور چین کند.
 • همچنین سرمایه گذار خارجی ملزم است که سرمایه گذاری خود را با قوانین و مقررات اداری و شورای کشور چین کاملاً وفق داده و از قوانین سرمایه داری آن کشور کاملاً تبعیت نماید.
 • سرمایه گذارانی که در چین سرمایه گذاری می کنند تحت حمایت کامل دولت آن کشور قرار گرفته و از درآمد، حقوق و منافع مشروط آنها کاملاً محافظت می شود.
 • کارمندان و پرسنل یک شرکت با بودجه خارجی، طبق قانون آن کشور می توانند برای خود اتحادیه صنفی را شکل دهند که بر اساس آن از تمامی حقوق و حمایت قانونی دولت چین برخوردار خواهند بود و سرمایه گذار موظف است شرایط لازم را برای اتحادیه صنفی خود در جهت انجام فعالیت های مربوطه فراهم کند.
 • بر اساس الزامات اقتصاد ملی و توسعه اجتماعی در هر برهه زمانی، دولت سرمایه گذاران خارجی را ترغیب به سرمایه گذاری در صنایع، زمینه ها و مناطق خاصی می کند؛ که سرمایه گذاران نیز می توانند از امتیازات حمایتی و ترجیحی دولت برخوردار شوند.
 • استانداردهای تدوین شده توسط دولت، به همان میزان در مورد شرکت های خارجی سرمایه گذار نیز اعمال می شود.

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

ازدواج های بین المللی به طور فزاینده ای در کل جهان متداول است که روابط بین خارجیان و شهروندان چینی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما هر کشور قوانین خاص خود را دارد، که در برخی کشورها ممکن است چند همسری یا حداقل سن ممکن برای ازدواج لحاظ شوند. برای ازدواج با یک شهروند چینی بایستی به طور قانونی ازدواج خود را در دادگستری آن کشور ثبت کنید.

همچنین کسانی که قصد ازدواج دارند بایستی حداقل سن لازم را داشته باشند که این سن برای آقایان 22 سال و برای خانم ها 20 سال تعیین شده است. داشتن بیش از یک همسر خلاف قانون کشور چین است. اولین شرط مهاجرت به کشور چین از طریق ازدواج، این است که فرد متقاضی می بایست از طریق یکی از دفترخانه های مختص ازدواج در چین فرد مورد نظر خود را بیابد (که این روند معمولاً آنلاین صورت می گیرد) و سپس با مراجعه به سفارت یا کنسولگری چین در کشور خود به فرم های مربوطه دسترسی پیدا کرده، آنها را تکمیل کرده، و به محل مربوطه درخواست خود را ارسال کند.

همچنین به همراه فرم های درخواست تکمیل شده می بایست یک سری مدارک اصلی همچون: گواهی وضعیت مجرد (و در صورت لزوم اسناد و مدارک مربوط به طلاق یا گواهی فوت همسر پیشین خود)، کارت معتبر شناسایی (شناسنامه)، سه قطعه عکس پرسنلی فرد متقاضی که اخیراً گرفته شده باشد، فاکتورهای پرداختی هزینه های لازم تعیین شده، گذرنامه معتبر و غیره را نیز ارسال کند.

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

تمامی مدارک فوق به همراه دیگر مواردی که توسط سفارت هر ساله ممکن است یک سری آیتم جدید نیز اضافه گردند، می بایست در یکی از دفاتر دارالترجمه رسمی به زبان چینی ترجمه شوند و سپس شخص اقدام کند. توصیه می شود قبل از اقدام برای درخواست ویزا تمامی مدارک بالا گردآوری شده، ترجمه شده و با دفتر ازدواج مربوطه تماس گرفته شده باشد و تأییده ازدواج با یک شهروند چینی به دست آمده باشد.

شرایط اقامت دائم چین

فرد متقاضی اخذ اقامت دائم چین می بایست در ابتدا فرم درخواست را تکمیل و آن را به دفتر اداره امنیت عمومی کشور چین ارسال کند که مستقیماً زیر نظر دولت مرکزی است. این امر می تواند توسط خود متقاضی یا وکیل وی صورت گیرد. همچنین به همراه فرم درخواست، می بایست مدارک دیگری همچون: گذرنامه معتبر متقاضی، گواهی پزشکی دال بر تأیید صحت و سلامت فرد که توسط سفارت یا کنسولگری کشور چین یا بخش قرنطینه بهداشت آن کشور تأیید شده باشد، گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری فرد، چهار قطعه عکس اخیر فرد متقاضی در ابعاد عکس گذرنامه، و اسناد دیگری که صلاحیت متقاضی را اثبات کند را نیز ارسال کند.

مبلغ قابل پرداخت برای هر درخواست 1.500 یوان و برای هر مجوز اقامت دائم 300 یوان اضافه تر نیز می باشد. نکته دیگر برای اخذ اقامت دائم چین که بایستی بدان اشاره کرد این است که از زمان ارسال درخواست، نیاز است که فرد تا 6 ماه منتظر بماند. در این مدت، تمامی اسناد و مدارک متقاضی توسط سفارت آن کشور بررسی و تأیید می شوند. پس از تأیید شدن و موافقت با درخواست وی، مدارک و نامه تأییدیه به وزارت امنیت عمومی کشور چین ارسال می شود که در صورت تأیید آن وزارت، نیز به متقاضی اقامت دائم خارجی داده می شود.

چنانچه متقاضی اقامت دائم چین، خارج از آن کشور باشد و برای اخذ اقامت دائم خود درخواست داده باشد، می تواند با ویزای D وارد کشور چین شود و سپس ظرف مدت 30 روز برای اقامت دائم خود درخواست دهد. برای حفظ مجوز اقامت دائم چین، متقاضی می بایست حداقل در سال 3 ماه خود را در چین اقامت کند؛ و طی پنج سال، دارنده مجوز بایستی حداقل یک سال خود را در چین گذرانده باشد.

اجازه اقامت دائم خارجی که به یک مهاجر بزرگسال داده می شود، 10 سال اعتبار دارد. و در مورد افراد زیر سن قانونی، همان مجوز 5 سال اعتبار دارد. مهاجری که اقامت موقت خود را اخذ کرده، می تواند یک ماه قبل از تاریخ انقضای آن، درخواست تجدید را بدهد. برای اقامت دائم سه گروه متقاضی وجود دارد:

 • گروه اول، مهاجران خارجی هستند که دارای تخصص و استعداد حرفه ای بسیار بالایی اند و می توانند نیازهای ویژه کشور چین و در موازات آن ایجاد سطح زندگی مرفه برای خود را برآورده سازند، که این گروه بنا به صلاحدید مقامات ذیصلاح دولت چین بایستی تأیید شوند.
 • گروه دوم، مهاجران خارجی هستند که با هدف یافتن شغل مناسب به کشور چین وارد شده و به مدت چهار سال متوالی در آن کشور مشغول به کار و زندگی می باشند. که این گروه برای اخذ اقامت دائم خود لازم است که در هر سال، حداقل شش ماه خود را در آن کشور زندگی کرده باشند.
 • گروه سوم، خارجیانی هستند که دارای مدرک دکترا می باشند و بیش از چهار سال متوالی در مناطق در حال توسعه کشور چین مشغول به کار و فعالیت بوده اند و از هر یک سال به مدت حداقل شش ماه آن را در کشور چین سکونت داشته اند.

نکته: همچنین برای تمامی موارد فوق، همسران و فرزندان متقاضیان نیز می توانند با متقاضی اصلی درخواست اقامت دائم خود را ارائه دهند تا مدارک آنها به صورت یکجا مورد بررسی قرار گیرد و در صورت تأیید با هم مجوز اقامت دائم آن کشور را دریافت کنند. برای دریافت اطلاعات تکمیلی مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه می توانند شما عزیزان را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *