مهاجرت به گرجستان

مهاجرت به پرتغال
مهاجرت به پرتغال
تیر ۲۲, ۱۳۹۸
تحصیل در صربستان
تیر ۲۳, ۱۳۹۸
مهاجرت به گرجستان

مهاجرت به گرجستان

با خواندن این مقاله که مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه آن را تهیه کرده اند، می توانید از شرایط و راه های مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری، کار و همچنین تحصیل آشنا شوید. افرادی که بتوانند از روش های گفته شده مجوز اقامت دائم این کشور را کسب کنند، می توانند همسر و فرزندان خود را نیز به گرجستان بیاورند.

شرایط مهاجرت به گرجستان

مجوز اقامت، این حق را به شهروندان خارجی می دهد تا در مدت اعتبار مجوز اقامتشان، وارد گرجستان شده و در آنجا بمانند و همچنین اجازه دعوت دیگر افراد خارجی به گرجستان را می دهد. برای بدست آوردن مجوز اقامت، هر فرد خارجی باید چه شخص و یا چه نماینده آن، به آژانس توسعه خدمات عمومی هر منطقه که از شعبه های مرکز خدمات عمومی هستند، درخواست و یا به آژانس توسعه خدمات عمومی از راه دور درخواست آنلاین دهند.

هر درخواست باید بصورت در بسته به آژانس های مربوطه در گرجستان تحویل داده شود، هر درخواست به زبان انگلیسی یا روسی بررسی می شود. علاوه بر این پاسپورت هرشخص خارجی اگر به زبان لاتین باشد نیاز به ترجمه تحت اللفظی وجود ندارد. انواع مجوز اقامت:

 • مجوز اقامت برای کار: برای کسانی که برای کار یا تاسیس شرکتی وارد گرجستان می شوند، می باشد.
 • مجوز اقامت برای تحصیل: برای کسانی است که در موسسات گرجستان مشغول به تحصیل می شوند.
 • مجوز اقامت خانوادگی: برای عضوی از خانواده می باشد که مجوز اقامت دارد یا شخصی که در گرجستان وضعیت آن بعنوان بومی حساب نمی شود، باشد. اعضای خانواده شامل همسر، والدین، فرزندان می باشد.
 • مجوز اقامت برای افراد سابق گرجستان: برای کسانی می باشد که مجوز اقامت آنها در گرجستان به پایان رسیده است.
 • مجوز اقامت برای غیر بومی
 • مجوز اقامت دائمی: برای همسر، والدین و فرزندان، شهروندان گرجستان، همچنین شخص خارجی که مجوز اقامت موقتی دارد و شش سال از اقامتش در گرجستان می گذرد، می باشد. اگر شخصی جهت تحصیلات، مراقبت های درمانی یا ماموریت های کاری سیاسی یا معادل آن در گرجستان زندگی کند شامل این شش سال نمی شود.
 • مجوز اقامت سرمایه گذاری: برای شهروندان خارجی که قصد سرمایه گذاری حداقل 300000 لاری گرجستان را دارند می باشد. در این موارد، مجوز اقامت شامل اعضای خانواده مانند، همسر، افراد وابسته زیر سن قانونی یا شخص ناتوان کاملا وابسته می باشد.
 • مجوز اقامت موقت
 • مجوز اقامت کوتاه مدت: برای شخص و اعضای خانواده اش که طبق قانون گرجستان دارای اموال ثابت (به جز زمین کشاورزی) بالغ بر 35000 دلار باشند، می باشد.

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل

مهاجران تحصیلی، یک گروه نسبتا جدید از مهاجران به گرجستان هستند که برای آموزش عالی به این کشور می آیند. این مهاجران برای چندین سال اقامت دارند و آنها نمی توانند به عنوان مهاجران دائمی باشند، چون برنامه بسیاری از آنها پس از تحصیل، بازگشت به کشور خود می باشد، حضور آنها در گرجستان و به ویژه در شهر پایتخت تفلیس، جایی که آنها عمدتا متمرکز هستند، کاملا قابل مشاهده است. با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط وزارت علوم و آموزش و پرورش گرجستان، شمار دانشجویان خارجی ثبت نام شده در موسسات آموزشی گرجستان، به طور پیوسته افزایش یافته است.

بزرگترین افزایش در سال 2011 و 2012 بود، زمانی که شمار دانشجویان خارجی ثبت نام شده در موسسات آموزش عالی گرجستان تقریبا دو برابر شد و پس از آن در سال 2014، بعد افزایش ناچیزی در سال 2013، ثبت نام دانشجویان خارجی بیش از دو سوم کاهش یافت. یکی از دلایل برای چنین کاهش قابل توجهی، تغییرات اخیر قانون پذیرش خارجی هاست که چند اصلاحیه در مورد صدور ویزاها و مجوزهای اقامت با هدف مدیریت بهتر جریان های مهاجرتی ارائه می دهد.

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل

مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل

بر اساس نسخه قانون پیشین، مهاجران تحصیلی از کشورهای مختلف بدون داشتن هر گونه ویزا می توانستند وارد مرز کشور گرجستان شوند و بدون مجوز می توانستند برای مدت زمان طولانی در کشور اقامت داشته باشند. پس از اصلاحات قانون وضع شد، یعنی مهاجران آموزشی آینده ملزم هستند برای ویزای دانشجویی به ادارات دیپلماتیک گرجستان یا کنسولگری ها در کشورهای خود درخواست دهند و حق گرفتن ویزا در مرز تنها برای موارد فوق العاده محفوظ می باشد.

عامل دیگر میزان پرداخت هزینه های دانشجویان خارجی در گرجستان می باشد. معمولا این هزینه های تحصیلی چندین برابر بیشتر از هزینه های تحصیلی دانشجویان محلی است. علاوه بر این، بعضی از موسسات آموزش عالی، مثلا دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس (TSMU)، که تعداد زیادی دانشجوی خارجی را جذب می کند، سالانه هزینه های تحصیلی را برای خارجی ها افزایش می دهد.

در حال حاضر، هزینه تحصیل در گرجستان برای دانشجویان خارجی، بسته به موسسه های آموزش عالی و تخصص ممکن است تا 7000 دلار در سال باشد. به همراه هزینه های زندگی که مهاجران باید پوشش دهند، تحصیل در گرجستان ممکن است از یک سو گران باشد و از سوی دیگر ممکن است با سایر فرصت های تحصیلی خارج از کشور قابل مقایسه باشد، که مهاجران تحصیلی آینده زمان تصمیم گیری در مورد تحصیلات عالی مد نظر قرار می دهند.

از نظر کشورهای فرستنده، ثبت نام مهاجران تحصیلی آذربایجان در موسسات آموزش عالی گرجستان، بزرگترین گروه بین سال های 2004 تا 2014 بوده و گروه های بعدی ثبت نام کنندگان در موسسات آموزش عالی، شامل مهاجران تحصیلی از هند، ترکیه، نیجریه و روسیه می شود. برخی از این گروه ها شامل مهاجران تحصیلی آذربایجانی و روسی، احتمالا وابستگی نژادی با گرجستان دارند.

برای این مهاجران که در موسسات آموزش عالی کشور خود قادر به ثبت نام نیستند، دلایل بالقوه برای انتخاب موسسات آموزش عالی گرجستان احتمالا نزدیکی، هزینه های آموزشی قابل مقایسه و امکان تحصیل به روسی یا انگلیسی می باشد. مهاجرانی از کشورهایی مانند هند، ترکیه یا نیجریه، به دلیل امکان تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه پایین تر تحصیل و به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی دریافتی از کشور خود توسط موسسات آموزش عالی گرجستان تصمیم به تحصیل در این کشور دارند.

مهاجرت تحصیلی یکی از حوزه هایی است که دارای ظرفیت سود رسانی به کشور دریافت کننده از طریق افزایش درآمد موسسات آموزش عالی، افزایش رقابت بین مؤسسات و افزایش تنوع در محوطه دانشگاه و مهاجران تحصیلی، با ارائه آموزش با کیفیت است. از این رو جذب مهاجران تحصیلی به عنوان یکی از اولویت های مهاجرتی دولت ارائه می شود؛ با این حال، هنوز هیچ شرط خاصی در مورد حمایت از مهاجرت تحصیلی در گرجستان وجود ندارد.

مهاجرت به گرجستان از طریق کار

هر شخص خارجی که بخواهد می تواند در گرجستان کار کند، اما نیاز به کسب مجوز کار می باشد. همچنین هر شخص خارجی که دارای ویزا است می تواند فعالیت های کاری داشته باشد اما مهم است که بدانید شهروندان کدام کشورها جهت ورود به گرجستان نیاز به ویزا ندارند.

گرجستان در سال 2014 سیاست ویزای جدید خود را تعیین نمود، افرادی که خواهان کار در این کشور می باشند باید ویزای بلند مدت درخواست کنند، که به آنها اجازه کسب مجوز اقامت در گرجستان را می دهد. ویزای بلند مدت، که توسط افراد خارجی گرفته می شود می تواند به عنوان مجوز کار هنگام جستجوی نیروی کار هم استفاده شود.

ضروری است بدانید که ویزای کوتاه   توریستی، جهت کار در گرجستان توسط قانون منع شده است. همان طور که در بالا عنوان شد شهروندان بعضی از کشورها جهت ورود به گرجستان نیاز به ویزا ندارند، گرچه در این موارد این شهروندان فقط بمدت یکسال می توانند در گرجستان بمانند.

مهاجرت به گرجستان از طریق کار

مهاجرت به گرجستان از طریق کار

این قانون قابل اجرا برای همه شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و 64 کشور دیگر می باشد. این قانون قابل اجرا برای اشخاصی که پناهندگی گرجستان را کسب می کنند و همچنین برای کسانی که پاسپورت های سیاسی از چین، مصر، پرو یا اروگوئه دارند، می باشد.

هرشخص خارجی که بخواهد در گرجستان، سرمایه گذاری یا شرکتی تاسیس کند باید ویزای معمولی که مدارک آن توسط خدمات عمومی یا سفارتخانه یا کنسولگری گرجستان در کشور مبدا معرفی می شود، کسب کند. جهت کسب ویزا، نیاز است که بعنوان یک داوطلب مدارک زیر را داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست ویزا
 • یک قطعه عکس
 • رسید پرداخت مالیات
 • مدارک اضافی که شاید نیاز شود مانند، مدارک شناسایی، مدارک منابع مالی و اهداف ماندن در کشور
 • هزینه اخذ ویزا در گرجستان به مبلغ 100 لاری و فرم درخواست که به زبان انگلیسی یا گرجستانی پر شده باشد.
 • افراد خارجی می توانند به زبان کشور خود در سفارت خانه یا کنسولگری گرجستان فرم ها را پر کنند.

مهاجرت به گرجستان از طریق سرمایه گذاری

بسیاری از کشورها برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را به سرمایه داران بین المللی که قصد مهاجرت با خانواده، راه آسان جهت کارخود یا فقط قصد لذت بردن از فواید پاسپورت جدید خود و مسافرت بدون ویزا را دارند، ارائه می دهند. در حال حاضر گرجستان برنامه تابعیت به وسیله سرمایه گذاری را ارائه می دهد. از شروع سال 2017، گرجستان تابعیت را به سرمایه دارن پیشنهاد داده است.

با پاسپورت گرجستانی خود، شما می توانید به تمامی کشورهای منطقه شینگن، با وجود اینکه گرجستان هنوز عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن نیست، بدون ویزا سفر کنید. گرجستان در سواحل شرقی دریای سیاه قرار دارد و اقتصاد درحال پیشرفت آن فرصت های زیاد کاری را ارائه می دهد.

اصلی ترین فاکتور گرفتن تابعیت به وسیله سرمایه گذاری در گرجستان، واگذاری 350000 یورو بدون قابلیت برداشت از خزانه گرجستان می باشد. این کار شما را برای درخواست تابعیت، واجد شرایط می کند. نه فقط شما قادر بلکه همسر و فرزندان زیر 26 سال شما قادر به درخواست پذیرش می شوند.

تعداد داوطلبین باعث افزایش مبلغ سرمایه گذاری شده نمی شود و همانند این است که شما به تنهایی، با همسر یا فرزندانتان درخواست دهید. بعد از گذاشتن مبلغ تعیین شده در خواست ها کمتر از یک ماه طول می کشد. برای معرفی برنامه، چند ماه اول کسب تابعیت گرجستان بوسیله سرمایه گذاری به تبادل مبلغ 250000 یورو اختصاص دارد.

این برنامه دارای مدت معینی می باشد بنابراین باید روند کار را به موقع شروع کرد. زمانی که شما تابعیت گرجستان را بدست آوردید، شما پاسپورت گرجستانی را دریافت خواهید کرد و می توانید به 26 کشور منطقه شینگن اروپا بدون ویزا سفر کنید. در کنار این گرجستانی ها می توانند به سایر کشورهای اروپایی، آسیایی و ترکیه، اوکراین، مغولستان، کلمبیا، باهاما بدون ویزا سفر کنند. اگر می خواهید در خصوص موارد گفته شده اطلاعات خود را به روز کنید، مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه می توانند در این راستا کمک چشمگیری به شما عزیزان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *