مهاجرت تحصیلی به روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه
بورسیه تحصیلی روسیه
مهر ۲۸, ۱۳۹۸
ویزای تحصیلی روسیه
ویزای تحصیلی روسیه
مهر ۳۰, ۱۳۹۸
مهاجرت تحصیلی به روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه

گذشته از تمامی عناصر خارق العاده برای انتخاب روسیه به عنوان مقصدی مطمئن جهت تحصیل، یادگیری زبان روسی که یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل است، خود یکی از امتیازات ویژه محسوب می شود. در ادامه این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه اشاره کرده اند، امیدواریم اطلاعات این نوشته به شما در تصمیم گیری هرچه بهتر کمک کند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه

یکی از اولین شرایط در مورد مهاجرت به روسیه جهت اتباع بیگانه این است که آنها می بایست ظرف 4 روز کاری از تاریخ ورودشان به کشور روسیه خود را به دفتر مهاجرتی بین المللی روسیه معرفی کنند. افرادی که به صورت تحصیلی اقدام به مهاجرت می کنند، علاوه بر ثبت نام اولیه می بایست مدارک زیر را ارائه دهند:

 • اصل گذرنامه (همراه با کپی گذرنامه) که می بایست به زبان روسی ترجه شده باشد. همچنین کپی از تمامی صفحات گذرنامه حتی صفحات خالی و ترجمه آنها نیز از الزامات است.
 • ارائه نامه تأییدیه از سوی دانشگاه در تأیید پذیرش فرد متقاضی، که پس از ارائه آن می توان کارت و مجوز ورود به کشور روسیه را دریافت کرد.
 • دو قطعه عکس 4 * 3 به ابعاد عکس گذرنامه که اخیراً گرفته شده باشند.

تمامی مدارک فوق می بایست به یکی از زبان های روسی یا انگلیسی ترجمه شده و در یکی از دفاتر اسناد رسمی به تأیید رسیده باشند و در هنگام ثبت نام به مقامات روسی تحویل داده شوند. پس از آن یک کارت مهاجرت برای متقاضی تحصیل در روسیه صادر می شود که به وی اجازه اقامت در آن کشور را به مدت یک سال می دهد. کارت مهاجرت باید توسط همه شهروندان خارجی، چه به قصد تحصیل وارد آن کشور شده باشند و چه به هر قصد دیگر، پر شود.

معمولاً فرم های رایگان در هواپیما، قطار و قبل از کنترل گذرنامه در فرودگاه یا غیره توزیع می شود. کارت مهاجرت، گواهی عبور قانونی فرد از مرز روسیه است. نکته مهم در مورد تکمیل این کارت در این است که هنگام تکمیل آن بایستی سعی شود که اشتباه نکنید، چرا که بعداً، صرف کردن وقت زیادی برای اصلاح آن نیاز است. عدم رعایت قوانین مهاجرت منجر به پرداخت جریمه هایی می شود که در هر مکان از روسیه این مبلغ می تواند متغیر باشد و از حدود 7000 – 5000 روبل باشد. حتی در برخی موارد، نقض قوانین تا 3 سال مجازاتت زندان و یا ممنوعیت ورود به کشور روسیه را دارد.

شرایط تحصیل در روسیه

روسیه بزرگ ترین کشور جهان با قلمرو بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع وسعت است و کشوری فوق العاده متنوع است که از آداب و رسوم و فرهنگ های متنوعی تشکیل شده است. تحصیلات در روسیه بیشتر به خاطر کسب دستاوردهایی در زمینه های علوم و تحقیقات در سطح بعد از متوسطه (یا به عبارت دیگر، سطح دانشگاهی) مشهور است. تأثیر گسترده کشور در سطح دانشگاهی به حدی است که تقریباً یک چهارم کل ادبیات علمی جهان به زبان روسی نوشته شده اند.

شرایط تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه

سیستم آموزش روسیه با تأثیر گرفتن از سیستم اروپای مرکزی ساختار یافته است. گذشته از چند تفاوت جزئی، این سیستم به چهار بخش اصلی آموزش ابتدایی، متوسطه، بالاتر و دکترا تقسیم می شود. حدود 11 سال برای تحصیلات متوسطه در روسیه طول می کشد و دانش آموزان پس از اتمام موفقیت در سال نهم، گواهی آموزش عمومی را با گزینه ادامه تحصیل در دو سال باقیمانده تحصیلات متوسطه خود دریافت می کنند.

سیستم آموزش و پرورش در روسیه به خاطر دستاوردها و تأکیدات خود در زمینه علم و فناوری مشهور است. به همین ترتیب، بیشتر دوره های ارائه شده در موسسات دارای بودجه دولتی می باشد. با این حال در سال های اخیر، بسیاری از موسسات خصوصی آموزش عالی برای تکمیل ظرفیت خود بودجه هایی را به صورت جداگانه به این امر اختصاص داده اند. دستیابی به تحصیلات عالی در روسیه، به طور کلی چهار تا شش سال طول می کشد. تنها تحصیل پزشکی در روسیه است که پروسه آموزشی آنها طولانی تر از دیگر گرایشات است.

سال تحصیلی در روسیه به دو ترم تقسیم می شود، اولین دوره از سپتامبر تا ژانویه و دومی از فوریه تا جولای می باشد. طبق برنامه دولت روسیه، دنبال کردن این برنامه برای تمامی دانشگاه های روسیه الزامی است. در نهایت، شرایط ورود به کشور روسیه با اینکه بخش اصلی جزء مراحل اصلی انتخاب است، بسته به دانشگاه و گرایش مورد نظر، نمرات پیشین و نتایج آزمون ورودی و مصاحبه فرد متفاوت است.

هزینه های تحصیل در روسیه

با اینکه کیفیت دانشگاه های آن در مقایسه با دیگر دانشگاه های اروپایی در سطحی رقابتی است اما شهریه تحصیل در روسیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. سطح کیفی دانشگاه های روسیه تا آنجا است که در سال 2017، تنها 22 دانشگاه آن در رده بندی دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند. با توجه به این اوصاف، حداقل شهریه ای که توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین شده است، نمی تواند کمتر از مبلغ سرمایه گذاری شده در آموزش و پرورش برای هر دانش آموز توسط دولت باشد. از این رو هزینه تحصیل برای مقاطع و گرایشات متفاوت، متغیر است که در ادامه به مبلغ حدودی مورد نیاز هر گرایش پرداخته خواهد شد.

 • مقطع کارشناسی روسیه حدود 380.000 – 67.000 روبل (6.824 – 1.203 دلار) در سال هزینه دارد.
 • جهت اخذ یک تخصص به مبلغی حدود 430.000 – 68.000 روبل (6.076 – 1.221 دلار) در سال نیاز است.
 • هزینه مقطع کارشناسی ارشد حدود 450.000 – 82.000 روبل (8.082 – 1.473 دلار) در سال می شود.
 • هزینه مورد نیاز برای تحصیلات تکمیلی (مقطع دکترا و فوق دکترا) مبلغی حدود 250.000 – 72.000 روبل (معادل 4.490 – 1.293 دلار) در سال می شود.

همچنین اکثر دانشگاه های روسیه جهت برقراری رفاه هر چه بیشتر دانشجویان بین المللی خود و سریع تر انطباق پذیری شان با جامعه روسیه، به فراهم سازی و ارائه برنامه های مقدماتی پرداخته اند که به منظور بالا بردن دانش دانشجویان و آماده سازی و آشنایی آنها با فرهنگ، زبان، سنت ها و شیوه زندگی در روسیه طراحی شده اند. متوسط هزینه مورد نیاز برای شرکت در چنین دوره هایی مبلغی حدود 120.000 روبل (معادل 2.155 دلار) می شود.

هزینه های تحصیل در روسیه

هزینه های تحصیل در روسیه

همچنین برای متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند اما با وجود هزینه های مقرون به صرفه آن باز هم از نظر اقتصادی در مضیقه هستند، اعطای کمک هزینه ها و بورسیه تحصیلی روسیه در نظر گرفته شده است که امکان تحصیل همگان تا مقاطع بالا فراهم شود. دولت روسیه تنها در سال 2017، مبلغی حدود 15.000 روبل را به بورسیه تحصیلی دانشجویان بین الملل خود اختصاص داد. برای جزئیات بیشتر در این رابطه توصیه می شود به سایت هر دانشگاه به طور جداگانه مراجعه کرد.

تحصیل دانشجویان بین المللی در روسیه

دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند به روسیه وارد شده و در آنجا مشغول به تحصیل شوند، نیاز به طی کردن پروسه ای بدین ترتیب دارند که:

 • برای شروع بهتر است با اطمینان کامل دانشگاه، گرایش و مقطع مورد نظر خود برای تحصیل را انتخاب کنند.
 • سپس در مورد هزینه ها، بورسیه ها و شهریه های ثابت و متغیر هر دانشگاه اطلاعاتی را به دست آورند.
 • در مرحله بعد، آنها می بایست مدارک و اسناد مورد نیاز را گردآوری نمایند.
 • همچنین آنها می بایست به صورت آنلاین ثبت نام کرده و فرم پذیرش را از طریق آنلاین تکمیل کرده و بارگذاری کنند.
 • سپس اسناد مورد نیاز را آپلود کرده و در پنل کاربری خود بارگذاری نمایند.
 • در امتحان ورودی دانشگاه مورد نظر خود شرکت کرده و حد نصاب نمره قبولی را اخذ کنند.
 • حداکثر 6 دانشگاه را انتخاب کرده و رزومه و درخواست خود را به همراه فرم تکمیل شده به تمامی آنها به طور همزمان ارسال دارند تا از پروسه ثبت نام و تاریخ های تعیین شده جا نمانند و حداقل توسط یکی از آن دانشگاه ها نامه قبولی و پذیرش را دریافت کنند.
 • در نهایت، پس از دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه، ویزای دانشجویی خود را دریافت کرده و به کشور روسیه وارد شوند.

دانشجویان بین المللی که گذرنامه هایشان منقضی شده است موظف هستند قبل از رسیدن تاریخ انقضای آن، برای تمدید و صدور گذرنامه جدید اقدام کنند. همچنین نیاز است که دانشجویان در مدت زمان اقامت روسیه هر گونه جزئیاتی را راجع به خود (همچون تاریخ سفر به شهرهای دیگر روسیه، تغییر آدرس، تغییر وضعیت خانوادگی (به عنوان مثال گواهی ازدواج)، تغییر ملیت، دریافت اجازه موقت برای اقامت در روسیه، اجازه اقامت رسمی، اخذ یا تمدید گذرنامه ملی و غیره) را به دفتر مهاجرت بین الملل روسیه اطلاع دهند.

به دانشجویان بین المللی کشورهایی که برای تحصیل در روسیه نیاز به اخذ ویزا دارند، ویزاهای چند ورودی معتبر با مدت اعتبار یک ساله داده می شود. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی می بایست تا تاریخ انقضای مشخص شده در کارت مهاجرت خود و برگه اعلان جدا شده، خاک روسیه را ترک کنند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در خصوص شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه به گفت و گو بنشینید و اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *