ویزای تحصیلی روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه
مهاجرت تحصیلی به روسیه
مهر ۲۸, ۱۳۹۸
اقامت آذربایجان
اقامت آذربایجان
آبان ۱, ۱۳۹۸
ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

در این نوشته مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط ویزای تحصیلی روسیه را برای شما عزیزان بازگو کرده اند. از مدارک لازم جهت اخذ این ویزا می توان به ارائه مدارک هویتی و شناسایی معتبر عکس دار همچون شناسنامه و گذرنامه (با حداقل اعتبار یک ساله) و نیز ارائه چندین قطعه عکس در ابعاد عکس گذرنامه که اخیراً گرفته شده و پشت سفید باشند، اشاره کرد.

شرایط ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی یا دانشجویی روسیه برای کسانی صادر می شود که با قصد ادامه تحصیل تمایل ورود به کشور روسیه را دارند. ویزاهایی که روسیه به عنوان ویزای تحصیلی بر اساس وزارت کشورش صادر می کند می توانند متفاوت باشند و به عناوینی همچون: ویزای تک ورودی، ویزای ورودی دو نفره و ویزای ورودی چند نفره شناخته می شوند. به طور کلی ویزای دانشجویی یا تحصیلی روسیه به مدت 90 روز اعتبار دارد و پس از مشغول به تحصیل شدن دانشجو و تأیید روند کار وی توسط وزارت کشور، مدت زمان اعتبار این ویزا تا یک سال و متعاقب آن در طی تمام مدت زمان تحصیل وی قابل تمدید می باشد.

شهروندان بین المللی تمامی کشورها که تمایل به تحصیل در روسیه را دارند، ملزم به اخذ ویزای تحصیلی می باشند و تنها اتباع خارجی کشورهای بلاروس و اوستیای جنوبی می توانند بدون اخذ ویزا به مدت نا محدود در کشور روسیه بمانند. با این حال، کشورهایی نیز وجود دارند که اتباع آنها می توانند بدون اخذ ویزای روسیه، به مدت محدود وارد روسیه شده و در آنجا بمانند. اما در حالت کلی، بسته به ملیت فرد متقاضی، می توان تحت اهداف مطالعاتی به مدت 14، 30، 60 یا 90 روزه وارد کشور روسیه شده و مشغول به تحصیل شد.

به طور معمول، متوسط زمان پردازش ویزای دانشجویی روسیه 10 روز است. با این حال، پردازش می تواند از 7 تا 20 روز کاری نیز به طول انجامد و در برخی موارد خاص تا 30 روز قابل افزایش است. بدین ترتیب نهایت زمان لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه می تواند یک ماهه باشد و در صورت پاسخ نگرفتن طی این مدت زمان خاص، یعنی با ویزای تحصیلی فرد موافقت نشده است. همچنین شرایط بسیار ویژه ای نیز برای کسانی که عجله دارند لحاظ شده است که طی آن متقاضی می تواند با پرداخت هزینه ای بیشتر تا سه روز کاری از شرایط اخذ ویزای خود مطلع شود.

هزینه ویزای تحصیلی روسیه

معمولاً هزینه دریافت ویزاهای روسیه متفاوت است و هر ساله توسط سفارت آن کشور به روز رسانی می شود. نمی توان هزینه ای کلی را برای ویزای تحصیلی روسیه لحاظ کرد چرا که ممکن است بنا به صلاحدید دولت و وزارت کشور روسیه مبلغ های در نظر گرفته شده با توجه به شرایط در نظر گرفته شده هر ساله، متفاوت باشند.

هزینه ویزای تحصیلی روسیه

هزینه ویزای تحصیلی روسیه

از این رو، هزینه خدمات ویزا برای شهروندان دولت روسیه و هزینه اخذ ویزا برای سایر اتباع خارجی که در روسیه مستقر هستند، هر ساله مورد تجدید نظر قرار گرفته و با نرخ رایج ارز تنظیم و برآورد می شوند. ویزای تحصیلی روسیه سه نوع است و بر همین اساس مبلغ مورد نیاز پرداختی برای هر یک از انواع ویزاها بر اساس آخرین آمار به دست آمده بدین شرح می باشد:

 • هزینه ویزای ورودی تک منظوره: 2.749 روبل روسیه
 • هزینه ویزای ورودی دو منظوره: 6.184 روبل روسیه
 • هزینه ویزای ورودی چند منظوره: حدود 8.246 روبل روسیه

البته شایان ذکر است که نرخ های جدید هر ساله از اوایل اکتبر منتشر می شوند. هزینه های دولت برای خدمات ویزا نیز بر همین اساس تنظیم شده است و به ازای هر سرویس و خدمات رسانی حدود 207 روبل روسیه از هر فرد اخذ می شود. همچنین هزینه خدمات آژانس و دفتر صدور ویزا و شارژ مدت زمان اعتبار ویزا پس از اتمام مدت اعتبار آن نیز می بایست به مبالغ فوق اضافه گردد. بنابراین همان طور که کاملاً مشخص است نمی توان مبلغ دقیقی را جهت صدور ویزای دانشجویی یا تحصیلی روسیه اعمال کرد، چرا که بسته به شرایط و روند کار ممکن است مبالغ لازم تا حد زیادی تغییر کنند.

مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی روسیه

بخش اصلی هر پروسه درخواست ویزا شامل جمع آوری مدارک و اسناد لازم است. مدارک لازم مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه بدین شرح می باشند:

 • ارائه ویزای پشتیبانی دانشجویان: این ویزا سندی است از ادعاهای فرد متقاضی در مورد هدف و دلیل ورودش به روسیه. ویزای پشتیبانی به نام دعوت نامه تحصیلی نیز خوانده می شود که از طریق سه سازمان یا ارگان صادر می شود.
 • دعوت نامه وزارت کشور که به یکی از دو صورت کاغذی یا الکترونیکی صادر می شود.
 • دعوت نامه تلفنی از سوی وزارت امور خارجه روسیه، که پس از صدور در وزارت امور خارجه این دعوت نامه به سفارت روسیه منتقل می شود. همچنین دانشگاهی که در آن پذیرفته شده اید می بایست یک شماره شش رقمی (یا کد دانشجویی) را به هر فرد اختصاص دهد، که در این دعوت نامه ثبت شود.
 • دعوت نامه مستقیم از سوی دانشگاه پذیرفته شده در روسیه، این نوع دعوت نامه فقط برای مطالعات کوتاه مدت و بدون تمدید معتبر است. ریاست دانشگاه یا بخش بین الملل می بایست این دعوت نامه را امضا کند. توجه داشته باشید این نامه می بایست روی سربرگ اصلی و رسمی دانشگاه های روسیه چاپ شود.
 • ارائه گواهی آزمایش ایدز: این آزمایش باید طی سه ماه اخیر انجام شده باشد و در روز درخواست فرد از 15 تا 30 روز معتبر باشد.
 • دفترچه بیمه خدمات درمانی: شامل اطلاعات شخصی و تاریخ امضای توافق نامه و تاریخ اعتبار معتبر باشد و اعتبار آن، منطقه جغرافیایی روسیه را پوشش دهد.
 • پرداخت هزینه های لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه. که هزینه های قابل پرداخت با توجه به تابعیت فرد متقاضی، نوع ویزا، تعداد ورودی های در نظر گرفته شده، مدت زمان اقامت روسیه، زمان پردازش مدارک و غیره می تواند متغیر باشد.
مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی روسیه

مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی روسیه

شرایط اخذ ویزای تحصیلی روسیه

در صورتی که متقاضی تحصیل در کشور روسیه باشید، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارید. درخواست ویزای تحصیلی شامل چندین مرحله است که متقاضی می بایست آنها را تکمیل کند. در ادامه مراحل درخواست ویزای تحصیلی یا دانشجویی روسیه آورده می شود:

 • ویزای تحصیلی یا دانشجویی روسسیه معمولاً توسط وزارت آن کشور به فرد اعطا می شود. در برخی موارد خود دانشگاهی که برای تحصیل در آن اقدام کرده اید نیز می تواند فرد را تأیید کند.
 • پس از اخذ تأییدیه های لازم از هر ارگان مربوطه، لازم است که متقاضی فرم درخواست ویزای دانشجویی روسیه را به صورت آنلاین تکمیل نماید. برای دریافت فرم درخواست و تکمیل آن می بایست به وب سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه مراجعه کرد.
 • پس از آن نیاز است که کلیه مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی روسیه توسط متقاضی گردآوری شوند.
 • بهتر است ارسال درخواست به صورت حضوری باشد، که برای این امر می توان به نزدیک ترین کنسولگری یا سفارت روسیه به خود مراجعه کرد.
 • پس از طی کردن تمامی مراحل فوق، متقاضی ملزم به پرداخت تمامی هزینه های تعیین شده برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه می باشد.
 • در نهایت و پس از تکمیل تمامی رویه های فوق، دانشجو می بایست تا زمان دریافت پاسخ از ارگان مربوطه منتظر بماند. در صورتی که سفارت ضرورت ببیند از فرد برای مصاحبه حضوری دعوت می کند و نیز ممکن است از فرد اسنادی مازاد و جدای از اسناد ارائه شده را نیز درخواست کند.

در صورت دریافت تأییدیه های لازم و اخذ ویزای تحصیلی روسیه، می توان به این کشور سفر کرد، که برای این امر نیز نیاز به طی کردن یک پروسه است. بدین ترتیب که، فرد متقاضی می بایست کارت مهاجرت خود را دریافت کند، که معمولاً کارت مهاجرت در بدو ورود فرد به روسیه در فرودگاه یا هر مسیر دیگری که فرد برای سفر برگزیده است وجود دارد. این کارت حاوی سوالاتی درباره متقاضی و دلیل سفر وی می باشد، پس از تکمیل آن یک قسمت از این کارت در پایگاه پلیس مرزی باقی می ماند و قسمتی دیگر در اختیار فرد جهت تردد گذاشته می شود. برای اطلاع از شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه می توانید با مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *