کار در لهستان

مهاجرت به نروژ 2020
مهاجرت به نروژ 2020
اسفند ۱۵, ۱۳۹۸
ویزای تحصیلی کانادا 2020
ویزای تحصیلی کانادا 2020
اسفند ۲۰, ۱۳۹۸
کار در لهستان

کار در لهستان

طبق آخرین اصلاحات صورت گرفته در خصوص شرایط کار در لهستان سن بازنشستگی از 55 سالگی به 60 سال برای خانم ها و 65 سال برای آقایان رسید و این در حالی است که با این روند هیچ یک از قوانین و استانداردهای قانونی داخلی یا بین المللی نقض نمی شود. در ادامه این مقاله مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه شرایط کار و همچنین ثبت شرکت در لهستان را برای شما عزیزان بازگو کرده اند.

شرایط کار در لهستان

طی سالیان قبل، دولت لهستان با هدف حفظ رشد اقتصادی در صدد راهی برای حل مشکل بیکاری در آن کشور بود. بر این اساس با عضویت در سازمان بین المللی کار و مشارکت در کلیه معاهدات مهم جهانی و اروپایی حمایت از خود اشتغالی و کارآفرینی با حفظ سنت های مربوط به سازمان اتحادیه های کارگری را آغاز کرد. بدین ترتیب، سازمان های اصلی برای اتحادیه های کار شکل گرفت که قوانینی را برای شاغلین در بر داشت تا بر اساس آنها همبستگی را شکل دهند. در ادامه به بخشی از قوانین و شرایط کار لهستان اشاره می شود.

  • بخش رسیدگی به اختلافات ناشی از قراردادهای کاری، دادگاه ها شدند که کارشان مختص اصلاح سازی روابط بین کارفرما و کارمندان بود.
  • کودکان زیر 16 سال در کشور لهستان حق کار کردن را ندارند.
  • زنان باردار می توانند تا 12 ماه مرخصی بدون حقوق را شامل شوند، در حالی که جایگاه آنها در کار مربوطه محفوظ است.
  • نوع شغل واگذار شده به یک فرد و درآمد حاصله با توجه به تحصیلات وی تعیین می شود.
  • مدت زمان قانونی اجازه کار در یک هفته 40 ساعت می باشد.
  • توافق نامه های استخدام می توانند دارای یک دوره ثابت یا مدت زمانی نامعین باشند که با توافق بین کارفرما و کارمند صورت می گیرند.
  • در نهایت، حداکثر مدت زمان برای گذراندن دوره آزمایشی سه ماه می باشد و پس از آن کارفرما موظف است با نیروهای کاری خود قرارداد ببندد

شرایط اخذ ویزای کاری لهستان

برای دریافت ویزای کار لهستان اولین نکته ای که حائز اهمیت است توجه به این مورد می باشد که هزینه اخذ ویزای کاری نسبت به دیگر ویزاها متفاوت است. در ضمن بسته به ملیت هر فرد، ممکن است سفارت یا کنسولگری لهستان در کشور وی مبالغی را نیز جداگانه و برای موارد دیگر دریافت کند. به طور کلی، هزینه پردازش ویزای کاری لهستان حدود 500 زلوتی می باشد. اما قبل از هر گونه اقدامی برای پرداخت بایست با درخواست کار شما در لهستان موافقت شده و توسط یکی از کارفرمایان آنجا اجازه کار برای شما صادر شده باشد.

شرایط اخذ ویزای کاری لهستان

شرایط اخذ ویزای کاری لهستان

این روند کمی فرآیند کار را پیچیده می کند، زیرا که فرد باید قبل از هر گونه اقدامی، در لهستان کار پیدا کند. بنابراین هر متقاضی کاری در لهستان دو گزینه دارد: یکی اینکه خود فرد با اخذ ویزایی دیگر مثلاً ویزای گردشگری به لهستان برود و شغل مورد نظر خود را بیابد بعد اقدامات دیگر را صورت دهد و یا اینکه از طریق یکی از وب سایت های مشاغل در لهستان اقدام به جستجوی کار نموده و در آنها ثبت نام نماید و امیدوار باشد که یکی از کارفرمایان بدون مراجعه حضوری وی و تنها با بررسی رزومه اش، مجوز کار را برایش صادر می کند. البته این روند ممکن است خیلی طول بکشد.

اما در مراجعه حضوری، بیشترین زمانی که ممکن است فرد نیاز داشته باشد تا شغل مورد نظر خود را بیابد سه ماه می باشد. پس از گذر از این مرحله و اطمینان حاصل کردن از یافتن شغل مورد نظر، می توان ویزای کار یکساله اخذ کرد. لازم به ذکر است که برای دریافت ویزای کار در بدو ورود، متقاضی بایست اثبات کند که تا حداقل چندین ماه پیش رو قدرت و استطاعت تأمین مالی کلیه خرج و مخارج جهت زندگی در لهستان را دارد و به قصد پناهندگی به آنجا نمی رود.

میزان حقوق و درآمد در لهستان

بیان متوسط دستمزد در لهستان به معنای تعیین یک دستمزد ثابت برای همه مشاغل و بخش ها نیست، چرا که درآمد حاصله در لهستان، بین شهرهای آن بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، میزان درآمد حاصله در پایتخت لهستان از بقیه شهرهای آن بیشتر است. همچنین بسته به صنعتی که فرد می خواهد در آن مشغول به کار شود و یا شرکتی که در آن استخدام می شود، میزان دستمزد می تواند متغیر باشد. به طور کلی، متوسط درآمد در لهستان بدون در نظر گرفتن مالیات 4900 زلوتی در ماه می باشد که پس از کسر مالیات مبلغی حدود 3.530 زلوتی (حدود 830 یورو) در ماه را شامل می شود.

اگرچه شهروندان دیگر کشورهای اروپایی معتقدند این میزان درآمد بسیار کم است، اما این نکته را نبایست نادیده گرفت که متناسب آن، هزینه زندگی در لهستان نیز در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. همانطور که اذعان شد، میزان درآمد با توجه به صنایع و شرکت های متفاوت می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال درآمد بخش تجاری 4.600 زلوتی، صنعت ساخت و ساز 4.482 زلوتی، بخش فناوری و اطلاعات 8.379 زلوتی، کار در هتل ها حدود 3.414 زلوتی، بخش مدیریتی 3.342 زلوتی و بخش املاک و مستغلات حدود 4.734 زلوتی به ازای هر ماه می باشد.

میزان حقوق و درآمد در لهستان

میزان حقوق و درآمد در لهستان

معمولاً بالاترین میزان دستمزد مربوط به شهرهای بزرگ می شود و بنابراین جای تعجب ندارد که شهر ورشو و مناطق اطراف آن بالاترین میزان درآمد در لهستان را داشته باشند. همچنین میزان درآمد در شرق لهستان نسبت به شهرهای غربی آن پایین تر است، با توجه به جزئیات گفته شده میزان کمک های تأمین اجتماعی برای قانون بیکاری، بازنشستگی و غیره نیز متغیر می باشد.

شرایط سرمایه گذاری در لهستان

لهستان از جمله کشورهایی است که سرمایه گذاری در آن مورد توجه سرمایه داران از سراسر دنیا می باشد. چرا که علاوه بر طبیعت زیبای آن، مردم مهمان نواز و خون گرم آن و میزان درآمد عالی برای سرمایه گذاران در قبال برخورداری از زندگی مرفه و رفاه اجتماعی بسیار بالا با هزینه های زندگی بسیار کم و مقرون به صرفه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر و بر اساس آخرین آمار به دست آمده، کشور لهستان به عنوان هفتمین مقصد برای سرمایه گذاران خارجی در اتحادیه اروپا تبدیل شده است. عمده سهام سرمایه گذاری آن توسط کشورهای آلمان، ایالات متحده، فرانسه و هلند تأمین شده است.

عمده فعالیت های سرمایه گذاری آن به بخش تولید (31%)، فعالیت های مالی و بیمه (20.5 %) و عمده فروشی و خرده فروشی (13.9 %) اختصاص دارد. یکی از شرایط و قوانین سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لهستان مربوط به محدود کردن مالکیت شرکت های خارجی در بخش های استراتژیک خاص می باشد به ویژه در بخش املاک و مستغلات که خرید زمین ها و اراضی کشاورزی و طبیعی را برای سرمایه گذاران خارجی محدود می کند. در کل وضعیت تجاری لهستان خوب است و بانک جهانی در رتبه بندی خود در سال 2020، سرمایه گذاری در لهستان را در بین 190 کشور جهان قرار داده و همچنین لهستان جزء 40 رتبه برتر است.

تعداد سهام خریداری شده و میزان سرمایه مورد نیاز با توجه به هر شغل و حرفه می تواند متفاوت باشد. یکی دیگر از شرایط سرمایه گذاری در لهستان آشنایی به یکی از زبان های بین المللی می باشد که این امر نیز خود کار را برای سرمایه گذاران راحت کرده است و نیاز ضروری به یادگیری زبان لهستانی نمی باشد. اگر اطلاعاتی در خصوص بهترین سرمایه گذاری در لهستان ندارید مشاورین موسسه ماهان دانش پارسه می توانند در این راستا به صورت کامل شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *